Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 121

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  składowisko odpadów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
|
2005
|
tom nr 4
30-30
PL
Podmiotem zobowiązanym do zamknięcia legalnie eksploatowanego składowiska odpadów jest zarządzający nim. Z reguły to także adresat decyzji zatwierdzającej instrukcję eksploatacji składowiska. Przyjąć należy, że obowiązek ten materializuje się z chwilą zaprzestania eksploatacji lub gdy jego prawidłowa (zgodna z instrukcją) eksploatacja jest niemożliwa.
|
2005
|
tom nr 2
70-70
PL
Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie, które jest aktywnym członkiem Krajowej Izby Gospodarki Odpadami (prezes MPO, Henryk Kultys, jest członkiem zarządu KIGO) 13 stycznia br. dokonało uroczystego otwarcia zakończonego właśnie III etapu budowy składowiska odpadów komunalnych Barycz. Uroczystość połączono z drugim bardzo ważnym wydarzeniem - wręczeniem MPO Kraków certyfikatu ISO 9001-2001. W uroczystościach uczestniczył m.in. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
3
Content available remote Ekologiczne przykrycia naziemnych składowisk odpadów
100%
|
1998
|
tom nr 9
384-387
EN
Examples of modern sealed covers with suface draining of precipitation waters for city and industrial dumps. Characteristics of sealing mats.Criteria for choice of dumps' covers' sealings.
|
1999
|
tom nr 10
64-65
PL
Dzięki działalności naszego Zakładu na wysypisko w ubiegłym roku nie trafiła taka ilość odpadów, która zajęłaby powierzchnię hektara i gruba na jeden metr.
EN
Solutions examples of dumping ground trough tightening execution, which can fully guaranty tightness and assuring safety against any fluid leakage from dumping grounds to underground waters.
|
2005
|
tom nr 11
32-33
PL
Nieprzestrzeganie przez zarządzającego składowiskiem odpadów instrukcji jego eksploatacji może być brzemienne w skutkach. Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska wstrzymał prawomocną decyzją użytkowanie zlokalizowanego niedaleko Poznania składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne.
|
2002
|
tom nr 6
89-92
PL
Obecny oraz przyszły stan regulacji prawnej w dziedzinie ochrony środowiska w Polsce jest i będzie kształtowany przez prawo i politykę Unii Europejskiej. Dotyczy to również gospodarki odpadami komunalnymi, a w szczególności ich unieszkodliwiania poprzez składowanie. Z uwagi na priorytety polityczne państwa, w tym planowaną na koniec 2002 r. pełną gotowość do stowarzyszenia z Unią Europejską, należy uwzględnić najważniejsze z zaleceń i wymagań dotyczących składowisk odpadów zawarte w obowiązującej od 16 lipca 1999 r. dyrektywie (w sprawie składowania odpadów 1999/31/EC z dnia 26 kwietnia 1999 r.) oraz implikacje techniczno-technologiczne wynikające z ich wdrażania w warunkach krajowych. Skutkiem stosowania dyrektywy jest wprowadzenie nowego sposobu myślenia o składowiskach i zasadach ich funkcjonowania w systemie gospodarki odpadami.
PL
Spory nad wyższością wolnej konkurencji nad regulacjami porządkującymi rynek, czy też na odwrót, są codziennością nie tylko dla teoretyków ekonomii. Jednak, podczas gdy spory naukowców mało kogo obchodzą, przedsiębiorcy z branży komunalnej ciężką rękę rynku odczuwają na własnej skórze. A zwłaszcza w kieszeni.
PL
Konstrukcje posadowienia i wielowarstwowego systemu uszczelniającego w podstawie składowisk odpadów.
|
1999
|
tom nr 4
47-58
PL
Likwidacja zagrożenia zdrowia ludzi i środowiska naturalnego od skutków produkcji przemysłowej oraz błędów dokonanych w przeszłości, to jeden z głównych problemów naszego wejścia do wspólnoty europejskiej, Haslo "Wejścia do Unii", traktowane jest tu jako spełnienie wysokich wymagań cywilizacyjnych i podstawa unowocześnienia polskiej gospodarki narodowej.
