Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  soczewka okularowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
100%
Optyka
|
2010
|
tom Nr 1
38--46
PL
Dużo się mówi ostatnio o asferycznych soczewkach okularowych, jednak naprawdę wiedza o nich jest dość uboga. Na ich temat istnieje wiele popularnych opinii i poglądów, ale nierzadko są one nieprecyzyjne czy wręcz nieprawdziwe. Warto zatem poświęcić temu tematowi nieco uwagi. Zanim jednak zajmiemy się soczewkami asferycznymi, wypada poświęcić kilka zdań na przypomnienie historii korekcji wad refrakcji okularami.
2
Content available remote Astygmatyzm i projektowanie soczewek okularowych
100%
Optyka
|
2024
|
tom Nr 3
54--57
PL
Astygmatyzm – to pojęcie jest dobrze znane wszystkim optykom, zatem o czym tu można jeszcze pisać? Jednak mimo to spróbujemy się temu pojęciu przyjrzeć bliżej, a może coś nowego uda się dostrzec. Zacznijmy od elementarza.
3
Content available remote Soczewki indywidualne
100%
Optyka
|
2021
|
tom Nr 5
32--34
PL
Prawdziwa historia soczewek indywidualnych zaczęła się wraz z wprowadzeniem do powszechnego użytku w laboratoriach optycznych technologii freeform (fot. 1). Technologia ta pozwoliła na całkowitą zmianę podejścia do wytwarzania soczewek okularowych – z prostej obróbki bazującej na uzyskaniu powierzchni sferycznych lub torycznych, do precyzyjnego systemu pozwalającego na obliczenie i opisanie powierzchni soczewki bardzo dużą liczbą punktów w celu optymalizacji jej mocy oraz wykonania powierzchni z dokładnością do 0,01D przy użyciu precyzyjnych maszyn frezujących i polerujących. Dzisiaj praktycznie każdy producent posiada w swojej ofercie soczewki indywidualne. Jednak o ile indywidualne soczewki progresywne są wśród optyków i użytkowników stosunkowo popularne, to indywidualne soczewki jednoogniskowe nadal nie cieszą się aż tak dużym zainteresowaniem.
4
Content available remote Optyczne metody spowolnienia progresji krótkowzroczności okiem praktyka
100%
PL
Krótkowzrocznością nazywamy wadę układu optycznego oka, w której równoległe promienie wchodzące do oka skupiają się przed siatkówką, a nie prawidłowo na niej.
PL
Z uwagi na wzrost średniej długości życia nieustannie przybywa osób noszących okulary. Dzięki rozwojowi technologicznemu i postępom w dziedzinie optyki okularowej, pracownicy salonów optycznych mają do zaoferowania swoim klientom wiele produktów, które mogą sprostać ich wymaganiom. Wiele korzystnych właściwości, zarówno optycznych, jak i estetycznych, soczewki okularowe nabywają dzięki zastosowaniu odpowiednich uszlachetnień. Powłoki uszlachetniające nakładane na soczewki stanowią dziś poniekąd standard w optyce okularowej. Użytkownicy okularów nie zawsze zdają sobie sprawę z ich dostępności, nierzadko polegają na opinii specjalisty i za jego namową decydują się na zakup odpowiedniego produktu.
6
Content available remote Pocienienie pryzmatyczne oraz technologia Slab-off
100%
PL
W praktyce zawodowej optyka często pojawiają się pojęcia owiane tajemnicą, takie jak pocienienie pryzmatyczne czy soczewki Slab-off. Wszyscy o nich słyszeli, ale nie każdy wie, co za nimi stoi. Na łamach niniejszego artykułu autorzy dołożyli wszelkich starań, aby wyjaśnić opisywane technologie.
