Udział tworzyw sztucznych w sieciach wodociągowych i kanalizacyjnych rośnie w dość szybkim tempie. Sieci dystrybucyjne gazu (nisko- i średnioprężne) są już budowane prawie wyłącznie z polietylenu. Powodem tego wzrostu są właściwości tworzyw sztucznych i walory rurociągów budowanych z tych materiałów. Dla inwestorów ważna jest trwałość (min. 50 lat dla systemów ciśnieniowych i ponad 100 lat dla systemów grawitacyjnych) i niezawodność budowanych sieci oraz łatwość ich eksploatacji (brak inkrustacji, łatwość czyszczenia, naprawy i rozbudowy itp.). Wykonawcy cenią sobie lekkość rur tworzywowych oraz łatwość i szybkość ich montażu.
Stosowanie i użytkowanie jakiegokolwiek wyrobu związane jest z posiadaniem przynajmniej podstawowej wiedzy o tym produkcie. Chcąc optymalnie wykorzystać jego wszelkie możliwości, nasza wiedza o tym wyrobie powinna być możliwie kompletna. Wiedza ta powinna, między innymi, wskazywać możliwości danego produktu, ale też i jego ograniczenia, gdyż tylko wtedy będziemy mogli odnosić korzyści z jego stosowania przez odpowiednio długi czas.
3
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Przedstawiono nową normę krajową w zakresie systemów przewodów rurowych z termoplastycznych tworzyw sztucznych. Zwrócono uwagę na ujednolicenie pojęć i definicji. Szczególnej uwagi wymagają zagadnienia posadowienia i realizacji przewodów. Podano zalecenia co do przebiegu procesu inwestycyjnego. Omówiono procedury odbioru. Podano zalecenia do eksploatacji.
EN
The national standard for pipe systems made of the thermoplastics is presented. Attention was paid to the unification of concepts and definitions. Special attention should be paid to the foundation an implementation of the pipelines. There were given recommendations as to the course of the investment process. Investments collection processes are discussed. Recommendations for the service are given.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.