Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 199

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  przywództwo
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
EN
The article discusses the nature of leadership. On the basis of a broad literature survey, the author presents the most popular approaches to leadership definition. Then he goes on to specify the key factors of effective leadership and a hierarchy of leadership levels.
4
Content available remote Przywództwo - nowoczesne kierowanie ludźmi
51%
PL
Przywództwo jest częścią i wynikiem wielkich zmian jakie nastąpiły w kierowaniu w ostatnich dwudziestu latach. Zamienia stary model kierowania przedsiębiorstwem oparty na "rozkazie i kontroli" na nowy, właściwy nowym czasom. Co to jest przywództwo, kim jest przywódca, jakie umiejętności powinien on posiadać? Jaka jest różnica między kierownikiem a przywódcą? Autorka niniejszego artykułu próbuje znaleźć odpowiedź na to pytanie.
EN
Leadership is part of, and the result of. the great changes in management practice in the last twenty years. It replace the old "command and control" model of running an organisation.What is a "leadership", who is a "leader", what set off skills does he shoud to have? What is the difference beetwen manager and leader? The author of this paper try to answer on this question.
PL
Słowo „przywództwo” zrobiło zastanawiającą karierę wśród osób zajmujących się systemami zarządzania bezpieczeństwem. Zastanówmy się, czy przywódca stanowi kolejną wersję „kierownika”, „dyrektora”, „menadżera”,czy też pojawiła się „nowa jakość” związana z zarządzaniem organizacjami. Jeśli jest to „nowa jakość”, potrzebny był nowy termin.
PL
W dobiegajacym końca dziesięcioleciu liczne przedsiębiorstwa na całym świecie wyciagają nauki z niepowodzeń w wyszczuplaniu organizacji. Zarówno próby totalizacji kontroli w systemach CIM wdrażanych jeszcze w latach 70., jak i większość późniejszych pionierskich prób wprowadzania TQM czy reengineeringu prowadzona była z myślą o pozostawieniu, a nawet umocnieniu technokratycznych koncepcji zarządzania. Najkrócej mówiąc są to koncepcje zakładające prymat posłuszeństwa nad inicjatywą oddolną i prymat systemów pracy nad pracującym człowiekiem. Być może są one najskuteczniejsze w warunkach słabo zróżnicowanego rynku masowego, lecz dzisiaj prawie nigdzie nie ma już takich rynków.
EN
This paper presents a part of the concept of entrepreneurial leadership and a summary of the research results. The results are promising and confirmed a sig nificant issue on leadership in redefining a new paradim of leadership in the 21st century. It appears that the subject of research can be developed into the relationship between entrepreneurial leadership and organizational enviroment, social network or the use of Web 2.0 tools towards improving organizational efectivness.
PL
Niniejszy artykuł prezentuje fragment opracowania dotyczący przedsiębiorczego przywództwa w oparciu o analizę literatury. Uzyskane wyniki są obiecujące, potwierdzają istotne znaczenie tej koncepcji w budowaniu nowego spojrzenia na paradygmat przywództwa w XXI wieku. Wydaje się, że temat badań może zostać rozwinięty w związkach między otoczeniem organizacji, problematyką sieci społecznych, czy użycia narzędzi Web 2.0 w kierunku podnoszeniu efektywności w organizacji.
PL
CEMEX Polska należy do krajowej czołówki producentów cementu, betonu towarowego i kruszyw. Korzystając z doświadczeń, wiedzy i kapitału międzynarodowego koncernu, CEMEX Polska stosuje uznane standardy produkcji i zarządzania, dostarczając na rynek polski materiały budowlane najwyższej jakości. W swoich 3 zakładach cementowych (Chełm, Rudniki, Gdynia), ponad 40 wytwórniach betonu, 8 kopalniach kruszyw oraz w biurze w Warszawie fi rma zatrudnia blisko 1200 osób.
