Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  sala operacyjna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
|
2008
|
tom nr 12
18-20
PL
W niniejszym artykule przedstawiono wyniki analizy komfortu cieplnego chirurgów i pacjenta opracowane na podstawie pomiarów parametrów mikroklimatu panującego w 2 salach operacyjnych oraz badań izolacyjności cieplnej odzieży medycznej.
5
Content available remote Stropy laminarne vs. instalacje centralnego ogrzewania w salach operacyjnych
75%
|
2012
|
tom nr 1
21-24
PL
Biorąc pod uwagę wątpliwości, jakie pojawiają się w związku ze współpracą instalacji klimatyzacji i centralnego ogrzewania sal operacyjnych w szpitalach, w artykule zamieszczono informacje na ten temat, pojawiające się w normach zagranicznych i przedstawiono parę uwag dotyczących tego problemu w warunkach polskich.
|
2010
|
tom nr 10
54-57
PL
Na przestrzeni lat wiele przepisów dotyczących wentylacji, klimatyzacji czy komfortu cieplnego pracowników i pacjentów uległo zmianie. Dostosowanie polskich przepisów do standardów europejskich, wiąże się z modernizacją istniejących bloków operacyjnych, a co za tym idzie z dużymi nakładami finansowymi. Do nowoczesnych systemów wentylacji i klimatyzacji w blokach operacyjnych zaliczamy: nawiew powietrza poprzez strop laminarny, podział pomieszczeń ze względu na wymaganą czystość - sale brudne, sale czyste, sale jałowe, każda z inną centralą klimatyzacyjną w wykonaniu higienicznym, szafy recyrkulacyjne bądź moduły recyrkulacyjne. Należy pamiętać, że wszystkie proponowane do zastosowania urządzenia muszą posiadać odpowiednie dopuszczenia do stosowania w obiektach Służby Zdrowia.
|
2010
|
tom nr 6
44-45
PL
Stosowanie systemów klimatyzacji w salach operacyjnych stało się niekwestionowanym standardem w dzisiejszych czasach. Systemy te są wciąż ulepszane pod względem energetycznym i wydajnościowym. Obecne trendy klimatyzacji i wentylacji sal operacyjnych na całym świecie oparte są na dużych powierzchniach stropów laminarnych, które skutecznie eliminują infekcje pooperacyjne. Niestety stosowanie dużych stropów laminarnych pociąga za sobą duże koszty eksploatacyjne systemu wentylacji i klimatyzacji. W związku z powyższym stosowanie recyrkulacji w obrębie sali operacyjnej jest niezbędne, aby niniejszy system był ekonomicznie uzasadniony. W praktyce, wszędzie tam, gdzie recyrkulacja nie jest stosowana inwestorzy decydują się na mniejsze powierzchnie stropów laminarnych - co skutkuje zwiększeniem ryzyka infekcji pooperacyjnej, skutkiem czego jest dodatkowa hospitalizacja pacjentów a nawet zgon pacjenta.
PL
Wykonano pomiary liczby mikroorganizmów (bakterii i grzybów) w powietrzu, na różnych etapach filtracji, która zachodziła w instalacjach wentylacyjnych, podających powietrze do bloku operacyjnego, zwierzętarni i pomieszczeń dla pacjentów z autoprzeszczepem szpiku. Mierzono również, liczbę mikroorganizmów w powietrzu sal operacyjnych podczas operacji chirurgicznych. Zwrócono uwagę na fakt, że o mikrobiologicznej czystości powietrza w sali operacyjnej decyduje liczba wymian powietrza w jednostce czasu, a zastosowane filtry ostateczne EU13 (H13) były zbyt gęste.
EN
Measurements of the quantity of microorganisms (bacteria, fungi) in the air have been carried out at various stages of the filtration process in ventilation systems. The systems were installed in the operating blocks provided for human and animal patients, especially in the case of bone marrow auto-transplantation. The quantity of micro organisms in the air during surgical operations has also been measured. It is pointed out in the paper that the decisive factor of the microbiological purity of the air is the quantity of air exchanges per time unit. It has been found that the EU13 (HI 3) filters under examination were too dense.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.