Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 27

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  przewody
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Systemy mocowania kabli. Innowacja - funkcjonalność - efektywność
100%
|
2006
|
tom R. 10, nr 2
29-29
PL
W ofercie firmy Astat znajdują się produkty niemieckiej firmy Icotek. Główną ideą firmy jest uporządkowanie i usystematyzowanie przewodów w szafach sterowniczych oraz wszędzie tam gdzie spotykamy przewody. Icotek oferuje bardzo ciekawe rozwiązania systemów wprowadzania przewodów w zakresie średnic 3 do 65 mm ich mocowania oraz uziemienia na różne sposoby. Tym razem chcemy przedstawić Państwu estetyczne i praktyczne rozwiązania mocowania przewodów. Stosowanie tych rozwiązań przyczynia się do polepszenia komfortu pracy nie tylko przy montażu, ale także w trakcie eksploatacji.
|
2000
|
tom Vol. 36, nr 11
337-344
PL
Przedstawiono wybrane zagadnienia techniczne dotyczące elektroenergetycznych linii napowietrznych średniego i wysokiego napięcia, wyposażonych w przewody w osłonach izolacyjnych lub przewody w izolacji (wiązki kablowe). Dokonano próby podsumowania niektórych analiz i dyskusji oraz przeglądu treści referatów zakwalifikowanych do sekcji V niniejszej konferencji.
EN
The paper deals with selected technical problems relating to MV and HV overhead power lines equipped with conductors covered by insulating shields or completely insulated conductors (group of cables). An attempt at summary of some analyses and discussions as well as at review of papers qualified for the section V of the conference NIWE 2000 has been made.
3
Content available remote Przewody w przemyśle motoryzacyjnym
80%
|
2008
|
tom R. 12, nr 9
25-27
PL
Podczas jazdy samochodem interesuje nas jego moc, przyspieszenie, to, jak wygląda itp. Raczej nie zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób powstał. Jest to bardzo interesujący proces, który postaramy się Państwu przybliżyć w tym artykule. Nie będzie to co prawda opowieść o projektowaniu, modelowaniu i testowaniu auta, ale kilka spojrzeń na fabrykę samochodów, z punktu widzenia dostawcy przewodów, kabli i innych akcesoriów elektrycznych, od strony technologii i automatyki procesu.
4
Content available remote Kabel odporny na zwarcia
70%
|
2007
|
tom nr 3
94-97
PL
Szybki rozwój techniki światłowodowej, narzędzi obliczeniowych, modelowania matematycznego oraz informatyki wpłynął na wiele gałęzi przemysłu. Można śmiało stwierdzić, że w każdej dziedzinie nauki matematyka i informatyka stale wzbogacają arsenał narzędzi badawczych, odsłaniają nowe horyzonty. Zwiększyły się również możliwości wykorzystania techniki światłowodowej oraz nowoczesnych komputerowych narzędzi optymalizacji i predykcji do monitorowania temperatury w kablach energetycznych.
|
2007
|
tom nr 5
30-35
PL
Okablowanie strukturalne wykonuje się najczęściej w jednym lub kilku blisko położonych budynkach, które wymagają wspólnej sieci komputerowej. Dzięki temu możliwe jest np. podłączanie do niego komputerów tworzących sieć lokalną LAN, telefonów, faksów, a także systemów alarmowych, kontrolnych i monitorujących.
|
2012
|
tom nr 1-2
40-42
PL
W warunkach przemysłowych, a zwłaszcza na placach budów, do zasilania urządzeń przenośnych powszechnie wykorzystuje się przedłużacze bębnowe. W artykule przedstawiono analizę obciążalności prądowej długotrwałej przewodów wykorzystywanych do budowy przedłużaczy bębnowych, w zależności od stopnia rozwinięcia przewodu z bębna. Przedstawiono także możliwość zwiększenia obciążalności prądowej przedłużaczy w środowisku, w którym temperatura otoczenia jest mniejsza od 30°C.
