W przemyśle spożywczym „od zawsze" liczy się to samo: zaspokojenie zapotrzebowania jak największej liczby osób na produkty, możliwość zachowania i przedłużania świeżości produktów, szybkość dostarczenia z „pola na stół" oraz cena. Smak produktu, zachowanie i jakość jego składników odżywczych czy długość terminu przydatności do spożycia zależą od szybkości procesu chłodzenia. Jedną ze skutecznych i coraz powszechniejszych metod dobrze realizujących te postulaty jest chłodzenie próżniowe.
Proces szybkiego chłodzenia i zamrażania umożliwia znaczne wydłużenie czasu przydatności do spożycia produktów spożywczych przy jednoczesnym utrzymaniu ich wysokiej jakości. Dzieje się tak dzięki szybkiemu przekroczeniu granicy temperatur, w których następuje najbardziej intensywny rozwój bakterii. Projektant urządzeń do szybkiego chłodzenia i zamrażania musi w swojej pracy uwzględnić wiele zmiennych - od ilości ciepła, które trzeba odprowadzić z danego produktu z uwzględnieniem wszystkich strat cieplnych podwyższających wymaganą wydajność chłodniczą układu, aż po czas potrzebny do przeprowadzenia całego procesu.
Obecnie producenci mebli chłodniczych muszą zmierzyć się z rosnącymi wymaganiami dotyczącymi ochrony środowiska i energooszczędności. Projektowane są coraz to nowsze układy zoptymalizowane pod względem budowy (np. specjalne drzwi mebli), zastosowanego czynnika chłodniczego, a także układów regulacji. Optymalizacja pracy systemu polega często na ograniczeniu wewnętrznych zysków ciepła oraz zapotrzebowania na energię chłodniczą czy wprowadzeniu odzysku ciepła odpadowego.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.