Wodomierz, jak sama nazwa wskazuje, służy do kontrolowania ilości zużytej wody. Aby odpowiednio dopasować go do instalacji, musimy określić: jakiej wielkości urządzenie potrzebujemy, sposób pomiaru oraz jakie są warunki montażu i eksploatacji. Najważniejsza jest jednak wielkość strumienia objętości wody, jaką dane urządzenie ma mierzyć. Kontynuując tematykę podjętą w wydaniu 7/2018, w tym wydaniu omówione zostaną metody eliminacji zaburzeń, miejsce i sposób wbudowania wodomierzy mieszkaniowych i domowych oraz budowa studzienki.
Studzienki wodomierzowe stosuje się wtedy, gdy zestawu wodomierzowego nie można zamontować w budynku. Ich zadaniem jest ochrona zestawu wodomierzowego przed wpływem warunków atmosferycznych, głównie przemarzaniem, oraz umożliwienie jego łatwego odczytu. Dlatego dobór studzienki uzależniony jest od lokalnych warunków jej posadowienia.
W artykule przedstawiono dane na temat zjawiska przemarzania w systemach dystrybucji wody uzyskane na podstawie ankiety rozesłanej do polskich przedsiębiorstw wodociągowych w sezonie zimowym 2011/2012. Zebrane informacje poddano analizie.
EN
In this article data related to a phenomenon of freezing in water distribution systems are discussed. The data were received from polish water boards and were relevant for a winter time 2011/2012.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.