Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 35

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  siatka
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote W-irreducible Lattices
100%
EN
A finite lattice is W-irreducible if it cannot be split into two overlapping lattices, one of them being an ideal and the other a filter of the lattice. We give some characterization of finite W-irreducible lattices.
PL
Wprowadzenie. Starszym pacjentom często odradza się leczenie operacyjne, ponieważ ryzyko wystąpienia powikłań okołooperacyjnych rośnie wraz z wiekiem. Cel. Chcieliśmy ocenić chorobowość i śmiertelność u pacjentów w wieku powyżej 75 lat, operowanych z powodu przepukliny pachwinowej w trybie planowym lub pilnym w jednym ośrodku, z uwzględnieniem rodzaju i ciężkości powikłań. Metody. W badaniu oceniano wszystkich pacjenci w wieku powyżej 75 lat, którzy byli operowani z powodu przepukliny pachwinowej w Klinice Chirurgii Ogólnej i Kolorektalnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w latach 2003-2015. Zebrano szczegółowe informacje dotyczące demografii, trybu przyjęcia, rodzaju zabiegu, zastosowanego znieczulenia i 30-dniowych wyników leczenia. W przebiegu pooperacyjnym oceniano pojawienie się powikłań internistycznych lub chirurgicznych, ponowne przyjęcia do szpitala oraz śmiertelność wewnątrzszpitalną. Wyniki. Łącznie 132 pacjentów w wieku powyżej 75 lat było operowanych z powodu przepukliny pachwinowej, w tym 16 (12.1%) w trybie pilnym i 116 (87.9%) w trybie planowym. U osiemnastu pacjentów (13.6%) wystąpiły powikłania, 8 (50%) w grupie przyjęć ostrych i 10 (8.6%) planowych. W grupie przyjęć ostrych poważne powikłania (Clavien-Dindo 4) były częste, podczas gdy w grupie przyjęć planowych nasilenie powikłań nie różniło się istotnie pomiędzy powikłaniami internistycznymi i chirurgicznymi (Clavien-Dindo – mediana 2, p=0,6084) i sklasyfikowano je jako łagodne (Clavien-Dindo 1-2). Jedyny zgon nastąpił w grupie przyjęć ostrych. Wnioski. Plastyka przepukliny pachwinowej może być bezpieczna i skuteczna u starszych pacjentów, jeśli jest przeprowadzona w trybie planowym i w znieczuleniu regionalnym. Kluczowym elementem zmniejszania ryzyka powikłań jest szczegółowe badanie pacjenta przed zabiegiem oraz identyfikacja potencjalnych czynników ryzyka związanych ze współistniejącymi chorobami. Główny wniosek: Plastyka przepukliny u pacjentów w wieku ponad 65 jest zabiegiem związanym z niskim ryzykiem powikłań, pod warunkiem wykonywania w trybie planowym.
PL
Celem badania była ocena bezpieczeństwa i skuteczności zastosowania implantu Ventralight ST z systemem pozycjonującym ECHO i dedykowanym urządzeniem mocującym – staplerem SorbaFix w prospektywnym badaniu kohortowym. Marteriał i metodyka. Badanie zaplanowano jako prospektywne jednoośrodkowe badanie kohorty chorych z jednorocznym okresem obserwacyjnym. Do badania włączono 52 chorych poddanych interwencji z powodu przepukliny brzusznej za pomocą laparoskopowego zaopatrzenia z implantem Ventralight ST ECHO PS. Wielkość siatki i sposób mocowania oparto na teoretycznych założeniach matematycznych. Głównym ocenianym parametrem było wystąpienie nawrotu w 12-miesięcznej obserwacji. Wyniki. Zanotowano dwa nawroty przepukliny, jeden u chorego z przepukliną okołostomijną i drugi w dużej przepuklinie pooperacyjnej. Ból obserwowano u 22 chorych (41%) po zabiegu. U większości chorych ból ustępował po okresie 3 miesięcy (7%). Obserwowano niskie natężenie bólu (VAS <2). Jednak silny ból występował u 2 chorych (VAS >6) w całym okresie obserwacji. Wnioski. Użycie implantu Ventralight ST Echo PS mocowanego stapleremSorbafix jest wartościową i bezpieczną opcją w laparoskopowym zaopatrzeniu przepukliny brzusznej. Rozwiązanie może być użyte do zaopatrzenia chorych zakwalifikowanych do laparoskopii z uwzględnieniem wielkości przepukliny. W odniesieniu do modeli matematycznych i przedstawionych danych klinicznych autorzy nie rekomendują używania opisanego implantu do przepuklin o pierścieniu większym niż 10 cm.
