Z uwagi na ograniczone środki finansowe w budżetach jednostek samorządu terytorialnego na wprowadzanie rozwiązań poprawiających dostępność transportu zbiorowego i tym samym trudności we wprowadzaniu zmian w układach komunikacyjnych do potrzeb pasażerów, w niniejszym artykule przedstawiono rozwiązanie proste w swym działaniu i niewymagające znacznych nakładów finansowych dla poprawy integracji przystanków komunikacji miejskiej, które obecnie są rozdzielone ulicą.
Autorzy na podstawie kilkuletnich badań scharakteryzowali podstawowe uszkodzenia i deformacje występujące na nawierzchni zatok autobusowych. Zaproponowaną charakterystykę uszkodzeń i deformacji chcą wykorzystać przy opracowaniu metody oceny stanu nawierzchni zatok autobusowych, uwzględniającej przede wszystkim koszt prac utrzymaniowych i remontowych, ich efektywność oraz przedłużenie żywotności nawierzchni. Niniejszy artykuł jest trzecią częścią tej charakterystyki i obejmuje nawierzchnie asfaltowe.
EN
This is the third part of an article concerning on the topic of the most common types of damages of bus lay-bys’ pavements. This part refers to pavements made of asphalt.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.