Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  rozporządzenie taryfowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Zwrot z zaangażowanego kapitału w ciepłownictwie jest już obecny w polskim systemie regulacji od ponad dwóch lat. W dniu 3 maja 2005 r. weszła bowiem w życie ustawa z dnia 4 marca 2005 r. o zmianie ustawy - Prawo energetyczne, oraz ustawy - Prawo ochrony środowiska, która unormowała ustawowo możliwość kalkulowania taryf wraz z uzasadnionym zwrotem z kapitału (Dz. U. z 2005 r. nr 62, poz. 4152). Po ponad rocznym obowiązywaniu przepisów ustawowych Minister Gospodarki podpisał Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 9 października 2006 r. w sprawie kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło (Dz. U. z 2006 r. nr 193, poz. 1423), zwane dalej „rozporządzeniem taryfowym”, które w § 25 doprecyzowało zasady określania zwrotu z zaangażowanego kapitału w ciepłownictwie.
PL
Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne zobowiązane są do ścisłego przestrzegania zasad opisanych w tzw. rozporządzeniu taryfowym. Jedną z nich jest opracowanie taryf w sposób zapewniający motywowanie odbiorców usług do racjonalnego korzystania z wody i ograniczania zanieczyszczenia ścieków. Jako że taryfy zatwierdzane są przez organy regulacyjne, także ten aspekt powinien być przez nie zweryfikowany.
PL
Rozpoczęcie sezonu grzewczego oznacza dla wielu przedsiębiorstw wprowadzenie do stosowania nowych taryf dla ciepła. W wielu przypadkach zatwierdzenie taryfy dla ciepła przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki poprzedzone było długim i żmudnym postępowaniem administracyjnym. Przedsiębiorstwa ciepłownicze, odpowiadając na wezwania merytoryczne i dążąc do maksymalizacji zysku, starają się udokumentować wszystkie planowane koszty, co w prosty sposób przekłada się na ilość załączanej do wniosku o zatwierdzenie taryfy dla ciepła dokumentacji.
PL
W artykule przedstawiono zasady, jakie powinny obowiązywać przy rozliczaniu dostawy ciepła. Ponieważ Dostawcy ciepła są w pozycji uprzywilejowanej, to koniczne jest wskazanie sposobu rozliczania zaopatrzenia w ciepło, który będzie chronić klientów. Obecne akty prawne (Prawo energetyczne, rozporządzenie taryfowe i systemowe) w wielu istotnych punktach nie są egzekwowane i nie w pełni wykorzystywane. Nawet obecne przepisy umożliwiają dochodzenie odszkodo-wań z tytułu niedotrzymywania jakości dostawy ciepła oraz zawyżania zamówionej mocy cieplnej. Wskazano metody i przykłady realizacji uprawnień Odbiorców ciepła. W związku z obecnymi konsultacjami nowelizacji rozporządzenia taryfowego jest okazja uściślenia zapisów i wprowadzenia metod egzekutywy zapisów prawnych. Zaproponowano wprowadzenie obligatoryjnych wymogów dotyczących parametrów dostawy ciepła, które powinny być publikowane.
EN
The paper presents the principles that should apply while settling heating supplies. As heating Suppliers are in the privileged position it is necessary to indicate the method of settling the heating supply that could protect the customers. Current legislation in force (Energy law, tariff and system ordinances) is not enforced in many significant points and it is not fully used. Even the current legislation enables to claim damages due to the failure to comply with quality requirements of heating supply and due to overestimating the ordered thermal power. In this context indicated are the methods and examples of enforcement of the rights the consumers of the heating energy have. Due to the consultations on the amending of the tariff ordinance that currently take place there is a chance to specify legal provisions and to introduce the methods to enforce legal provisions. Moreover, this paper suggests the introduction of obligatory requirements regarding heating supply parameters that should be published.
PL
Pod koniec listopada ubiegłego roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska zmieniające Rozporządzenie Ministra Klimatu z 7 kwietnia 2020 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło (DzU z 2022 r. poz. 2437). Nowelizacja ta ukierunkowana była w głównej mierze na jednostki kogeneracji, które stosują uproszczony sposób kalkulacji taryf dla ciepła. Nie pozwala on nadążać za zmianami otoczenia makroekonomicznego w kontekście możliwości pokrycia poprzez taryfę kosztów wytwarzania ciepła.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.