W poprzednich rozważaniach o przepisach prawa, wpływających na przygotowanie i realizację inwestycji budowlanych, skupiłam się w szczególności na zagadnieniach związanych z ustalaniem warunków zabudowy lub ustalaniem lokalizacji inwestycji, a zatem na wstępnym etapie jej przygotowania. Dalsze etapy przygotowania inwestycji wymagają analizy przepisów Prawa budowlanego.
Podejmując zamiar realizacji inwestycji budowlanej na wybranym terenie, inwestor winien w pierwszej kolejności uzyskać potwierdzenie możliwości zlokalizowania we wskazanym miejscu zamierzonego obiektu czy założenia urbanistycznego. W dotychczasowym stanie prawnym potwierdzenie takie uzyskiwał wyłącznie w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, niezależnie od charakteru inwestycji budowlanej, którą miał zamiar realizować (jeśli oczywiście ta inwestycja była objęta obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę). Od 11 lipca br. stan prawny uległ zmianie (ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym) i obecnie jest kilka form, w jakich ustala się sposób zagospodarowania terenu i określa warunki zabudowy. Wszystkie te formy wymienione były w moim poprzednim artykule pt. „Nowe regulacje prawne w procesie przygotowania i realizacji inwestycji budowlanej”.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.