4
88%
PL
Wprowadzenie: Przepukliny pachwinowe są najczęściej obserwowanymi przepuklinami jamy brzusznej. Rocznie na całym świecie operacjom plastyki przepuklin pachwinowych poddaje się około 20 milionów ludzi. Silny, przewlekły ból po tego typu zabiegu wpływa na życie społeczne, codzienną aktywność i ogólną jakość życia pacjentów. Kwestionariusz oceny jakości życia SF-36 jest zwalidowanym miernikiem ogólnego stanu zdrowia. Badania wykazały, że stopień niezawodności pomiarów SF-36 przekracza 0,80. Cel: Celem niniejszego badania jest ustalenie wpływu jednostronnej otwartej plastyki przepukliny z wykorzystaniem siatki na kontrolę bólu i jakość życia pacjenta w oparciu o wyniki uzyskane przy użyciu kwestionariusza SF-36. Metody: Niniejsze badanie przekrojowe było przeprowadzone w szpitalu Indus w Karaczi od 1 kwietnia 2018 r. do 10 września 2018 r. Do badania, w oparciu o przyjęte kryteria włączenia i wykluczenia, włączono w sumie 88 pacjentów; wszyscy udzielili pisemnej, świadomej zgody na udział w nim. Po operacji pacjenci byli wypisywani do domu z przepisanymi lekami przeciwbólowymi. Kontaktowano się z nimi po upływie 4 tygodni, prosząc o wypełnienie przygotowanego kwestionariusza SF-36. Wyniki: Wyniki badania pokazały, że spośród 88 pacjentów uczestniczących w badaniu: 35 (39,8%) doświadczyło łagodnego bólu, 37 (42%) – umiarkowanego bólu, zaś tylko 16 (18,2%) – silnego bólu. Jakość życia oceniono jako zadowalającą w 72 przypadkach (81%), zaś jako niezadowalającą w 13 przypadkach (14,7%). Wniosek: W oparciu o uzyskane wyniki stwierdza się, że pacjenci po operacji wykazywali poprawę funkcjonowania fizycznego i psychicznego oraz deklarowali zadowolenie z ogólnego stanu własnego zdrowia i poziomu energii. Operacje przepukliny powinno się oferować wszystkim chorym z klinicznie wykrywalną przepukliną.
PL
Praca zawiera opis algorytmu generowania trójwymiarowych, prostokątnych siatek wykorzystywanych w metodzie objętości kontrolnych. Istotą tego algorytmu jest podział na komórki prostopadłościanu, w którym zawiera się cały zadany obszar, a następnie wycinanie w nim odpowiednich kształtów ograniczonych płaszczyznami. Program wykorzystujący wspomniany algorytm generuje plik wyjściowy, zawierający pełny opis siatki z możliwością natychmiastowego zastosowania w obliczeniach metody objętości kontrolnej.