EN
Current-carrying capacity of portable cable drums In industrial conditions – especially at building grounds – cable reels are used to power portable electrical devices. This article presents an analysis of continuous current-carrying capacity of cables used for the construction of portable cable drums. Analysis provides an opportunity to increase of current carrying capacity of the cable in ambient temperature less than 30°C.
|
2010
|
tom nr 5
24-30
PL
W niektórych przypadkach zachodzi konieczność prowadzenia przewodów układanych równolegle, przeznaczonych do zasilania jednego odbiornika lub rozdzielnicy. Najczęściej ma to miejsce, gdy wymagany przekrój pojedynczej żyły przewodu zasilającego jest większy od przekroju przewodu dostępnego w handlu, lub gdy promień gięcia jest zbyt duży. Często ten problem występuje przy projektowaniu i budowie układów zasilania awaryjnego i gwarantowanego, gdzie zastosowano źródła o dużych mocach. W niektórych przypadkach pomocne mogą być przewody szynowe, ale te z kolei mają ograniczone możliwości zastosowania ze względu na sztywną konstrukcję.
12
Content available remote Kable do automatyki i elektroniki przemysłowej
60%
|
2006
|
tom R. 8, nr 3
138-140
PL
Stosowane obecnie nowoczesne urządzenia kontrolno-pomiarowe, komputeryzacja, sterowanie urządzeniami i całymi liniami produkcyjnymi oraz automatyka zamkniętych obiektów użyteczności publicznej, zwanych inteligentnymi budynkami, w ciągu ostatnich lat wymusiły liczne zmiany w konstrukcjach kabli sterowniczych i sygnalizacyjnych. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić wdrażanie postępu technicznego bez automatyzacji i komputeryzacji procesów technicznych oraz technologicznych. Do dyspozycji projektantów elektrycznych obwodów sterowniczych i sygnalizacyjnych na rynku polskim znajduje się cały szereg specjalistycznych kabli o różnej konstrukcji na różne napięcia pracy oraz wykonane z różnych materiałów termoplastycznych.
|
2006
|
tom nr 6
102-104
PL
Dobrany przewód na długotrwałą obciążalność prądową i przeciążalność podlega sprawdzeniu na warunki zwarciowe panujące w miejscu jego zabezpieczenia. W skutek zwarcia następuje przepływ prądu o wartości większej niż znamionowa. Zastosowane zabezpieczenia mają na celu przerwanie tego prądu w krótkim czasie w celu nie dopuszczenia do zniszczenia izolacji lub żyły przewodu.
|
2011
|
tom nr 5
28-33
PL
Interesującą dodatkową funkcją kabla informatycznego UTP służącego do transmisji danych w sieciach komputerowych jest możliwość zasilania napięciem stałym niektórych urządzeń w sieci komputerowej o małym poborze mocy [16, 19]. Technologia nazywa się Power over Ethernet (PoE), a oznaczenie standardu to IEEE802.3af. Początki prac nad technologią PoE sięgają roku 1999, a uczestniczyły w nich m.in. firmy 3COM, Intel, Nortel, Mitel oraz National Semiconductor.
|
2007
|
tom nr 1-2
14-16
PL
Inwestorzy planujący budowę obiektów mieszkalnych coraz częściej interesują się instalacjami zintegrowanymi. Wynika to, z jednej strony, z pojawiania się coraz większej liczby elementów, które można zastosować w instalacji elektrycznej w obiekcie budowlanym, takich jak: instalacje alarmowe, kontrola dostępu, wentylacja z klimatyzacją itp., z drugiej zaś, z coraz większej wygody użytkowników oczekujących od urządzeń elektrycznych samodzielnej pracy, czyli instalacji, która automatycznie będzie sterowała pracą urządzeń w budynku. Taka inteligentna instalacja musi zawierać w sobie zarówno obwody energetyczne, czyli zasilające, jak i sterownicze. Stopień złożoności takich obwodów i ich różnorodność mogą być źródłem problemów dla wykonawców instalacji. Ponadto w trakcie wykonywania instalacji nie zawsze znana jest pełna konfiguracja instalowanego sprzętu, dlatego najlepiej, aby taka instalacja miała możliwość zmiany jej konfiguracji już w trakcie eksploatacji obiektu.
