Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  recycling of packaging
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Krajowy przemysł opakowań w ostatnich 20 latach poczynił ogromny postęp. Jego potencjał i produkcja zwiększyły się kilkakrotnie. Skutecznie stawia czoła konkurencji na rynkach krajowym i zagranicznych. Coraz lepiej zaspokaja to zapotrzebowanie społeczeństwa i gospodarki na opakowania. Jednak stale rosnący popyt na bezpiecznie dla ludzi i środowiska opakowania o nowych funkcjach, generuje kolejne zadania i wymagania wobec projektantów i producentów opakowań, a w konsekwencji dla całego przemysłu. Coraz częściej pojawia się pytanie: jakie wyzwania stoją przed przemysłem? Co trzeba uczynić, aby im sprostać? Jakie warunki powinny być spełnione i przez kogo, aby krajowy przemysł opakowań rozwijał się i coraz lepiej zaspokajał potrzeby rynku opakowań?
PL
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada w opublikowanym 5 sierpnia 2021 r. projekcie ustawy o rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), że nowe przepisy dofinansują recykling opakowań w ramach wnoszonej przez firmy opłaty opakowaniowej oraz wynagrodzenia na rzecz organizacji odpowiedzialności producenta (OPP). Przenoszenie ciężaru finansowania zagospodarowania odpadów, w myśl europejskich dyrektyw, na wprowadzających produkty na rynek wzbudza w podmiotach dysponujących w starym systemie środkami z ROP niezadowolenie i ostrą krytykę nowych rozwiązań.
|
2021
|
tom nr 10
14--17
PL
Z całą pewnością można stwierdzić, że czeka nas rewolucja, która może okazać się bardzo kosztowna dla wszystkich firm wprowadzających produkty w opakowaniach na rynek krajowy. 5 sierpnia br. Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało bowiem na stronach Rządowego Centrum Legislacji projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw, czyli tzw. projekt ustawy ROP, który już teraz wywołuje wiele kontrowersji oraz wątpliwości. I to nie tylko na rynku odpadowym.
|
2021
|
tom nr 10
52--53
PL
20 września zakończył się etap konsultacji publicznych projektu ustawy mającego w swym założeniu wdrożyć do polskiego porządku prawnego mechanizm rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Ogromne oczekiwania, jakie rynek wiązał z tą inicjatywą legislacyjną, skończyły się jednak głębokim rozczarowaniem, i to nie tylko organizacji reprezentujących producentów wyrobów w opakowaniach. Zaproponowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska mechanizm opiera się bowiem na poborze daniny publicznej, czyli – nazywając rzeczy po imieniu – podatku opakowaniowego, który następnie miałby być redystrybuowany na różne cele, m.in. na gospodarkę odpadami komunalnymi (choć nie wiadomo, w jakiej wartości). I tak już zagmatwany system realizacji obowiązków przedsiębiorców został jeszcze bardziej skomplikowany i jeszcze bardziej odcina przedsiębiorców od strumienia odpadów opakowaniowych. Czyli zamiast popchnąć rynek do bliższej współpracy, stawia się bariery uniemożliwiające nawiązywanie jakichkolwiek relacji operacyjnych. Z punktu widzenia budowania podstaw do funkcjonowania gospodarki o obiegu zamkniętym jest to pomysł co najmniej nietrafiony, żeby nie powiedzieć: szkodliwy.
PL
Z danych pozyskanych przez Stowarzyszenie „Polski Recykling” od recyklerów wynika, że w Polsce rocznie poddaje się recyklingowi wybrane frakcje odpadów: szkło – 740 tys. ton; papier – 1,14 mln ton; aluminium – 55 tys. ton; tworzywa sztuczne – 581 tys. ton. Łącznie to 2 mln 516 tys. ton surowców odzyskanych dla przemysłu i producentów, które zamiast powiększać składowiska lub zanieczyszczać przyrodę, wracają do gospodarki. To 125 800 wypełnionych odpadami ciężarówek, które ustawione w kolejce zajęłyby 2,65 tys. km, co równa się odległości z Warszawy do Madrytu.
EN
The article presents binding legal regulations governing entrepreneurs’ obligations as regards recovery and recycling of packaging and post-use waste. It shows fee rates, recovery and recycling levels for packaging in the years 2007–2009. It gives examples of calculating the product fee that according to the Act must be paid by entrepreneurs for 2007, 2008 and 2009. The author of the article elaborates on regulations that must be complied with by the entrepreneurs who pack products and place them on the market. Furthermore, the article shows how the obligations imposed by the Act on obligations of the entrepreneurs as regards management of certain waste and on product fee are met in Podkarpackie Province.
PL
Artykuł przedstawia obowiązujące akty prawne, określające obowiązki przedsiębiorców w zakresie odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych. Podane zostały stawki opłat oraz poziomy odzysku i recyklingu opakowań w latach 2007–2009. Pokazano przykłady wyliczeń opłaty produktowej za lata 2007, 2008 i 2009, którą ustawa nakłada na przedsiębiorców. W artykule omówiono przepisy, jakie powinni stosować przedsiębiorcy, którzy pakują produkty i wprowadzają je na rynek. Przedstawiono realizację powinności wynikających z ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej na terenie województwa podkarpackiego.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.