PL
Pooperacyjne przepukliny brzuszne powstają po niemal co czwartej laparotomii. Powszechnie stosowane metody leczenia, zarówno przez proste zeszycie, jak i z użyciem siatki syntetycznej wszczepianej z szerokiego dostępu przedniego charakteryzuje wysoki odsetek powikłań, m.in. zakażeń rany i nawrotów. W celu zmniejszenia liczby występujących powikłań w ostatnich latach obserwujemy dalszą ewolucję stosowanych technik operacyjnych. Poszukiwanie skutecznych metod naprawczych ma obecnie charakter dwukierunkowy – z jednej strony opracowuje i upowszechnia się techniki zmniejszające napięcie tkanek w linii szwów (m.in. modyfikacje tzw. techniki Ramireza), z drugiej natomiast strony wprowadza się techniki małoinwazyjne pozwalające na umieszczanie dużych siatek syntetycznych bez konieczności rozległego preparowania tkanek sposobem otwartym. W pierwszej grupie nowych technik omówiono założenia i dostęp w następujących metodach: oryginalna metoda Ramireza, zmodyfikowana metoda Ramireza, przednie uwolnienie z zachowaniem perforatorów okołopępkowych i endoskopowe oraz uwolnienie mięśnia poprzecznego brzucha. W drugiej grupie omawianych metod przedstawiono: eTEP, odwrócony TEP, MILOS/eMILOS, naprawę staplerową, TAPP, TARUP, TESLA, SCOLA, REPA, LIRA, IPOM, IPOM-plus. Dokonując wyboru optymalnej techniki należy przede wszystkim kierować się możliwościami technicznymi, dostępnością materiałów, doświadczeniem chirurga oraz charakterystyką pacjenta i występującymi obciążeniami ogólnymi. Chirurdzy podejmujący się rekonstrukcji powłok brzusznych w przypadku przepuklin powinni znać różne dostępy operacyjne oraz poszczególne przestrzenie powłok brzusznych, w których można umieścić materiał syntetyczny. Należy podkreślić, że słaba ergonomia nowych technik, złożona anatomia i skomplikowane preparowanie przestrzeni oraz konieczność szycia laparoskopowego w trudnym ułożeniu zaopatrywanych warstw w wąskiej przestrzeni bez pełnej triangulacji narzędzi powodują, że operacje te stanowią wyzwanie nawet dla doświadczonego w operacjach małoinwazyjnych chirurga.
PL
W artykule przedstawiono analizę wpływu parametrów siatki na wynik symulacji przepływu gazu przez zwężkę Venturiego. Rozważono wpływ rodzaju siatki, algorytmu siatkowania i wielkości komórek obliczeniowych. Analizą objęto siatkę całego układu pomiarowego włącznie z przewodami impulsowymi. Wyniki symulacji odniesiono do wyników obliczeń przepływu wg. normy PN-EN ISO 5167-4:2005. Wybrano optymalne rozwiązanie biorąc pod uwagę jakość siatki i czas symulacji. Symulację przeprowadzono z wykorzystaniem programu Ansys 2019 R2.
EN
The article presents the analysis of the influence of grid parameters on the result of gas flow simulation through a Venturi. The influence of the grid type, netting algorithm and element size were considered. The analysis covered the grid of the entire measurement system including with impulse lines. The results of the simulation were referred to the results of flow calculations according to standards PN-EN ISO 5167-4: 2005. Optimal solution was chosen considering the grid quality and simulation time. The simulation was carried out using the Ansys 2019 R2 program.
10
Content available remote Współczesne zasady stosowania siatek i włóknin w nawierzchniach asfaltowych
75%
PL
Stosowanie siatek i włóknin do nawierzchni asfaltowych może zwiększyć jej trwałość poprzez zmniejszenie powstawania spękań i deformacji. Siatki mogą być traktowane jako zbrojenie nawierzchni. Stosuje się siatki z włókien syntetycznych i mineralnych oraz z drutu stalowego, a włókniny z włókien syntetycznych, szklanych i mineralnych.
EN
The use of grids and non woven materials to asphalt pavement may increase its durability by decreasing of cracks and deformations. Grids may be treated as a pavement strengthening. Grids are made of synthetic and mineral fibers or steel wires, and non woven materials are made of synthetic, mineral and glass fibers.
