Zbieranie i wykorzystywanie wody deszczowej ostatnio nabiera szczególnego znaczenia globalnego. Jak pozyskuje się ją i zagospodarowuje na świecie? W Singapurze w 15-metrowym wieżowcu woda z dachu kierowana jest do dwóch zbiorników i przeznaczona tylko do spłukiwania. W dzielnicy Mukojima w Tokio zgromadzona z dachów prywatnych domów woda jest wykorzystywana do polewania ogrodów.
Całkowite wyeliminowanie strat wody nie jest możliwe. Przedsiębiorstwo Wodociągowe w Ostrowie kieruje się zasadą optymalizacji strat wody do poziomu ekonomicznie uzasadnionego oraz optymalizacji pracy sieci wodociągowej, tak aby koszty operacyjne mogły być utrzymane na najniższym poziomie. Jak i w jakim stopniu udaje się to zrealizować spółce?
W 1934 roku rozpoczęto budowę dwóch bliźniaczych zbiorników na Stokach. Powstały one według założeń projektu Williama Heerleina Lindleya. Każdy zbudowano na planie kwadratu o boku 60 m, ich wysokość wynosi 7 m, a lustro wody zbliża się do 5 m. To prawdziwy podziemny skarb Łodzi, który służy mieszkańcom do dziś.
O ile w ostatnich latach stacje uzdatniania wody zostały zmodernizowane i jakość wody dostarczanej do sieci pozostaje na bardzo wysokim poziomie, o tyle problemy pojawiają się w sieci i w punktach odbioru wody przez klientów. Korozja rur powoduje zmniejszenie ich przekroju, prowadzi do rozszczelnień, a w konsekwencji do wycieków, awarii, a niekiedy pogarsza jakość wody.
Do 19 września 2021 r. rady gminy powinny przeprowadzić zmianę regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Nowe przepisy ujednolicą lokalne regulacje dotyczące wydawania warunków przyłączenia do sieci.