W dniu 22 czerwca 2017 r. rozstrzygnięta została jedna z ważniejszych kwestii dotyczących rynku usług wodociągowo-kanalizacyjnych, tj. kwestia długości przyłączy, a co za tym idzie kosztów ich budowy i utrzymania. Wprawdzie nie jest jeszcze dostępne pisemne uzasadnienie Uchwały siedmiu sędziów Sądu Najwyższego, ale wiemy, że została podjęta jednogłośnie. Znane jest też ustne jej uzasadnienie.
Teza zawarta w uchwale Sądu Najwyższego z 22 czerwca 2017 r. (Sygn. Akt III SZP 2/16) wydaje się dość jednoznaczna: przyłączem kanalizacyjnym w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków jest przewód łączący wewnętrzną instalację kanalizacyjną zakończoną studzienką w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, na odcinku od studzienki do sieci kanalizacyjnej; przyłączem wodociągowym w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków jest przewód łączący sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągowa w nieruchomości odbiorcy usług na całej swojej długości.
Od kilku wyroków Sądu Apelacyjnego w Warszawie stwierdzających, że interpretacja definicji przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest zgodna z obowiązującymi przepisami, złożone zostały skargi kasacyjne, które Sąd Najwyższy przyjął do rozpoznania. Niestety, Sąd Najwyższy w składzie zwykłym uznał problem za na tyle skomplikowany, że konieczne jest rozpoznanie sprawy przez skład powiększony.
30 września 2016 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowana została pierwsza wersja projektu Kodeksu urbanistyczno-budowlanego [ Kodeks]. Zaproponowane w jego treści przepisy niosą za sobą wiele wręcz rewolucyjnych zmian, zarówno w procesie planowania przestrzennego, jak i w przebiegu procesu inwestycyjnego. Zmiany te będą miały niewątpliwie wpływ także na przedsiębiorców działających w branży wod-kan.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.