Jednym z istotnych problemów związanych z wprowadzeniem Technicznej Specyfikacji Interoperacyjności (TSI) dla podsystemu „Infrastruktura” transeuropejskiego systemu kolei konwencjonalnych [4] jest dostosowanie wymagań związanych z oceną poziomu jakości geometrii toru kolejowego.
Diagnostyka jest dziedziną wywierającą bardzo istotny wpływ na cały proces utrzymania infrastruktury kolejowej. Jest nie tylko głównym narzędziem, które zapewnia bezpieczne prowadzenie pociągów, ale stanowi również podstawę planów modernizacyjnych PKP PLK S.A. oraz procesów zarządzania infrastrukturą kolejową. Rozwój metod diagnostycznych, zastosowanie nowych technik i aparatury pomiarowej oraz rozwój i upowszechnienie komputerowych technik analizy wyników zdaniem autora determinują konieczność przełamania barier narzuconych diagnostyce przez system planowo-zapobiegawczy i przekształcenie stosowanych dotychczas metod w spójny, zintegrowany system diagnostyczny.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.