PL
Zdolności przywódcze kierowników są niezbędne do stworzenia kultury zachowania w przedsiębiorstwie, sprzyjającej tworzeniu warunków, w których zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy może działać efektywnie i skutecznie. Kierownictwo wyższego szczebla może wspomagać aktywnie zaangażowanie pracowników w poprawę sprawności realizacji zadań BHP poprzez wspieranie kultury zaufania, motywacji, przyjmowania indywidualnej odpowiedzialności, angażowania się.
PL
Zmiana stylu zarządzania zespołami w firmie, który przyczyni się do zwiększenia satysfakcji i zadowolenia pracowników, rozwinięcie kompetencji przywódczych, by skutecznie zarządzać sobą i zwiekszyć własną produktywność oraz poprawa zdolności budowania relacji z innymi - to niektóre z celów, jakie stanęły przed uczestnikami Akademii Przywództwa, zorganizowanej w Zielonogórskich Wodociągach i Kanalizacji Sp. z o.o.
11
Content available Znaczenie przywództwa w modelach doskonałości
51%
PL
Artykuł przedstawia problem zaangażowania kierownictwa w projekty doskonalące, co ma kluczowe znaczenie dla wdrożenia modelu doskonałości biznesowej w organizacji. Kierownictwo podejmuje działania w zakresie doskonalenia w sposób świadomy poprzez dostosowanie ich do poziomu dojrzałości systemu zarządzania organizacją. Takie podejście ma znaczenie zarówno w kontekście dużych firm o różnych poziomach dojrzałości w oddziałach, jak i mniejszych organizacji pragnących się doskonalić. Artykuł stanowi wstęp do badań, których celem jest ukazanie współzależności występujących pomiędzy modelem doskonałości, poziomem dojrzałości i jakością przywództwa w organizacji. Został opracowany na podstawie przeglądu dostępnych badań, a jego celem jest przedstawienie nowego spojrzenia na dotychczasowe koncepcje i zjawiska w praktyce zarządzania; w tym szczególnym przypadku dotyczy to koncepcji przywództwa, doskonałości i dojrzałości.
PL
W serii publikacji na temat Modelu EFQM przystępujemy do omówienia dziewięciu kryteriów tworzących Model. Posługując się przykładami z krajowych firm chcemy pokazać jakie silne strony i obszary do doskonalenia są często identyfikowane w trakcie samooceny. Wskażemy również na dobre praktyki zarządzania, które pomagają zaplanować działania doskonalące.
13
51%
PL
Artykuł ma na celu, zwrócenie uwagi na potrzebę wprowadzenia do programów kształcenia i szkolenia wszystkich szczebli dowodzenia, tematyki związanej z przywództwem i możliwościami jego stosowania. Zintegrowane szkolenia kursowe mogą być jednym z rozwiązań, tak jak to się dzieje w armiach sojuszniczych. Uzyskanie pozytywnej opinii stanowiłoby przepustkę do obejmowania coraz wyższych stanowisk dowódczych lub skierowania do pracy sztabowej. Jednakże podstawą rozpoczęcia szkolenia jest wypracowanie odpowiedniego modelu przywództwa, adekwatnego do zadań stawianych przyszłemu dowódcy w zmieniających się warunkach otoczenia. Do dzisiaj czerpiemy ze wzorców sojuszniczych nie wprowadzając własnych rozwiązań, być może artykuł przyczyni się do głębszego spojrzenia na problem i wprowadzenia zmian.
EN
The ongoing professionalization of the Polish Armed Forces as well as the completion of tasks abroad necessitate redefinition of the current process of troops commanding and training, particularly at the lowest tactical level. The decentralisation of command processes, the saturation of the battlefield with state-of-the-art assets supporting command processes and “personal contact” between a superior and his/her subordinate require full decision-making and an ability to select the right tools to lead in a particular situation. This is the only way to ensure that tasks are carried out at a high level, efficiently and according to the objectives set. Looking into the future, a commander needs to be provided with a certain degree of freedom while feeling the responsibility he/she is shouldering. The specification of these conditions in conjunction with appropriate cohesive education and practical training at all command levels will increase its creativity and allow a military organisation to smoothly respond to new challenges and threats.
