Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  rozwój dostawców
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Logistyka
|
2013
|
tom nr 5
205--209
PL
W ostatnich latach doskonalenie relacji z dostawcami stało się przedmiotem coraz częstszych badań. Zarówno w praktyce jak i w teorii podkreśla się rosnącą, strategiczną rolę funkcji zakupów. W zarządzaniu relacjami z dostawcami upatruje się szansy na osiągnięcie lepszych wyników i w konsekwencji przewagi konkurencyjnej. Silna baza dostawców pozwala skuteczniej osiągać cele firmy na wymagającym rynku, na którym cykl życia produktu uległ skróceniu a zapasy ograni-cza się do minimum. Szczególnym wyzwaniem dla menedżerów staje się zarządzanie relacjami z dostawcami w warunkach międzynarodowych. Internalizacja przedsiębiorstw, offshoring i zaopatrywanie się w krajach rozwijających są źródłem dużej niepewności. Niepewność ta dotyczy możliwości wystąpienia różnorodnych sytuacji zakłócających ciągłość procesów i powodujących wzrost kosztów funkcjonowania łańcucha dostaw. Jej zmniejszanie wymaga w wielu przypadkach zaangażowania odbiorców w doskonalenie działań niektórych grup dostawców w ramach tzw. koncepcji rozwoju dostawców (ang. Supplier Development). Celem artykułu jest próba wskazania tych grup dostawców, w oparciu o modele portfolio relacji z dostawcami definiujące segmenty dostawców i strategie zarządzania nimi.
2
100%
PL
Głównym celem artykułu jest prezentacja roli rozwoju dostawców w zarządzaniu łańcuchem dostaw. Przedstawiono zarówno definicje, cele i efekty rozwoju dostawców, jak również kluczowe wyzwania i bariery w jego wdrażaniu. Autorka zwróciła szczególną uwagę na ewolucję rozwoju dostawców – od reaktywnych rozwiązań problemów dostawców do najlepszych praktyk dostarczających wartość w łańcuchu dostaw, które mają strategiczne znaczenie i mogą wspierać integrację procesów biznesowych w „rozszerzonym przedsiębiorstwie”.
EN
The main aim of the article is to present the role of supplier development in supply chain management. It outlines definitions, goals and effects of supplier development as well as key challenges and barriers to its implementation. The author has devoted special attention to the evolution of supplier development – from the reactive solutions of suppliers’ problems to best practices delivering value in supply chain, which have strategic significance and might enhance integration of business processes in „extended enterprise”.
PL
W artykule przedstawiono wymagania normy PN-EN ISO 9001: 2009 dotyczące wyboru i oceny dostawców. Następnie opierając się na metodzie badania dokumentów i wywiadzie bezpośrednim opisano sposób postępowania przy ocenie i wyborze dostawców w przedsiębiorstwie produkcyjnym zajmującym się wytwarzaniem części do pojazdów mechanicznych oraz konstrukcji stalowych. Przeanalizowano procedurę zakupów stosowaną w analizowanym przedsiębiorstwie, w którym został udokumentowany i wdrożony system zarządzania jakością zgodny z międzynarodową normą ISO 9001: 2008, obejmujący wszystkie obszary przedsiębiorstwa. W pracy przedstawiono metody oceny dostawców stosowane w badanym przedsiębiorstwie. Opisano także sposób kwalifikowania dostawców do trzech grup – w zależności od stopnia zdolności do spełnienia postawionych kryteriów. Podsumowując, praca konfrontuje wytyczne zawarte w normie ISO 9001: 2008 dotyczące wyboru i oceny dostawców, z praktycznymi działaniami w tym zakresie realizowanymi w małym przedsiębiorstwie produkcyjnym. Autor wskazuje kluczowe elementy, na które małe przedsiębiorstwa produkcyjne powinny zwracać szczególną uwagę wybierając i oceniając dostawców.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.