PL
Pooperacyjne przepukliny brzuszne powstają po niemal co czwartej laparotomii. Powszechnie stosowane metody leczenia, zarówno przez proste zeszycie, jak i z użyciem siatki syntetycznej wszczepianej z szerokiego dostępu przedniego, charakteryzuje wysoki odsetek powikłań, m.in. zakażeń rany i nawrotów. W celu zmniejszenia liczby występujących powikłań, w ostatnich latach obserwujemy dalszą ewolucję stosowanych technik operacyjnych. Poszukiwanie skutecznych metod naprawczych ma obecnie charakter dwukierunkowy – z jednej strony, opracowuje i upowszechnia się techniki zmniejszające napięcie tkanek w linii szwów (m.in. modyfikacje tzw. techniki Ramireza), z drugiej strony, wprowadza się techniki małoinwazyjne, pozwalające na umieszczanie dużych siatek syntetycznych bez konieczności rozległego preparowania tkanek sposobem otwartym. W pierwszej grupie nowych technik omówiono założenia i dostęp w następujących metodach: oryginalna metoda Ramireza, zmodyfikowana metoda Ramireza, przednie uwolnienie z zachowaniem perforatorów okołopępowych i endoskopowe oraz uwolnienie mięśnia poprzecznego brzucha. W drugiej grupie omawianych metod przedstawiono: eTEP, odwrócony TEP, MILOS/eMILOS, naprawę staplerową, TAPP, TARUP, TESLA, SCOLA, REPA, LIRA, IPOM, IPOM-plus. Dokonując wyboru optymalnej techniki, należy przede wszystkim kierować się: możliwościami technicznymi, dostępnością materiałów, doświadczeniem chirurga oraz charakterystyką pacjenta i występującymi obciążeniami ogólnymi. Chirurdzy podejmujący się rekonstrukcji powłok brzusznych w przypadku przepuklin powinni znać różne dostępy operacyjne oraz poszczególne przestrzenie powłok brzusznych, w których można umieścić materiał syntetyczny. Należy podkreślić, że słaba ergonomia nowych technik, złożona anatomia i skomplikowane preparowanie przestrzeni oraz konieczność szycia laparoskopowego w trudnym ułożeniu zaopatrywanych warstw w wąskiej przestrzeni bez pełnej triangulacji narzędzi, powodują, że operacje te stanowią wyzwanie nawet dla doświadczonego w operacjach małoinwazyjnych chirurga.
PL
Siatka (grid), oświeceniowa koncepcja porządkowania przestrzeni przez człowieka, powraca i staje się w sztuce XX wieku jej reprezentatywnym środkiem ekspresji. Struktura siatki z zagwarantowanego terytorium geometrii wstępuje w przestrzeń symbolu, mitu. Przełożona na język współczesnego miasta okazuje się ciągle skutecznym narzędziem do badania jego tkanki, niezbędnej fragmentacji obrazu, swobodnego poruszania się pomiędzy wymiarami. Tadeusz Mysłowski, artysta polskiego pochodzenia mieszkający w Nowym Jorku od 1970 roku, poszukując własnego języka plastycznego, przemierza Manhattan i odkrywa znak-klucz w prostocie krzyżowego przecięcia linii ulic, konstrukcji architektonicznych, całego założenia urbanistycznego metropolii. Poprzez konsekwentną translację relacji zachodzących pomiędzy dwuwymiarową siatką i wielowymiarową przestrzenią miasta, posługując się fotografią i grafiką, pokazuje proces nieustannych jego przemian. Spogląda na wybrany fragment Manhattanu z kosmicznej perspektywy, następnie wchodzi w jego struktury od wewnątrz, bada krawędzie siatki, odkrywa organiczne pulsowanie, niekonsekwencje. Tradycyjna fotografia, odcisk rzeczywistości, nośnik światła, obrazuje struktury geometryczne na wzór działań uprzemysłowionego społeczeństwa: dowolnie je multiplikuje, maszynowo unifikuje, maksymalizuje ekspresję w opozycji biel-czerń. Mysłowski tworzy dokument czasu-przestrzeni miasta, który znajduje potwierdzenie i kontynuację w dobie altermodernizmu.