|
|
nr 3(32)
59-64
PL
W niniejszym artykule autorzy podejmują próbę identyfikacji kryteriów sukcesu projektu oraz związanych z nimi czynników sukcesu na przykładzie projektu badawczo-rozwojowego branży medycznej. W pierwszej części artykułu dokonano przeglądu poglądów związanych z kryteriami oceny sukcesu projektu, druga część stanowi studium przypadku projektu „Rehabio – telerehabilitacja”. Autorzy zastosowali jako podstawowe narzędzia badawcze obserwację uczestniczącą, nieustrukturyzowany wywiad z kadrą kierowniczą spółki i studium przypadku. W przeprowadzonych badaniach zwrócono również uwagę na rolę kierownika projektu w osiąganiu sukcesu projektu. We wnioskach końcowych zawarto spostrzeżenia i sugestie płynące z przeprowadzonych badań.
PL
Kluczowe kategorie przyszłości w zarządzaniu to różnorodność i elastyczność, adaptatywność, zdolność do reagowania na otoczenie i ukierunkowanie na spełnienie oczekiwań klienta tak, aby powstające produkty i usługi satysfakcjonowały jego potrzeby. Złożoność technologiczna współczesnych systemów wytwarzania i zarządzania implikuje potrzebę posiadania wyższego poziomu wiedzy potrzebnej pracownikowi i zaangażowania multidyscyplinarnego. Przedsiębiorstwa działające w gospodarce opartej na wiedzy odczuwają potrzebę intensywnego wykorzystania szybko narastających rezultatów w nauce, technologii, organizacji i zarządzaniu oraz całego zakresu szczególnych umiejętności i dynamicznie rozwijających się kompetencji. W artykule przestawiono w ujęciu syntetycznym najważniejsze trendy w rozwoju teorii i praktyki współczesnego zarządzania.
16
Content available Wartości moralne przywódcy organizacyjnego
44%
XX
Artykuł prezentuje badania roli wartości moralnych wśród 348 przywódców w organizacjach w Polsce. Skonfrontowano poziom wyznawanych wartości moralnych z poziomem makiawelizmu oraz etycznymi i nieetycznymi taktykami wpływu stosowanymi wobec podwładnych lub współpracowników. Wyniki pokazały, że nie istnieje związek pomiędzy poziomem wartości moralnych a makiawelizmem. Przywódcy, którzy cenią sobie wysoko wartości moralne, mogą również być makiawelistami. Przywódcy o skłonnościach makiawelicznych są gotowi zatajać prawdę, ale nie oszukiwać dla tzw. dobra organizacji, osoby zaś z wysokim poziomem wartości moralnych gotowe są oszukiwać, ale nie zatajać informacje. Przywódcy o skłonnościach makiawelicznych częściej niż osoby moralne stosują etyczne i nieetyczne taktyki manipulacyjne. Zależności między wyznawanymi wartościami moralnymi a makiawelizmem i stosowaniem taktyk manipulacji u skutecznych liderów są niejednoznaczne i być może moderowane przez inne czynniki osobowościowe i sytuacyjne.
17
44%
|
2013
|
tom 29
|
nr 4
5-10
PL
Artykuł jest poświęcony roli przywództwa w rozwijaniu i utrwalaniu procesów innowacyjnych, które w życiu codziennym firm przybierają formę zarządzania innowacjami. Odwołując się do sześciu elementów L. Morrisa, które są motorem zmian we współczesnym świecie, autor stwierdza, że rozwijanie strategii rozwoju przedsiębiorstw przy wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań jest nie tylko dla nich szansą, ale koniecznością w erze cyfryzacji i globalizacji. To wymaga zmian w sposobie funkcjonowania przedsiębiorstw, a także nowych kompetencji menedżerów i liderów, obejmujących m.in. takie cechy jak kreatywność, innowacyjność, przedsiębiorczość, umiejętność współpracy, znajomość ICT oraz siła wewnętrzna.
