Temat reklamacji zawsze wzbudza wiele negatywnych emocji, niezależnie od tego, czy występujemy w roli składającego czy też przyjmującego reklamację. Dlaczego tak jest? Jak pisze Katarzyna Kaczmarska, „reklamacja oznacza problem do rozwiązania, pewne niedogodności, czasem sytuację konfliktową. To nieprzewidziane okoliczności, które komplikują z założenia przyjemny proces zakupu lub sprzedaży” [1]. Aby proces reklamacji przebiegł sprawnie, oprócz znajomości zasad postępowania w ramach szeroko pojętej psychologii sprzedaży, warto również znać uprawnienia i obowiązki sprzedawcy wynikające z przepisów prawa.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Przedsiębiorczość to ciężki kawałek chleba. Nie każdy z nas ma potencjał do budowania organizacji, instytucji, firm. Tylko nieliczni ludzie mający odpowiednie predyspozycje, którzy dodatkowo znajdą się w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie, osiągają sukces. Od małego zwycięstwa, jakim jest zarejestrowanie działalności czy spółki, do pełni satysfakcji, rozumianej jako lukratywna firma z osiągnięciami, prowadzi długa droga. Coraz częściej ułatwia ją jednak poczucie wspólnoty rosnące ostatnimi czasy w środowisku drobnych przedsiębiorców, jednoczących się w walce o przetrwanie.
3
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
W poprzednim numerze OPTYKI (1/2020) omówiono pojęcie wady fizycznej, czyli niezgodności rzeczy sprzedanej z umową wraz z przykładami, które tej niezgodności dotyczą. Kontynuując cykl na temat aspektów prawnych reklamacji, w bieżącym numerze przedstawione zostanie zagadnienie odpowiedzialności sprzedawcy z tytułu rękojmi, a więc mianowicie to, z jakich uprawnień może skorzystać kupujący w razie zaistnienia wady, w szczególności kiedy możliwe będzie odstąpienie od umowy oraz jakie są terminy dochodzenia uprawnień wynikających z rękojmi. Uprawnienia nabywcy rzeczy dotkniętej wadą fizyczną – uwagi ogólne. Zgodnie z art. 560 § 1 kodeksu cywilnego i art. 561 § 1 k.c., jeżeli rzecz ma wadę, kupujący może żądać: a. obniżenia ceny, b. odstąpienia od umowy, c. wymiany rzeczy na wolną od wad, d. usunięcia wady. Wybór uprawnienia zależy od woli kupującego, jednak ponieważ prawo wyboru ma w tym przypadku charakter kształtujący, wybór w odniesieniu do konkretnej wady wiąże kupującego i może ulec zmianie jedynie za zgodą sprzedawcy. Uprawnienie kupującego do wyboru żądania nie oznacza jednak, że sprzedawca musi od razu uczynić zadość żądaniu kupującego, gdyż zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego może zaproponować inne rozwiązanie, pod warunkiem spełnienia określonych prawem przesłanek. W literaturze prawniczej pozbawienie przez sprzedawcę doniosłości oświadczeń składanych przez kupującego określane jest jako kontruprawnienia sprzedawcy [1].
4
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Artykuł stanowi kontynuację tekstu zamieszczonego w poprzednim numerze OPT YKI (6/2019), w którym omówiona została jedna z dwóch podstaw prawnych składania reklamacji – gwarancja. W bieżącym numerze Autorka przedstawia problematykę rękojmi za wady fizyczne rzeczy sprzedanej w odniesieniu do kupującego, którym jest konsument [1]. Rękojmia to inaczej odpowiedzialność sprzedawcy względem kupującego za wadę fizyczną bądź prawną rzeczy sprzedanej (art. 556 k.c.). Z definicji tej wynikają trzy istotne kwestie: po pierwsze, odpowiedzialność z tytułu rękojmi powstaje z mocy samego prawa, jako konstrukcyjnie przynależny element umowy sprzedaży [2]. Aby odpowiedzialność zaistniała, nie jest potrzebna żadna dodatkowa czynność prawna (np. w postaci wydania dokumentu), wystarczające jest zawarcie umowy sprzedaży. Po drugie, podmiotem odpowiedzialnym z tytułu rękojmi jest zawsze sprzedawca. Po trzecie, odpowiedzialność ta ma charakter absolutny, nie jest zależna od winy, a także wiedzy sprzedawcy, ani od powstania szkody – wystarczy, że zachodzi przesłanka wady rozumianej jako niezgodność rzeczy sprzedanej z umową [3].
5
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
The purpose of this article is to demonstrate the role of visual merchandising in shaping the internal structures of the department stores and to determine the basic architectural trends in designing these types of buildings, initiated in the last century, and used and improved today. Comparative analyses regarded mainly submitted department stores from the turn of the 19th and 20th centuries, as buildings in which psychology of selling was used for the first time on a large scale. The author presents a number of commercial space organisation methods derived from that period of time and used today by architects and visual merchandisers. Considerations lead to the conclusion that the correctly and marketing effectively designed internal structures of commercial buildings are characterized by common stylistic and structural elements, which are often independent from the external architectural costume of a façade.
PL
Celem artykułu jest wykazanie roli wizualnego merchandisingu w formowaniu struktur wewnętrznych obiektów handlowych oraz określenie podstawowych tendencji architektonicznych w tym zakresie, zapoczątkowanych w ubiegłym stuleciu, a stosowanych i doskonalonych współcześnie. Analizie porównawczej poddano głównie domy towarowe z przełomu XIX i XX wieku, jako obiekty, w których po raz pierwszy na dużą skalę posłużono się psychologią sprzedaży. Autorka przedstawia szereg metod organizacji przestrzeni handlowych wywodzących się z tego okresu i wykorzystywanych obecnie przez architektów oraz wizualnych merchandiserów. Rozważania prowadzą do wniosku, że prawidłowe i efektywne marketingowo projektowanie wewnętrznych struktur budowli komercyjnych cechują wspólne elementy stylistyczne i strukturalne, które często są niezależne od kostiumu architektonicznego elewacji zewnętrznych.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.