EN
A grid, as an enlightenment concept of space arrangement by man, becomes once again a representative means of expression in the 20th century art. From the established domain of geometry, the structure of a grid enters the sphere of a symbol and myth. Translated into the language of the contemporary city, it still proves to be an effective tool for exploration of the city’s tissue, necessary fragmentation of the picture and unrestricted movement between dimensions. Tadeusz Mysłowski, an artist of the Polish background, living in New York since 1970, journeys across Manhattan in search of his own visual language and discovers the key sign in the simplicity of the intersecting street lines, architectural structures and the whole urban layout of the metropolis. Through consistent translation of the relationship between the two-dimensional grid and the multidimensional space of the city, using photography and graphics, he shows the process of permanent change. He looks at a selected fragment of Manhattan from the cosmic perspective, then he enters its structures from inside, explores the edges of the grid, discovers organic pulsation and inconsistencies. Traditional photography used by him – as a reflection of reality and a carrier of light – presents geometrical structures as a pattern of action of the industrialized society, multiplies them freely, unifies them mechanically, maximizes expression in the white-black opposition. Mysłowski creates a document of time-space which in the era of altermodernism is already history.
EN
This article presents a proportional relationship between Shutter and the value of the resolution scanning system that allows decision making for modeling 3D parts used in reverse engineering and additive manufacturing. As a first step, the object of interest is treated to dim excessive brightness, then the object is scanned (by point cloud or mesh) with the use of a Handyscan 700 scanner. The point cloud is processed with the Geomagic software Desing X to generate a CAD image and a “.stl” file for 3D printing.
15
Content available remote Kosze gabionowe Betafence
63%
|
|
tom Nr 5
34-35
PL
Betafence, światowy lider w produkcji ogrodzeń, systemów detekcji oraz kontroli dostępu, oferuje również szeroki asortyment koszy gabionowych. Gabiony Betafence produkowane są ze zgrzewanych siatek, które można wypełniać różnymi materiałami. Znajdują one zastosowanie głównie jako mury oporowe, ściany wolnostojące oraz elementy architektury w szeroko pojętej infrastrukturze komunikacyjnej. Są też wykorzystywane przy urządzaniu ogrodów i terenów zielonych.
EN
This research paper tackles the problem of determining displacements of complex-shaped shell structures, measured periodically using laser scanning. Point clouds obtained during different measurement epochs can be compared with each other directly or they can be converted into continuous models in the form of a triangle mesh or smooth patches (spline functions). The accuracy of the direct comparison of point clouds depends on the scanning density, while the accuracy of comparing the point cloud to the model depends on approximation errors that are formed during its creation. Modelling using triangle meshes flattens the local structure of the object compared to the spline model. However, if the shell has edges in its structure, their exact representation by spline models is impossible due to the undulations of functions along them. Edges can also be distorted by the mesh model by their chamfering with transverse triangles. These types of surface modelling errors can lead to the generation of pseudo-deformation of the structure, which is difficult to distinguish from real deformation. In order to assess the possibility of correct determination of deformation using the above-mentioned methods, laser scanning of a complex shell structure in two epochs was performed. Then, modelling and comparison of the results of periodic measurements were carried out. As a result of the research, advantages and disadvantages of each method were identified. It was noticed that none of the methods made it possible to correctly represent all deformations while suppressing pseudo-deformation. However, the combination of their best qualities made it possible to determine the actual deformation of the structure.
17
Content available remote Characteristics of Multi - axial Woven Structures
63%
EN
This paper describes the modelling of the structure of multi-axial woven fabrics. The number of 4-, 5-, and 6-thread systems of a weave analogous to the plain weave was considered. In the case of woven fabrics with an even number of axes, structures of plain weave formed on the basis of homogenous and non-homogenous nets were analysed. A model was elaborated and a sample of a five-axial woven fabric was manufactured. The possibility of thickening the structure of multi-axial woven fabrics was analysed, accepting the value of the area cover factor as the measure of thickening.