7
Content available remote Pomiar parametrów montażowych. Cz. 1
100%
Optyka
|
2023
|
tom Nr 3
32--35
PL
Rozstaw źrenic, wysokość montażowa. Jednym z najważniejszych parametrów niezbędnych do prawidłowego montażu soczewek jest rozstaw źrenic (ang. Pupil Distance, PD), nazywany również odległością międzyźrenicową. Dla optyka stanowi on informację o położeniu środków optycznych soczewek w okularach pacjenta (ang. Optical Center Distance, OCD). Niedokładne lub błędne pomiary mogą prowadzić do niepożądanych efektów pryzmatycznych wywołanych nieprawidłową centracją [3]. PD definiowane jest jako „odległość między środkami źrenic podczas patrzenia na przedmiot znajdujący się w nieskończoności przy wyprostowanej głowie". Najbardziej interesującym parametrem jest jednooczny (monokularowy) rozstaw źrenic, czyli odległość od środka źrenicy danego oka do linii środkowej mostka okularów lub podstawy nosa (ryc. 1).
8
Content available remote Średnica soczewki okularowej
100%
Optyka
|
2023
|
tom Nr 2
32--34
PL
Średnica soczewki okularowej to pojęcie znane każdemu optykowi. W praktyce okazuje się, że wciąż wielu specjalistów ma problemy ze średnicą soczewki okularowej. Podanie średnicy soczewki jest niezbędne podczas zamówienia produktu.
9
Content available remote Folie pryzmatyczne
100%
10
Content available remote Okularowe soczewki progresywne, cz. 1
100%
Optyka
|
2021
|
tom Nr 6
30--32
PL
Prezbiopia od lat motywuje producentów soczewek okularowych do wytężonej pracy, szukania nowocześniejszych rozwiązań, umożliwiających jak najlepsze widzenie, bez konieczności zmian okularów. Najlepszym obecnie rozwiązaniem, ciągle udoskonalanym, są szkła progresywne. Skonstruowano je w taki sposób, że obszary przeznaczone do bliży, dali i widzenia pośredniego przenikają się, a granice pomiędzy poszczególnymi obszarami są niewidoczne. Moc w soczewkach progresywnych zmienia się w sposób ciągły, płynny od wartości do dali, przez wartości pośrednie, aż do mocy do bliży. To płynne przejście uzyskane jest dzięki równomiernemu zmniejszaniu wartości promienia krzywizny soczewki. Zmiana promienia krzywizny wpływa na pojawienie się zniekształceń na brzegach soczewki – to tzw. aberracje brzegowe wynikające z niechcianego astygmatyzmu (ryc. 1).
11
Content available remote Powłoki uszlachetniające – trendy rozwoju
100%
PL
Powłoki uszlachetniające nakładane na soczewki okularowe to dziś standard. Klienci coraz częściej zamawiają soczewki pokryte powłoką antyrefleksyjną, do czego zachęcają ich zarówno optycy, jak i producenci. Warto zdać sobie sprawę, że wielowarstwowe powłoki zintegrowane czy, jak mówią niektórzy hybrydowe, z roku na rok są ulepszane poprzez stosowanie coraz nowocześniejszych technologii.
PL
Produkcja soczewek okularowych to praca wymagająca wysokiej precyzji. Zanim trafią one bezpośrednio do użytkownika, muszą przebyć ścieżkę składającą się wielu etapów, na których wykorzystywane są zaawansowane technologie, a precyzja jest równie ważna, jak doświadczenie pracowników.
PL
Praca ma na celu przedstawienie działania urządzenia optycznego, jakim jest polaryskop. Zaprezentowano teoretyczne podstawy działania urządzenia, które opiera się na zjawisku zmiany stanu polaryzacji światła przechodzącego przez ośrodek, który na skutek występowania naprężeń, najczęściej o niejednorodnym rozkładzie, stał się optycznie dwójłomny. Przedstawiono różne rodzaje szkła oraz omówiono ich właściwości optyczne. Określono przydatność wykorzystania urządzenia, jakim jest polaryskop, w warsztacie optycznym.