PL
Artykuł odnosi się do badań prowadzonych w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych (WSOWL), w latach 2005 -2007, którymi objęto podchorążych realizujących studia pierwszego stopnia na kierunku zarządzanie. Uwzględniając wszechstronność wykształcenia i społeczność cech osobowych oficera, jako pożądanych desygnatów w służbie wojskowej, zasadniczym przedmiotem dociekań badawczych uczyniono rozstrzygnięcie problemu wyrażonego w formie pytań: Które ze wskazanych rodzajów wiedzy, umiejętności, zdolności oraz cech osobowych mają dla podchorąSych WSOWL istotne znaczenie w pełnieniu funkcji oficera? oraz czy, a jeśli tak, to w jakim stopniu system kształcenia uczelni modyfikuje u podchorążych dostrzeganie ważności owych desygnatów?. Podejmując badania, przyjęto hipotezę, że zasadniczy wpływ na dostrzeganie przez podchorążych i modyfikowanie stopnia ważności wskazanych rodzajów wiedzy, umiejętności, zdolności oraz cech osobowych, w pełnieniu funkcji oficera, wywiera proces dydaktycznowychowawczy trzyletnich studiów licencjackich.
PL
Przywództwo polityczne uwarunkowane jest tradycją demokratyczną, krzyżu-jącymi się interesami różnych grup społecznych czy wyznaczaniem standardów przez media. W dobie „fabrykowanych wizerunków” coraz większą rolę od-grywa dopasowanie stylu kierowania państwem do potrzeb wyborców. Badania przeprowadzone na grupie liderów biznesu wskazują, że największą sku-teczność odnoszą liderzy o rozbudowanej inteligencji emocjonalnej (IE). Artykuł przedstawia adaptację teorii przywództwa, opracowanej w kontekście biznesu w odniesieniu do polityki. Międzykulturowe badania empiryczne (Polska, Szwajcaria, Gruzja) pokazują, że jakkolwiek mogą istnieć różnice wzorów per-cepcji i preferencji stylów przewodzenia, to w polityce –podobnie jak w bizne-sie – najmniejsze poparcie zyskują liderzy o stylu nakazowym, a największe – liderzy jednoczący, demokratyczni, wychowawczy czy autorytatywni. Rozpo-znanie roli IE i oczekiwań wyborców może m.in. pomóc w rozwoju kompetencji przywódców i ich właściwym pozycjonowaniu w kampaniach.
EN
Political leadership depends on democratic tradition, crossed interests of dif-ferent social groups or media influence. In the “age of manufactured images”, response to voters’ needs remains crucial. According to business theories of leadership, the most effective leaders are these who master emotional intelli-gence (EI) abilities. The paper tries to adapt business leadership theory to poli-tics. Cross-cultural studies conducted in Poland, Switzerland and Georgia show that, however profiles of perception and preferences of leadership styles might differ within the level of democracy maturity, in politics -as well as in business- coercive leaders gain the lowest support contrary to strongly sup-ported democratic, affiliative, coaching or authoritative leaders. Understand-ing of EI role and voters’ needs might be helpful in developing leaders’ skills and their proper positioning in political campaigns.
20
Content available Co robią przywódcy?
44%
PL
Róża Luksemburg, rozważając przebieg walk klasowych w Niemczech od listopada 1918 roku do początku stycznia 1919 roku podejmuje próbę opisu relacji łączącej spontanicznie działający, zrewolucjonizowany proletariat oraz przywódców partyjnych i związkowych. Jednocześnie wskazuje na konieczne, jej zdaniem, posunięcia taktyczne, które powiększą szanse rewolucji na zwycięstwo, takie jak m.in. uzbrojenie robotników, pozyskanie poparcia radykalnie nastawionej części wojska, wyłonienie w toku walki nowych, ofensywnie nastawionych liderów. Zdecydowanie i szybkość działania, do których nieprzywykli są starzy przywódcy partyjni, stanowi jej zdaniem warunek konieczny powodzenia rewolucji.
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.