Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  removal of biogenic compounds
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
EN
Review of objects and technological parameters of the biological part of the sewage treatment plant. Biogenic compounds removal by metabolic dissimilation (nitrification, denitrification).
2
84%
EN
Technical data for selected objects. Average concentrations of examined pollution in treated sewage (organic compounds, nitrogen and phosphorus compounds, general suspension), quality of active sludge, energy consumption. Computer simulation for tested sewage treatment systems.
PL
W artykule przedstawiono wyniki analizy pracy oczyszczalni ścieków w Żorach. Wykorzystując dostępne dane z monitoringu procesu technologicznego, dokonano charakterystyki procesu oczyszczania ścieków. Scharakteryzowano funkcjonowanie części biologicznej i osadowej oczyszczalni, przedstawiono parametry procesowe oraz omówiono efektywność pracy oczyszczalni. Na podstawie wyników badań laboratoryjnych porównano jakość ścieków dopływających do obiektu, scharakteryzowano ich wpływ na skuteczność oczyszczania w głównym ciągu technologicznym. Przeprowadzona analiza w aktualnym stanie funkcjonowania oczyszczalni miała na celu wskazanie przestrzeni do optymalizacji procesu technologicznego zorientowanej na poprawę parametrów pracy, jako element przygotowawczy do pełnienia przez oczyszczalnię kolejnych funkcji, tj. przetwarzania organiki kuchennej, oczyszczania wyselekcjonowanych ścieków technologicznych powstających w zlewni oczyszczalni oraz poprawy efektywności energetycznej obiektu.
PL
Sprzężenie technologii osadu czynnego i filtracji membranowej w technologii MBR (od ang. Membrane Biological Reactor) pozwala na uzyskanie ścieków oczyszczonych o bardzo wysokiej jakości (zarówno pod względem chemicznym, jak i zanieczyszczenia mikroorganizmami patogennymi) niezależnie od charakterystyki sedymentacyjnej osadu oraz na prowadzenie procesów oczyszczania ścieków przy wyższym od klasycznie stosowanego stężeniu osadu czynnego w reaktorze (zwykle na poziomie ok. 10÷ 15 kg s.m./m3). Umożliwia to kilkukrotne zmniejszenie kubatury projektowanej oczyszczalni ścieków. W niniejszym artykule omówiono przykładowy przypadek modernizacji istniejącej oczyszczalni ścieków, w której konieczne jest znaczące zwiększenie przepustowości bez możliwości rozbudowy obiektu (wykorzystanie istniejących komór reaktora).
PL
Oczyszczalnia ścieków Hajdów oczyszcza ścieki bytowe i przemysłowe z miast Lublin i Świdnik oraz okolicznych gmin. Odbiornikiem ścieków oczyszczonych jest rzeka Bystrzyca, drugi co do wielkości dopływ Wieprza. Oczyszczalnia ścieków Hajdów jest oczyszczalnią mechaniczno-biologiczną z usuwaniem związków biogennych (azot i fosfor) z możliwością chemicznego wspomagania procesu defosfatacji poprzez dawkowanie koagulanta do ścieków dopływających do osadników wstępnych (strącanie wstępne) lub do ścieków dopływających do osadników wtórnych (strącanie końcowe). Dotychczas fosfor usuwany był ze ścieków wyłącznie w procesach biologicznych. W przypadku niewystarczającego usuwania azotu oczyszczalnia wyposażona jest w instalację dawkowania zewnętrznego źródła węgla w celu wspomagania procesu denitryfikacji.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.