Niezrównoważona hydraulicznie instalacja jest w stanie zużywać nawet do 35-45% więcej energii niż instalacja, w której przeprowadzona została regulacja hydrauliczna.
W ostatnim czasie zauważalny jest trend polegający na podnoszeniu wymagań stawianych nowoprojektowanym systemom HVAC. Zapewnienie optymalnego komfortu w pomieszczeniach przy zminimalizowanych kosztach eksploatacyjnych to główne cele w projektowaniu systemów grzewczych i chłodniczych
Zasadniczym celem projektowania instalacji grzewczych jest osiągnięcie komfortu cieplnego w pomieszczeniach przy zminimalizowaniu kosztów i problemów eksploatacyjnych. Teoretycznie nowoczesna technika regulacyjna może spełnić najbardziej wysublimowane wymagania odnoszące się do mikroklimatu pomieszczeń oraz przyczynić się do oszczędności energii. W praktyce jednak nawet najbardziej zaawansowane technologicznie regulatory nie pracują w sposób zgodny z oczekiwaniami. W konsekwencji komfort cieplny i koszty funkcjonowania systemu różnią się niekorzystnie od zakładanych.
Autorem pomysłu zbudowania stanowiska do równoważenia hydraulicznego instalacji grzewczych jest dr inż. Krzysztof Olechnowicz (Tour & Andersson Hydronics). Zaproponowany schemat został przedyskutowany na kilku spotkaniach z udziałem Autora pomysłu, mgr inż. Igora Ingarowicza (Rehau Sp. z o.o.) oraz pracowników Katedry Klimatyzacji i Ciepłownictwa: dr. inż. Andrzeja Grzegorczyka, dr inż. Jacka Misińskiego oraz dr. inż. Jana Danielewicza, chodziło bowiem o stworzenie schematu jak najbardziej wszechstronnego i otwartego w sensie możliwości symulacyjnych i pomiarowych, z dobrą wizualizacją. W następnych tygodniach dokonano podstawowych przeliczeń hydraulicznych wraz z doborem armatury oraz dobrano pompy. W efekcie życzliwości i współpracy kilku firm powstało stanowisko, które jest darem TA Hydronics (armatura, komputer pomiarowy), Rehau (przewody, wykonanie), Grundfos Pompy Sp. z o.o. (pompy UPS) oraz Reflex Polska (naczynie wzbiorcze przeponowe). Katedra Klimatyzacji i Ciepłownictwa zapewniła pomieszczenie, montaż in situ i aranżację laboratorium.
5
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW