W arlykule przedstawiono wyniki analiz statystycznych niesprawności systemów orientacji przestrzennej i automatycznego sterowania oraz ich wpływ na bezpieczeństwo lotu dla wybranych typów statków powietrznych. Omówiono podstawowe problemy związane ze sprawdzeniami tych systemów na samolotach o przedłużonym okresie użytkowania.
W artykule przedstawiono metody badań systemów orientacji przestrzennej na stanowiskach obrotowych w laboratoriach Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych (ITWL), wytwarzających typowe wymuszenia w zakresie prędkości kątowych ustalonych i zmiennych. szczególną uwagę zwrócono na metodę badań systemów orientacji przestrzennej w ruchu nieholonomicznym, stanowiącym kryterium oceny działania algorytmów wykorzystywanych bezkardanowych systemach optoelektronicznych z "żyroskopami" laserowymi. Wyniki badań numerycznych takiego wymuszenia w postaci ruchu stożkowego porównano z wynikami otrzymanymi na posiadanym w ITWL stanowisku obrotowym UPG-48 z platformą przechylną.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.