Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  rynek ciepła
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
W artykule przedstawiono bilans potrzeb cieplnych dla Kielc i źródła ich zaspakajania. Omówiono również charakterystyczne zmiany występujące w kieleckim systemie ciepłowniczym oraz przyszłościowy plan rynku ciepła w tym mieście.
PL
Rynek ciepła, zwłaszcza ten obejmujący scentralizowane systemy ciepłownicze, czekają duże zmiany determinowane wymaganiami unijnej polityki energetyczno-klimatycznej. Dotyczą one unowocześniania technologii wytwarzania ciepła (np. poprzez zwiększanie udziału kogeneracji), poprawy efektywności jego wykorzystania (np. za pomocą zmniejszania strat przesyłu i dystrybucji) oraz sposobów ograniczania zanieczyszczeń środowiska.
PL
Rosnące wymagania klientów oraz konieczność poprawy skuteczności i efektywności działania wymuszają na przedsiębiorstwach zmiany w obszarze organizacji zarządzania. Aby sprostać tym wymaganiom, konieczne jest doskonalenie sprawności działań. Ale gdy podnoszenie sprawności może być już niewystarczające dla klientów, konieczne jest wprowadzanie nowych, sprawniejszych metod zarządzania. Niektóre przedsiebiorstwa próbują przechodzić od zarządzania funkcyjnego do zarządzania procesowego.
PL
O unijnych celach 3x20 napisano już wiele, mniej o sposobach, dzięki którym mogłyby one zostać osiągnięte przez Polskę. Wciąż toczą się dyskusje wokół tego tematu, szczególnie burzliwe w odniesieniu do kształtu systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 po 2013 roku.
PL
Nie minął wprawdzie jeszcze cały 2007 rok (artykuł powstał pod koniec listopada), nie można więc było podsumować wszystkich wydarzeń. Ostatnie tygodnie roku mają bowiem dla ciepłownictwa istotne znaczenie, gdyż wypadają w środku sezonu ciepłowniczego i mogą istotnie wpłynąć zarówno na wyniki finansowe przedsiębiorstw, jak i wywołać określone problemy techniczne związane z niskimi temperaturami. Zakładając jednak, że nic nadzwyczajnego nie nastąpi, można już teraz podsumować zdarzenia na rynku ciepła w Polsce. Pełne analizy sektora ciepłowniczego ukażą się nie wcześniej, niż w drugim kwartale 2008 r.
PL
Przedsiębiorstwa ciepłownicze funkcjonują w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu zewnętrznym. Mnogość aktów prawnych, regulacje unijne, ciągłe nowelizacje ustaw wymuszają potrzebę szybkiego dostosowania się do nowych warunków funkcjonowania, co przy rosnącej konkurencji na rynkach ciepła wymaga stałego monitorowania sytuacji majątkowo-finansowej przedsiębiorstw, aby móc właściwie ukierunkowywać działania strategiczne rozwoju firm.
PL
Aby optymalnie wykorzystać potencjał ciepła systemowego, inwestycje i modernizacje należy odpowiednio zaplanować, a więc: dokonać analizy aktualnego rynku ciepła, sporządzić prognozy zapotrzebowania na nie, ocenić istniejącą sieć ciepłowniczą i źródła ciepła oraz przygotować scenariusze ich rozwoju. Opracowane w ten sposób studium rynku ciepła umożliwi podjęcie decyzji dotyczących działań inwestycyjnych - zarówno w obszarze sieciowym, jak i źródeł ciepła, uwzględniających jednocześnie potrzeby szeroko pojętego odbiorcy.
