W artykule opisano stację uzdatniania wody wykonaną w systemie pełnej automatyki z wykorzystaniem urządzeń sterujących oraz kontrolno-pomiarowych firmy Siemens. Stacja ta zaopatruje w wodę 5-tysięczne miasto oraz miejscowości przyległe. Produkcja wody waha się, w zależności od pory roku, od 700 do 1400 m³/d. Przy normalnej pracy woda z ujęcia jest podawana pompami głębinowymi przez stację uzdatniania do zbiornika wyrównawczego. Ze zbiornika wodę pobiera zestaw hydroforowy i podaje do sieci wodociągowej.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Artykuł zawiera opis problemów eksploatacyjnych, z jakimi spotkali się autorzy w stacji wodociągowej dostarczająca wodę do sieci SGGW oraz w innych stacjach. Problemy te zostały przedstawione w formie dokumentacji fotograficznej, opisu objawów, diagnozy i środków zaradczych. Zamieszczone opisy dotyczą ujęć, układów odżelaziania i odmanganiania wody, zbiorników, pomp sieciowych i układów płukania filtrów.
EN
The paper contains a description of the maintenance problems which have been recognized by authors at water treatment plant which supply water to WULS -SGGW, and another plants. The problems are presented by photographs, symptoms description, diagnosis and remedies. Published descriptions apply to intakes of water, deironing and demanganise filters, tanks, network pumps and rinse systems.
3
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Stacja wodociągowa w Bartoszycach zapewnia dostawę wody dla 27,5-tysięcznego miasta położonego na krańcu północnych Mazur, w dolinie rzeki Łyny. Pobór wody odbywa się z dziewięciu studni głębinowych. Stacja jest wyposażona w zespół filtrów, zbiorniki magazynowe, pompownię II stopnia oraz zbiornik wieżowy zapewniający stabilizację ciśnienia w sieci wodociągowej. Właścicielem obiektu jest Wodociągowo-Ciepłownicza Sp. z o.o. "COWIK" w Bartoszycach.
Monitorowanie procesów uzdatniania w małych stacjach wodociągowych pozwala na ich kontrolę i ocenę efektów działania. Umożliwia również zdobycie doświadczeń i przygotowuje dane do działań zmierzających w kierunku automatyzacji układu. Dostępność na rynku krajowym aparatury kontrolno-pomiarowej pozwala na wyposażenie stacji w odpowiednie urządzenia, w zależności od procesu technologicznego i układu hydraulicznego.
Wysokie zbiorniki hydrofiltrów są charakterystycznym elementem krajobrazu w wielu miejscowościach, szczególnie w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej. Urządzenia te produkowane są od wielu lat przez Zakłady Prowodrol SA w Sulechowie. Oferowanych jest kilka, różniących się wielkością typów.
W ostatnich latach w Polsce coraz częściej do dezynfekcji wody stosowany jest dwutlenek chloru. O wyborze tego właśnie dezynfekanta decyduje m.in. jego wysoka skuteczność, trwałość w systemie dystrybucji zapewniająca dobre zabezpieczenie wody przed wtórnym zanieczyszczeniem oraz znacznie mniejsze ryzyko powstawania szkodliwych ubocznych produktów dezynfekcji. Dwutlenek chloru ma właściwości wybuchowe, ale rozwój nowych bezpiecznych technik jego wytwarzania i możliwość kontroli nad pracą generatorów i całej instalacji powodują, że coraz więcej stacji uzdatniania wody rezygnuje z zastosowania chloru i zastępuje go właśnie dwutlenkiem chloru.
Artykuł jest kontynuacją zapoczątkowanej w poprzednich numerach tematyki. Poprzednie części dotyczyły problemów związanych z aeracją wody i z budową samych filtrów a niniejsza część obejmie analizę procesu filtracji, ściślej odżelaziania i odmanganiania z wykorzystaniem filtrów pospiesznych i związanych z tym zagadnień eksploatacyjnych. Kolejna część będzie dotyczyła warunków płukania filtrów.
Modernizacja SUW Mosina to część ogromnego, wartego 596 mln zł netto projektu, realizowanego przez Aquanet SA pod nazwą Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej dla ochrony zasobów wodnych w Poznaniu i okolicach – etap I, współfinansowanego przez Fundusz Spójności Unii Europejskiej. Obejmuje on 12 zadań inwestycyjnych, wśród których modernizacja stacji w Mosinie jest jednym z największych i najważniejszych.
EN
The modernization of the Mosina Water Treatment Plant is a part of a major project realized by Aquanet SA, with total net value of PLN 596 million. The project includes 12 investment tasks, among which the modernization in Mosina is one of the largest and most crucial.
10
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
The paper discusses issues of iron and manganese removal from underground waters in the filtration process. The results of laboratory-scale tests of the process with filtration beds filled with catalytic mass are presented. Problems involved in operating of several underground water treatment stations using said mass in the South-Eastern Poland were also discussed.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.