EN
The aim of the paper is to present the principle of operation of a polariscope. Theoretical bases of the device’s functioning, which are based on change of the polarisation state of light passing through a medium, which due to mechanical stress, mostly with anisotropic dispersion, became birefringent. Various types of the optical glass and their optical properties are described. The usefulness of the polariscope in the optical workshop was defined.
PL
Powłoki uszlachetniające soczewki okularowe poprawiają ich właściwości fizyczne oraz mechaniczne. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów uszlachetnień, które stanowią standard w dzisiejszej optyce okularowej. Spełniają one konkretne funkcje i dzięki temu mogą zaspokoić rozmaite oczekiwania użytkowników okularów, uzależnione w głównej mierze od ich stylu życia. Wraz z upływem lat oraz rozwojem technologii pojawiają się nowe powłoki, a także zmienia się wiedza personelu i klientów salonów optycznych na temat ich dostępności. Dzięki temu zwiększa się możliwość dostosowania produktu do konkretnych potrzeb przyszłego użytkownika okularów.
PL
Logistyka 2/2019 39 Praktyka JZO to jeden z najnowocześniejszych producentów soczewek okularowych na naszym kontynencie. Jesteśmy przykładem spółki, w której w ciągu 15 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej dokonało się sporo zmian. Fakt dołączenia naszego kraju do Wspólnoty potęgował ogromne przemiany technologiczne i ewolucję rynku, które zaszły w tym czasie, jaki miały w kilku aspektach bezpośredni wpływ na funkcjonowanie firmy.
16
Content available remote Okularowe soczewki progresywne, cz. 2
100%
Optyka
|
2022
|
tom Nr 1
32--33
PL
W ostatnim artykule (OPTYKA 6(73)2021) opisałem szereg pojęć związanych z soczewkami progresywnymi. Teraz postaram się przedstawić różne projekty tychże produktów. Część opisywanych poniżej konstrukcji została wycofana z produkcji i zastąpiona nowszymi, bardziej komfortowymi soczewkami. Niemniej jednak, producenci dalej w opisach swoich produktów często używają tego nazewnictwa, stąd próba przybliżenia Państwu tych zagadnień.
17
Content available remote Okularowe soczewki progresywne, cz. 3
100%
Optyka
|
2022
|
tom Nr 2
32--34
PL
Technologia freeform (lub Free Form) w produkcji soczewek okularowych została użyta i opatentowana po raz pierwszy w 1981 roku przez matematyka Gerharda Fürtera, pracownika firmy Carl Zeiss. Nowa technologia, nazwana Gradal HS, dała firmie z Niemiec przewagę pod względem niespotykanej do tej pory możliwości personalizacji produktu. Jednak pomimo nowej technologii, sam projekt soczewki progresywnej nadal pozostawał znormalizowany. Oznaczało to, że w konstrukcji soczewki nie było możliwe uwzględnienie parametrów takich jak kąt pantoskopowy, krzywizna oprawy, odległości soczewki od rogówki, itp.
18
Content available remote Soczewki okularowe do korekcji astygmatyzmu
100%
PL
Korekcja astygmatyzmu wydaje się w obecnych czasach rzeczą tak oczywistą, że dla większości osób pisanie o niej może wydać się niepotrzebne.
19
Content available remote Progresywny Punkt Widzenia – czym kierować się podczas wyboru podgrzewacza?
88%
PL
Podgrzewacz do opraw to podstawowe, a zarazem niezbędne wyposażenie salonu optycznego. Wykorzystując to urządzenie, każdy doświadczony optyk jest w stanie bezpiecznie zamontować soczewki okularowe w oprawach lub dopasować okulary do indywidualnej budowy twarzy i głowy klienta.
20
Content available remote Urządzenia do wideocentracji
88%
Optyka
|
2024
|
tom Nr 2
32--34
PL
Większość firm sprzedających soczewki okularowe ma w swojej ofercie także urządzenia do automatycznej centracji. Obecnie możemy podzielić ja na dwie główne grupy: urządzenia stojące, urządzenia przenośne, gdzie najczęściej bazą jest tablet z odpowiednim oprogramowaniem.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.