PL
W Niemczech przepisy definiują ściśle konstrukcje systemów pokryć składowisk. Trzeba tu zaznaczyć, że system uszczelnienia wg TA-Siedlungsabfall odnosi się do odpadów, w których w momencie składowania zawartość części organicznych nie jest większa niż 5% i ich wytrzymałość na szybkie ścinanie wynosi co najmniej 25 kN/ m². System ten jednak automatycznie został zaakceptowany dla obecnie zamykanych składowisk komunalnych, w których składowane odpady różnią się diametralnie od tych przewidzianych w TA-Siedlungsabfall. Po kilkuletnim bezkrytycznym stosowaniu tego systemu stwierdzono, że w szczególności na aktywnych składowiskach system ten w wyniku nierównomiernych deformacji i wysychania od spodu, pomimo stosunkowo wysokich kosztów, może być mało skuteczny.
|
2007
|
tom nr 3
48-49
PL
By składowisko odpadów funkcjonowało zgodnie z przepisami prawa i było bezpieczne dla środowiska, musi spełniać szereg wymogów formalnych. Jednym z nich jest przeciwdziałanie rozszczelnieniom (red.).
|
2007
|
tom nr 2
34-34
PL
Prawo polskie formułuje dwie definicje składowiska odpadów, obie dość lakoniczne (w porównaniu do tych zawartych w dyrektywie 99/31/WE). W konsekwencji o rzeczywistym zakresie znaczeniowym tych pojęć musi zadecydować analiza systemowa.
|
1999
|
tom Nr 11
392-398
PL
Omówiono projektowanie, budowę i eksploatację składowisk odpadów. W procesie tym należy wykorzystywać tereny zdegradowane o najmniej-szej wartości dla gospodarki. Kryteria takie spełnia większość terenów górniczych po eksploatacji węgla kamiennego. Przedstawiono zagroże-nia, wynikające z faktu budowy składowisk na tych terenach, rozpatru-jąc warunki dotyczące terenów eksploatacji odkrywkowej i płytkiej eks-ploatacji górniczej.
EN
The article discuses designing, construction and exploitation of waste stockpiles. Degraded areas of the least value for economy should bee dust for stockpiling. Such criteria are fulfilled by majority of mining areas after exploitation of hard coal. The paper presents hazards resul-ting from the fact of waste stockpiles construction of such areas taking into account conditions related to the areas of open cast mining and shallow mining exploitation.
|
1999
|
tom Nr 10
343-350
PL
Omówiono charakterystykę obiektów projektowania geotechnicznego, jak i uwarunkowania lokalizacyjne. Poprawny wybór lokalizacji skła-dowiska odpadów powinien uwzględniać aspekty topograficzne, geologiczne i geotechniczne, zagospodarowania przestrzennego, demograficz-ne i społeczne.
EN
The article discusses the characteristics of objects of geotechnical designing and location conditions. The right selection of a location for wastes storage should take into account the topographical, geological and geo-technical aspects of spatial management as well as demographic and social aspects.
|
2010
|
tom nr 6
50-50
PL
Niczym miecz Damoklesa wiszą nad Polską wymogi redukcji odpadów biodegradowalnych kierowanych na składowiska: już w tym roku ma ona wynieść 25% w stosunku do ilości tego typu odpadów wytworzonych w 1995, a w 2013 r. - nawet 50%. Czy jesteśmy w stanie to zrobić?
|
2009
|
tom nr 9
22-22
PL
Fizyczny byt byłego składowiska wiąże się z całym szeregiem obowiązków, nawet wtedy, gdy nie powstaje ryzyko jakiejkolwiek szkody. Te obowiązki są adresowane do... Dokończenie tego zdania wymaga obszerniejszego komentarza.
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.