PL
Celem artykułu jest wskazanie uwarunkowań powodujących, że ścisła regulacja cen na rynku ciepła jest niezbędna dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania tego rynku, oraz konsekwencji takiej regulacji. Kształt regulacji na rynku ciepła został scharakteryzowany jako wynik podstawowych cech rynku ciepła i jego odrębności od innych sektorów rynku energii. Ścisła regulacja sektora ciepłowniczego wynika z obiektywnej konieczności zagwarantowania poziomu równowagi pomiędzy uczestnikami rynku i specyfiki sektora ciepłowniczego. Autor wskazuje na swoisty paradoks rynku ciepła systemowego, zgodnie z którym ewentualny rozwój konkurencji na rynku energii cieplnej mógłby przynieść skutki odwrotne do zamierzonych. Mógłby bowiem prowadzić do nieefektywnego alokowania kapitału przez uczestników rynku, w tym zwłaszcza do nadmiernej rozbudowy mocy wytwórczych w zakresie, w jakim moc ta w rzeczywistości nie może być wykorzystana na potrzeby odbiorców. To zaś nieuchronnie prowadziłoby do wzrostu kosztów ponoszonych przez odbiorców ciepła na danym rynku lub mogłoby zagrażać rentowności przedsiębiorstwa ciepłowniczego, a więc i bezpieczeństwu energetycznemu odbiorców.
PL
Skoro energia elektryczna jest towarem, to dlaczego nie miałoby nim być ciepło? Niby wszyscy już wiedzą, że w ciepłownictwie, w praktyce, zasada TPA (wolnego dostępu) nie jest możliwa do wprowadzenia, ale co jakiś czas pojawiają się projekty budowy nowych elektrociepłowni, teoretycznie konkurencyjnych w stosunku do istniejących.
PL
Olsztyn, średniej wielkości miasto, w którym wielka polityka klimatyczna Unii Europejskiej spowodowała niemałe zamieszanie, staje obecnie przed niecodziennym wyzwaniem. Może tu powstać nowoczesna elektrociepłownia, która w swojej skali będzie największym przedsięwzięciem infrastrukturalnym miasta od ponad 20 lat.
PL
Postawiono tezę o braku rynku ciepła w Polsce oraz omówiono ją na bazie prowadzonych przez Północny Oddział Terenowy URE spraw dotyczących zatwierdzania taryf dla ciepła. Wskazano problemy związane z postępowaniami taryfowymi dla ciepła.
PL
Analizując zaproponowane przez Komisję Europejską wnioski legislacyjne składające się na pakiet Fit for 55 oraz regulacje dotyczące sektora ciepłownictwa systemowego trudno nie odnieść wrażenia, że kierunek zmian nie uwzględnia jego specyfiki i zróżnicowania w państwach członkowskich UE oraz przede wszystkim - wielkości i lokalizacji poszczególnych systemów.
PL
W artykule przedstawiono wyniki obliczeń całkowitych kosztów ciepła ponoszonych przez odbiorcę w przypadku wyboru różnych sposobów zaopatrzenia w ciepło. Rozważano odbiorców wykorzystujących ciepło do celów komunalno-bytowych. Celem autorów było uwzględnienie w obliczeniach wszystkich składników kosztów obciążających odbiorcę, także pozapaliwowych kosztów eksploatacyjnych oraz poniesionych kosztów nakładowych.
EN
The results of calculation of consumers total heat costs for various heat supply technologies are presented in the paper. The heat supply technologies for household consumers are discussed. In the focus of the authors' attention is taking under consideration not only fuel costs but also other operation costs and investments costs.
14
Content available remote Wybrane zagadnienia automatyzacji miejskich sysytemów ciepłowniczych
70%
PL
Rynek ciepła w Polsce stopniowo przekształca się w dojrzałą strukturę. Ciepło staje się towarem rynkowym, którego cena odpowiada wartości, a przez to wymusza racjonalne jego użytkowanie.
PL
Obecnie w elektroenergetyce promuje się wiele nowoczesnych rozwiązań związanych z większą automatyzacją sieci elektroenergetycznych oraz z informatyzacją infrastruktury sieciowej. Niektóre z takich rozwiązań są promowane, a nawet w różnym stopniu dotowane przez państwo. Jednak ich wdrożenie będzie miało wpływ na poziom zapotrzebowania na ciepło gospodarstw domowych, które zdecydują się zainwestować w określone rozwiązania. Artykuł przedstawia możliwy wpływ wdrożenia niektórych rozwiązań smart grid na zmianę zapotrzebowania na ciepło sieciowe.
