Do zapewnienia bezpieczeństwa elektroenergetycznego Polski w drugiej dekadzie tego wieku mogą wystarczyć biogazownie, farmy wiatrowe i kolektory słoneczne, uzupełnione skokowym wzrostem efektywności energetycznej. Natomiast w trzeciej dekadzie efektywnymi technologiami ochrony bezpieczeństwa będą też mikroźródła wiatrowe, mikrobiogazownie i ogniwa fotowoltaiczne, a potencjalnie gaz łupkowy,który od 2009 r. wykorzystuje się w USA.
XXI wiek stawia przed nami wielki, globalny projekt cywilizacyjny. Jest nim całkowita przebudowa energetyki. Dokonywać się będzie poprzez nową syntezę energetyki i ochrony środowiska, technologii teleinformatycznych i biotechnologii, ale także techniki, ekonomiki i regulacji prawnych. Zwłaszcza w części związanej z samochodem elektrycznym, a także w części, którą określa się nazwą Smart Grid, rozpoznawalną już w całym świecie, przenoszącą w energetyce akcent z produkcji energii na jej zarządzanie. Synergetyka, to pojęcie, które zastąpi klasyczną energetykę.
W pracy po raz pierwszy przedstawiono pewne rozważania wstępne dotyczące analizy i modelowania stanu socjalno-politycznego głębokiego kryzysu na podstawie supersystemu typu „Majdan”. Pokazano możliwość stosowania podejścia entropii i zaprezentowano jedno ogólne podejście budowy integralnego nieliniowego dynamicznego modelu interakcji w złożonym systemie o wielu agentach typu „Majdan” na podstawie równania logistycznego oraz jego szczególne przykłady.
EN
This paper presents some preliminary considerations on the analysis and modeling of socio-political state of deep crisis based on “Maidan” supersystem. The possibility of using entropy approach is shown and a general approach of building an integral nonlinear dynamic model of interaction in a complex system with multiple agents of “Maidan” type based on the logistic equation is presented as well as its specific examples.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.