W historii architektury wykorzystywanie materiałów budowlanych z dawnych, rozbieranych lub zniszczonych obiektów było dość powszechną praktyką. Często odzyskiwano elementy kamienne, drewno konstrukcyjne i elementy ceramiczne, a na zastanych fundamentach posadawiano nowe obiekty. Nawarstwienie różnych materiałów budowlanych, odmiennych wątków ceglanych i stylów widoczne jest często w obiektach zabytkowych, stanowiących doskonałą pożywkę dla badań archeologicznych lub histograficznych.
Przy promowaniu w projektowaniu architektonicznym "biotechnologii" i "biomateriałów" pojawia się pytanie, na ile we współczesnym, stechnicyzowanym świecie powinniśmy polegać na nowo pozyskiwanych materiałach i surowcach naturalnych (nawet jeśli są to surowce odnawialne i ulegające biodegradacji), a na ile powinniśmy posługiwać się materiałami i surowcami już wytworzonymi, będącymi w obiegu gospodarczym i nadającymi się do ponownego zastosowania?
Sektor budowlany ma w sobie ogromny potencjał recyklingu odpadów konstrukcyjnych, powstających zarówno w toku wznoszenia nowych budynków, jak i remontów oraz modernizacji już istniejących. Ponad 25% odpadów w Europie to efekt z procesu renowacji i wyburzeń budynków, a jedynie ok. 30% materiałów używanych współcześnie w budownictwie pochodzi z recyklingu.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.