W artykule zrelacjonowano transformację do prawa polskiego czterech tzw. pakietów kolejowych UE, za zerowy pakiet uznając „konstytucję” europejskiego prawa kolejowego – dyrektywę 440/91.
Artykuł omawia regulacje prawa kolejowego odnoszące się do dostępu do infrastruktury. W obecnym modelu funkcjonowania tej branży zarządzający infrastrukturą (w przeważającej jej części są to Polskie Linie Kolejowe) udostępnia infrastrukturę przewoźnikom spełniającym ustawowe wymogi. Dopóki przewoźnicy nie konkurują o możliwość jazdy w tych samych terminach i na tych samych trasach, nie ma większych problemów.
W artykule przedstawiam podstawowe informacje na temat treści przepisów składających się na tzw. IV pakiet kolejowy Unii Europejskiej oraz na temat implikacji wiążących się z jego wprowadzeniem. Korzystając z informacji udostępnionych w Internecie, również ogólnie informuję o stanowisku naszego rządu. Kolejno omawiam zmiany wprowadzane w proponowanych sześciu aktach prawnych: rozporządzeniach (uchylającym rozporządzenie 1192/69, zmieniających rozporządzenia 881/2004 i 1370/2007) oraz w dyrektywach (zmieniającej dyrektywę 2012/34 oraz w nowych dyrektywach o interoperacyjności i o bezpieczeństwie).
Dziesiąta rocznica uchwalenia ustawy z 28 marca 2003 r. skłania do refleksji nad dogmatyczną analizą prawa transportu kolejowego w Polsce, w tym zastanowienia się nad przedmiotem i zakresem jego regulacji. W tym celu szczegółowej analizie poddano problematykę źródeł prawa transportu kolejowego – tak na poziomie prawa krajowego (polskiego), jak i unijnego i międzynarodowego – oraz podjęto próbę zakreślenia jego granic jako przedmiotu badań, wskazania charakteru jego norm oraz uwypuklenia specyficznych uwarunkowań jego obowiązywania i stosowania.
EN
The 10th anniversary of the Polish Rail Transport Act of 28th March 2003 gives an opportunity to make some remarks on the notion and scope of rail transport law in Poland, including the analysis of the subject and scope of its provisions. For this purpose, the paper contains a detailed analysis of the roots of rail transport legislation, both at the domestic (Polish) law level as well as the EU and the international level. The article makes an attempt to delimitate the boundaries of rail transport law and to define the character of its norms. Finally, it outlines the specific conditions of its validity and enforcement.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.