Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  recycler
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Wybór modelu selektywnej zbiórki odpadów powinien być poprzedzony rozpoznaniem rynku odzysku i recyklingu. Można ustalić, że selektywnie będą zbierane np. umyte pojemniki po jogurtach albo że w jednym wspólnym pojemniku należy gromadzić szkło, papier i plastik. Czy jednak ktoś zainteresuje się surowcami pozyskanymi w ten sposób? Jaką cenę za nie zaoferuje? Niestety, bardzo często gminy ustalają zasady selektywnej zbiórki bez podstawowej wiedzy na temat procesu odzysku. Ponadto są przekonane o tym, że na surowcach wtórnych można zarobić duże pieniądze i że wiele firm będzie chciało je kupić. Nic bardziej mylnego. Źle przeprowadzona selektywna zbiórka i brak odpowiednich instalacji w regionie, które doczyszczą surowiec, spowodują, że recykler nie będzie nim zainteresowany lub nie zaoferuje oczekiwanej ceny.
PL
Przedstawiciele branży recyklingu zwrócili jednak uwagę na inny aspekt wypowiedzi Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, który stwierdził, że nowe zapisy w ustawie ?nie powinny być problemem dla profesjonalnych firm odpadowych, a monitoring miejsc składowania to koszt kilku kamer??. Dziwi nas takie podejście do problemu, szczególnie że branża już na etapie konsultacji dotyczących nowelizacji wymienionych ustaw informowała o wysokich kosztach wprowadzenia nowych wymagań dla zakładów. Według naszych szacunków zainstalowanie wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów, uwzględniającego wysokie parametry techniczne, to koszt nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych dla zakładu.
PL
„System gospodarki odpadami jest w zapaści, żeby z niej wyjść, trzeba wsłuchiwać się w propozycje rozwiązań wszystkich uczestników tego systemu, starać się osiągnąć konsensus, wybierać najlepsze rozwiązania” - tymi słowami rozpoczął styczniową Konferencję Recyklera Marcin Podgórski, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami w mazowieckim Urzędzie Marszałkowskim.
|
|
tom nr 3
40--42
PL
Producenci stali i branża złomowa zastanawiają się, dlaczego – a w zasadzie: za co – zostali ukarani wprowadzeniem zmian w ustawie o odpadach. Czy odpady komunalne można postawić w jednym rzędzie z odpadami stanowiącymi surowiec/materiał do produkcji? Odpowiedź nasuwa się sama – nie. Ewidentnym dowodem na to może być fakt, że prawdopodobnie łatwiej byłoby znaleźć na ulicy pieniądze niż złom stalowy.
PL
Każdy z przedsiębiorców wystawiających dokumenty DPO, DPR, EDPO lub EDPR jest zobowiązany do rocznego audytu zewnętrznego. Sprawozdanie audytor przekazuje przedsiębiorcy, marszałkowi województwa oraz wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska do 15 czerwca. Redakcja poprosiła ekspertów o podzielenie się spostrzeżeniami w tym temacie.
PL
Jakie jest praktyczne znaczenie uregulowań prawnych oraz ich wpływ na system zbierania i odzysku odpadów opakowaniowych w Polsce? Na co wskazują doświadczenia z pierwszej tury audytów recyklerów?
|
2019
|
tom nr 1
45--49
PL
Począwszy od 2018 roku, obowiązkowe audyty zewnętrzne w branży gospodarki odpadami muszą być wykonane przez weryfikatora EMAS posiadającego akredytację Polskiego Centrum Akredytacji w obszarze gospodarki odpadami. To, czy audyty te spełnią pokładane w nich oczekiwania, zależy jednak od stosowania przez wszystkich weryfikatorów EMAS dobrych praktyk audytowania.
PL
Globalizacja przemysłu metalurgicznego i pozyskiwania złomu, oraz skupienie go w międzynarodowych korporacjach skutkuje tym, że normy branżowe w znacznym stopniu odwołują się do norm europejskich. Złom podlega prawnym wymogom i regulacją w ramach Unii Europejskiej. Rozporządzenie Rady Europy nr 333/2011 z 31 marca 2011 r. na mocy dyrektywa 2008/98/WE Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawia kryteria określające, kiedy dany rodzaj złomu przestaje być odpadem. Złom jako odpad jest objęty obowiązkiem ewidencjonowania i w katalogu odpadów znajdziemy odpowiednie kody.
PL
Gdy w 2015 r. w Komisji Europejskiej trwały prace nad przyjęciem założeń do nowego modelu gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), część firm przetwarzających odpady w naszym kraju zrzeszyła się, zakładając Stowarzyszenie „Polski Recykling”. Branża recyklingu od lat wskazywała, iż nieprawidłowości w funkcjonowaniu polskiego rynku gospodarki odpadami stanową barierę, która hamuje dalszy jego rozwój i osiągnięcie tak ambitnych poziomów recyklingu, jakie zakładano już wtedy w KE. Konieczne więc było skonsolidowanie branży i określenie głównych postulatów, mających na celu wsparcie firm przetwarzających odpady, które doprowadzi do zwiększenia mocy przerobowych w tych zakładach i pozwoli na osiągnięcie zakładanych poziomów recyklingu.
|
|
tom nr 2
52--55
PL
Recyklery to mobilne maszyny, które służą do powtórnego grzania i przerobu zerwanych nawierzchni bitumicznych, w tym destruktu asfaltowego.
|
|
tom nr 4
8-9
PL
Do redakcji zwrócił się jeden z naszych czytelników z prośbą o wyjaśnienie warunków, jakie musi spełnić recykler oraz jakie zezwolenia powinien posiadać, by mógł wystawiać karty przekazania odpadów dokumentujące przeprowadzenie recyklingu. O udzielenie odpowiedzi poprosiliśmy dr hab. Włodzimierza Urbaniaka.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.