EN
Currently in power sector it promotes innovative solutions that increase the automation of power networks and computerization of power grid infrastructure. Some of these solutions are subsidized to varying degrees by the state. However, their implementation will affect the heat demand at the house-hold level that choose to invest in specific solutions. This article presents possible impact of the implementation of smart grid solutions to change in heat demand in district heating systems.
PL
Zagadnienia dotyczące restrukturyzacji organizacyjnej i własnościowej firm energetycznych, urealnienia cen energii pierwotnej i użytkowej, efektywności wytwarzania i przesyłu w warunkach rynkowych są w chwili obecnej bardzo aktualne w całym sektorze energetycznym. Istotne są aspekty ekonomiczne handlu gazem, ciepłem i energią elektryczną jako towarami na rynku. Szczególnie tutaj należy podkreślić wysokość jednostkowych cen paliw pierwotnych, w zasadniczy sposób wpływających na cenę np. ciepła. Bardzo ważnym jest również rozwinięcie działań marketingowych dla zwiększenia ilości sprzedawanego ciepła w okresie ciągle wykonywanej termomodernizacji zasobów mieszkaniowych. Te i inne zagadnienia omówiono na corocznej już XII konferencji Rynek Ciepła - REC 2006. Problematyka obrad XII Konferencji REC 2006 obejmowała 4 grupy tematyczne i dotyczyła aspektów formalno prawnych i ekonomicznych uczestników rynku ciepła, eksploatacji i modernizacji źródeł ciepła i sieci ciepłowniczych, kogeneracji na rynku ciepła oraz wybranych aspektów wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
EN
The organizational and ownership restructuring of power companies, realignment of primary and useable energy prices, effectiveness of producing and transmission under market conditions are at present extremely up to date issues in all power sector. The economic aspects of gas, heat and electric energy trade as market goods are significant Special attention should be paid to the unit prices of primary fuels which affect in a significant way other prices, for example that of heat. It is very important as well to develop marketing activities in order to increase the quantity of the heat sold in the period of ongoing modernization of housing resources. These and other issues were discussed at the annual XII Thermal Energy Market Conference - REC 2006. The topics covered by the XII Conference REC 2006 included 4 thematic groups and referred to the formal and legal as well as economic aspects regarding thermal market participants, use and modernization of heat sources and heat distribution networks, cogeneration at the thermal market as well as selected aspects related to using renewable energy sources.
PL
Obrót ciepłem ma zasięg lokalny, co sprawia, że rynek krajowy cechuje się wielością podmiotów zajmujących się jego sprzedażą. Sprzedawca ciepła ostatecznemu użytkownikowi nie musi być tym samym podmiotem, który zajmuje się ciepła wytwarzaniem. Transformacja sektora energetycznego, w tym ciepłownictwa, spowodowała gruntowną zmianę form i struktury własności przedsiębiorstw ciepłowniczych i w dalszym ciągu trwa ta ewolucja. Gminy mają ustawowy obowiązek zapewnienia społecznościom lokalnym zaopatrzenia w ciepło, co wymaga jednoczesnego uwzględniania jego aspektów: techniczno - technologicznego, organizacyjnego oraz finansowego. Realizacji tego zadania gminy nie sprzyja, ekonomiczna suwerenność i własnościowa niezależność przedsiębiorstw ciepłowniczych oraz wdrożone już mechanizmy rynkowe. Administracyjne oddziaływanie gminy skutkować może niepożądaną gospodarczo wymuszoną "filantropią" przedsiębiorstw ciepłowniczych.
EN
Heat turnover is of local character, which on the country scale means the heat market is characterized by multiplicity of heat-selling subjects. The subject that sells heat to its final consumer not necessarily is the one that generates it. Transformation of the power industry sector, with district heating included, has brought about essential changes in the ownership form and structure of heating companies and the evolution goes on. Municipalities are legally obliged to provide local communities with heat, which is related to considering all the service aspects: technological, economic and financial ones. Economic and ownership related independence of district heating companies as well as the introduced market mechanisms make the above mentioned municipality task more difficult. Administrative actions performed by municipalities can result in unwanted and economically induced "philanthropy" at the part of district heating companies.
