Istotą orzecznictwa o niepełnosprawności powinno być przełożenie zmian jakościowych (diagnozy lekarskiej – rozpoznania choroby, wady, urazu i stwierdzonych objawów patologii) na ocenę ilościową, określającą: 1/rodzaj i stopień nasilenia upośledzenia czynności (wydolności) poszczególnych narządów czy układów (aspekt biologiczny) oraz 2/możliwość przystosowania się organizmu do tego upośledzenia lub jego poprawy w wyniku rehabilitacji i leczenia, w odniesieniu do zdolności uzyskiwania przychodu za możliwą do wykonywania przez nich pracę (aspekt socjalno-zawodowy). Autorzy artykułu, wychodząc z założenia, że klasyfikacja ICF jest sposobem na ujednolicenie podejścia o orzekaniu o niepełnosprawności, definiowanej przez niezdolność do pracy, a także o potrzebie rehabilitacji zawodowej, opracowali model oceny zdolności do pracy z zastosowaniem Międzynarodowej Klasyfikacji Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia (ICF). W artykule przedstawiony zostanie model oraz weryfikujące go wyniki badań.
EN
Decision about disabilities should be made based on medical diagnosis about diseases, defects, injury (qualitative changes) and translate it on quantitative assessment defining: 1/kind and degree of handicap of physiological function (biological aspect); 2/possibilities to adaptation to disabilities or improvement in result of rehabilitation and treatment, with reference to ability to perform work (social aspect). Authors of articles coming from, that ICF classification is manner on uniformity of approach for decision about disabilities and vocational rehabilitation they have processed model of ability to work based on international classification of functioning, disabilities and Health (ICF). Model and results of research verifying this model will be presented in article.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.