Rosnące wymogi ubezpieczycieli wymuszają na regionalnych instalacjach przetwarzania odpadów zmianę podejścia i inwestycje w bezpieczeństwo pożarowe zakładów. Temu zagadnieniu poświęcona była konferencja „Bezpieczeństwo RIPOK – wymogi, rozwiązania, skuteczność” skierowana do regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK). Konferencję która odbyła się 6 grudnia 2017 r. w Katowicach-Pyrzowicach zorganizowała firma MENTOR.
W ostatnich latach zbudowano w Polsce kilkadziesiąt regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych, w których produktem jest RDF (Refuse Derived Fuel). I tu pojawia się problem – RDF-u nie można deponować na składowiskach. Jak go zatem zagospodarować? Rocznie w instalacjach mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów powstaje ok. 4 mln ton paliwa alternatywnego, tzw. RDF-ów. Tymczasem chłonność przemysłu cementowego, który jest głównym odbiorcą RDF-u, szacuje się na 800 tys. ton rocznie. Dzisiaj produkcja RDF-u daleko przekracza możliwości jego zagospodarowania. Jest to więc ogromny potencjał energetyczny.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.