PL
Przedstawiono podstawowe wzory opisujące zmienność popytu na ciepło w funkcji wartości lokalnego rynku, uzyskiwanych na nim cen i elastyczności cenowej w negocjacjach pomiędzy producentem i dystrybutorem. Ponadto pokazano wzory na racjonalną cenę i podaż, pozwalające osiągnąć zysk na zadawalającym poziomie, a tym samym efektywność wytwarzania. Zamieszczono również informacje pokazujące wpływ parametrów techniczno-ekonomicznych i rynkowych na osiągane ceny na ciepło, a także udział producenta i dystrybutora w cenie finalnej za ciepło u odbiorcy finalnego.
EN
The article presents basic formulas that describe variability of heat demand as a function of local market values, prices obtained there, and price flexibility in the producer-distributor negotiations. Moreover, it presents formulas for rational price and supply that make it possible to obtain profits at a satisfactory level and thereby - the heat generation efficiency. It also includes information that illustrates an effect of technical-economic and market parameters on the obtained heat prices as well as the producer's and distributor's shares in the final price for the final consumer.
PL
Zarządzanie produkcją energii elektrycznej, ciepła i handlem CO2 w elektrociepłowni w warunkach rynkowych jest trudnym problemem, przed którym staje coraz więcej przedsiębiorstw energetycznych i ich menadżerów. Uwolniony rynek producentów energii elektrycznej, wymagania sprawnościowe i dotyczące oszczędności paliw pierwotnych, a także ochrony środowiska naturalnego powodują, że jest trudno osiągać zysk z działalności na zadawalającym poziomie. Osiąganie zysku na oczekiwanym poziomie jest warunkiem istnienia i rozwoju każdej elektrociepłowni. Aby go osiągnąć konieczna jest optymalna w danych warunkach eksploatacja urządzeń energetycznych, a także racjonalizacja kosztów wytwarzania prowadząca w końcowym efekcie do ich minimalizacji. W artykule przedstawiono dane techniczne wybranych elektrociepłowni i lokalnego dystrybutora ciepła oraz ich pracę na lokalnym rynku energii. Zamieszczono również informacje o cenach emisji CO2 i prognozowanych cenach gazu ziemnego.
EN
The paper presents an information according to heat and electrical energy production managing and CO2 allowances price risk management. In a free electrical market condition of heat and power producers, energy efficiency possibilities, primary energy and environmental saving is difficult to obtain good profit. Good profit is very important for heat and power development. It is very important to exploit all facility in optimal conditions and have rationalized costs. Technical information about electricity and heat cogeneration in the natural gas fired cogeneration and coal steam cogeneration unit are done. For these types of cogeneration units there were determined: technical parameters and annual heat production. Creating appropriate communication procedures, choosing risk management strategy and technical solutions as well as hiring skilled staff let the companies effective manage CO2 allowances risk. It should be taken into account by these companies which want successfully compete in their competitive surroundings.
PL
Przedstawiono wyniki wielowariantowych obliczeń wyceny wartości rynku ciepła i energii elektrycznej z zastosowaniem metody wewnętrznej stopy zwrotu inwestycji IRR. Rozpatrzono sytuację, w której zarząd istniejącej elektrociepłowni węglowej, z uwagi na brak środków finansowych na jej modernizację poprzez budowę bloku gazowo-parowego, mając podpisane długoterminowe kontrakty na sprzedaż energii cieplnej i elektrycznej może je pozyskać "sprzedając rynek" za pomocą tych umów jako aportu dla nowej inwestycji. Całkowite nakłady inwestycyjne "pod klucz" poniósłby w całości niezależny inwestor, przyszły współwłaściciel bloku gazowo-parowego, ale tylko w takiej części, jaka wynika z wartości rynku.
EN
Presented are results of multi-variant calculations of heat and electric energy value with the aid of the IRR method for investments evaluation. Considered is a situation when the managing board of existing coal fired CHP station with the respect to lack of finance resources for station re-powering with use of gas-steam power unit, having signed long term contracts for the sale of heat and electric energy can achieve the resources by "the sale of market" with the aid of these contracts as a contribution for the new project. Total "key turn" investment expenses should be paid by an independent investor, future co-owner of the gas-steam power unit, but in such a part only, which arises from the market value.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.