|
2011
|
tom nr 3
86-88
PL
Powszechnym sposobem wykonywania instalacji elektrycznej jest układanie przewodów w kilku stykających się ze sobą warstwach. Przy takim sposobie ułożenia przewodów, wartości prądów, które mogą płynąć przez nie długotrwale, są znacznie mniejsze od wartości tych prądów dla przewodów odosobnionych. Różnica ta, w zależności od sposobu ułożenia przewodów, może wynosić nawet ponad 50% [2, 3]. Dlatego istotnym jest, przede wszystkim ze względu na żywotność izolacji (utrzymanie właściwości materiału izolacyjnego na odpowiednim poziomie), aby tak dobrać przewody elektryczne, by ich temperatura podczas normalnej pracy nie przekraczała temperatury dopuszczalnej długotrwale.
|
2011
|
tom nr 3
80-85
PL
Głównym zagrożeniem w czasie pożaru, przyczyniającym się do większości wypadków śmiertelnych, jest zadymienie. W skład dymu wchodzą produkty spalania, gazy pożarowe i tlenek węgla. Bardzo niebezpieczna jest też ich wysoka temperatura, która stwarza dodatkowe zagrożenie np. poprzez rozgorzenie (detonacyjne spalanie dymu powstające wskutek gwałtownego napływu powietrza do zadymionego pomieszczenia objętego pożarem). Silne zadymienie utrudnia sprawne przeprowadzenie ewakuacji oraz walkę z pożarem, dlatego przepisy z zakresu ochrony przeciwpożarowej w niektórych przypadkach nakładają obowiązek stosowania specjalnych instalacji do odprowadzania dymu i ciepła z budynków.
PL
Przy projektowaniu linii kablowych powinno uwzględniać się wiele niezbędnych warunków, które pozwolą na poprawne wykonanie projektu, a następnie budowę linii. Projektowanie odbywa się na ogół w dwóch etapach. W pierwszym sporządzane są założenia techniczno-ekonomiczne, w drugim – opracowuje się projekt wykonawczy. W pierwszej części artykułu przedstawiamy ogólne wymagania oraz podajemy podstawowe procedury obliczeniowe.
PL
Kable teleinformatyczne przeznaczone do multimedialnych sieci teleinformatycznych umożliwiają transmisję sygnałów analogowych wielkiej częstotliwości (do 250 MHz) i cyfrowych o bardzo dużej przepływności binarnej (do 1 Gb/s). Stosowane w sieciach automatyki przemysłowej, aplikacjach multimedialnych czy sieciach alarmowych przeznaczone są do układania wewnątrz budynków w sieciach komputerowych zapewniając tym samym dużą odporność systemów na zakłócenia elektromagnetyczne. W artykule, stanowiącym część pierwszą z dwóch, dokonano charakteryzacji przewodów teleinformatycznych ze względu na ich przydatność do pracy dla założonego pasma częstotliwości. Przedstawiono rodzaje tej grupy kabli oraz ich kategoryzację.
EN
Telecommunication cables dedicated to multimedia communication networks allow the transmission of high frequency analog signals (up to 250 MHz) and digitized with a very high bit-rate binary (up to 1 Gb/s). Used in industrial automation networks, multimedia applications or network alarms are designed to be installed inside the buildings in computer networks thus providing high immunity to electromagnetic interference systems. In this article, which is part of the first of two, was the characterization of telecommunication cables due to their suitability to work for the assumed frequency band. This group presents the types of cables and their categorization.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.