PL
Modelowano budowę tkanin wieloosiowych o liczbie układów nitek 4, 5 oraz 6 i splocie analogicznym do płóciennego. W przypadku tkanin o parzystej liczbie osi, analizowano struktury o splocie płóciennym, tworzone na bazie siatek regularnych i nieregularnych. Zbudowano model i wykonano próbkę tkaniny pięcioosiowej. Analizowano możliwość zagęszczenia struktur tkanin wieloosiowych przyjmując jako miarę zagęszczenia wartość współczynnika zapełnienia powierzchniowego.
18
Content available remote Visualization Improvement of Best Servers Areas in GSM Networks
63%
EN
The article deals with improving Best Sever boundaries determination in a mobile network. The described algorithm improves the basic positioning methods used in mobile networks as we know the real shape of Best Server area. Proposed method uses a combination of network parameters, which are obtained by continuous measurement in the mobile network, and interpolated data, which are used in places with the absence of measurement points. These parameters create a database of values that are necessary for identification of areas which are covered by the radio signal from particular Base Station.
PL
W artykule przedstawiono ulepszony sposób lokalizacji użytkownika w sieci komórkowej GSM. Wykorzystywane do tego celu są informacje o pomierzonych parametrach i ustawieniach sieci oraz najbliższych stacjach przekaźnikowych, które wysyłane są przez użytkownika sieci. Na tej podstawie algorytm określa najlepsze rozwiązanie w wyborze serwera.
19
Content available remote Analysis of mesh settings during FEM modelling of abrasive water jet flow
63%
EN
The paper presents issues related to the flow modelling during abrasive water jet machining. A few of cutting head model assumptions were tested and their influence on the velocity of the stream was assessed. Mainly, modelling of abrasive water jet flow through the canals of the water jet cutting head, mesh parameters selection and necessary simplifications are discussed. This allowed to form recommendations for mesh setup and for the further research. Also, the achieved results are presented in the form of exemplary model built upon above mentioned recommendations.
PL
W artykule rozpatrywano zagadnienia związane z modelowaniem przepływu strugi w trakcie obróbki wodno-ściernej. Analizowano różne założenia do modelu głowicy tnącej oraz ich wpływ na uzyskiwaną prędkość strugi. Omówiono głównie przepływ strumienia wodno-ściernego przez kanały głowicy tnącej, dobór parametrów siatki oraz konieczne uproszczenia. Takie podejść umożliwiło określenie zaleceń dotyczących doboru parametrów siatki oraz pozwoliło na wskazanie kierunków przyszłych prac. Przedstawiono także uzyskane wyniki w postaci przykładowego modelu przepływu utworzonego z uwzględnieniem wspomnianych zaleceń.
20
Content available remote Obliczanie i projekcja średnich statystycznych w metodach cząstka-siatka
63%
PL
Podjęto zagadnienie zależności między zmiennymi związanymi z cząstkami a wielkościami uśrednionymi na siatce, zwane sprzężeniem cząstka-siatka, w rozwiązaniu numerycznym stochastycznych równań różniczkowych niejednorodnych przestrzennie. Zastosowano dwie różne metody uśredniania i projekcji, porównano wyniki dla funkcji testowych, zidentyfikowano źródła błędów. Zaproponowano uwzględnienie warunków brzegowych przy obliczaniu średnich w metodzie funkcji gęstości prawdopodobieństwa dla przepływów turbulentnych.
EN
The issue of mutual correspondence between particle data and mesh-averaged variables is addressed. The particle-mesh coupling is analysed in the numerical solution of position-dependent stochastic differential equations. Two different methods of averaging and projection are used, results are compared for a couple of test functions, sources of error are identified. A development of the method is proposed in order to account for boundary conditions in the context of probability density function computation of turbulent flows.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.