Ten serwis zostanie wyłączony 2025-02-11.
Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  recovery of waste paper
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Wysoki poziom i szybkie tempo wzrostu zużycia papieru spowodowały, pod koniec XX wieku narastające w skali światowej trudności związane z: - zapewnieniem odpowiedniej bazy surowcowej przemysłu papierniczego - utylizacją rosnącej ilości odpadów papierowych. Odzyskanie i racjonalne wykorzystanie makulatury pochodzącej ze zużytych wyrobów papierowych w istotnym stopniu przyczynia się do rozwiązanie powyższych zagadnień. Czynniki te powoduja, że w krajach wysokorozwiniętych funkcjonują i są doskonalone coraz sprawniejsze systemy recyklingu makulatury.
PL
W artykułach (1,2) dokonano przeglądu zasobów i odzysku makulatury w skali globalnej w krajach europejskich zrzeszonych w organizacji CEPI (Confederation of European Paper Industries) a także w Polsce. Natomiast w artukule (3) dokonano oceny pozysku makulatury przez przemysł papierniczy w Polsce. Z materiałów zawartych w tych opracowaniach wynika, że w ostatnim dziesięcioleciu nastapiło w Polsce podwojenie zużycia wyrobów papierowych, a zatem i odpowiedni wzrost zasobów makulatury. Niestety, za szybkim wzrostem zasobów makulatury w naszym kraju nie nadąża rozbudowa systemu odzysku tego surowca. System odzysku i przerobu makulatury w Polsce należy do najmniej efektywnych w europie (4). Jedną z przyczyn tego stanu jest stosunkowo małe zużycie pozyskanej makulatury przez krajowy przemysł papierniczy, o czym świadczy rosnący dotychczas eksport tego surowca. Należy jednak przywidywać, że postępująca w ostatnich latach intensywna rozbudowa mocy przerobowych makulatury w przemyśle papierniczym wpłynie zapewne pozytywnie na system recyklingu makulatury w Polsce. Przedmiotem niniejszego artykułu jest analiza przerobu makulatury na wtórne papienicze masy włókniste oraz ocena wykorzystania tych mas w przemyśle papierniczym.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.