Total Productive Maintenance to konserwacja maszyn i urządzeń realizowana przez operatorów i personel produkcji, wspieranych przez pracowników utrzymania ruchu i innych działów usługowych. Głównym celem tej metody jest zapewnienie jak najwyższej sprawności maszyn i urządzeń w przedsiębiorstwie, poprzez większe zaangażowanie pracowników produkcji w drobne naprawy, konserwacje i regulacje urządzeń, polepszenie współpracy z działami wspierającymi proces produkcyjny, szybsze usuwanie usterek i ciągłe doskonalenie czynności obsługowych maszyn i urządzeń. Droga, którą musi przejść firma do pełnego wdrożenia TPM - jest długa i skomplikowana, ale, jak pokazuje przykład Volkswagen Poznań - realna do pokonania.
W cyklu artykułów pod tyrn tytutem przedstawiamy wymagania w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, jakim muszą odpowiadać stanowiska pracy, na których odbywają się procesy: spawania, napawania, lutowania, zgrzewania oraz cięcia termicznego metali i tworzyw termoplastycznych.
Projektowanie oraz wykonanie w spawalniach mechanicznej wentylacji ogólnej nawiewno-wywiewnej oraz wentylacji stanowiskowej, w oparciu o systemy odciągowe wraz z filtracją pytów i dymów spawalniczych, wymuszone jest przepisami prawa, a z drugiej strony - czynnikami ekonomicznymi.