W lipcu 2019 roku na terenie oczyszczalni ścieków w Cielczy koło Jarocina rozpoczął się montaż pierwszej w Polsce instalacji, w skali pełnej technicznej, do odzysku substancji biogennych (azotu i fosforu), w szczególności fosforu wykorzystanego do produkcji nawozów.
Zalegające w osadnikach osady ściekowe są zmorą dla samorządów. Degradują środowisko naturalne. Wkrótce staną się surowcem do produkcji lekkich kruszyw. W artykule krótko opisano doświadczenia zagospodarowania odpadów w bezpieczny produkt w Instytucie Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego.
Historia oczyszczalni ścieków „Czajka” rozpoczęła się w roku 1991. Po wieloletniej budowie oczyszczalnia została oddana do użytku, jako pierwsza oczyszczalnia ścieków w Warszawie. Obiekt zlokalizowano w północnej części miasta, po prawej stronie Wisły, będącej odbiornikiem ścieków oczyszczonych. W swojej pierwotnej postaci oczyszczalnia zapewniała oczyszczenie ścieków wyłącznie z terenu prawobrzeżnej Warszawy i kilku sąsiadujących miejscowości (Legionowa, Marek, Ząbek). Zastosowana technologia umożliwiała kompleksowe mechaniczne oczyszczanie ścieków oraz proces biologiczny w komorach osadu czynnego pozwalający na efektywne usuwanie ze ścieków związków organicznych oraz części azotu. Proces obróbki powstających osadów ściekowych obejmował ich zagęszczanie, stabilizację beztlenową w zamkniętych komorach fermentacyjnych i odwadnianie. Odzysk energii ograniczał się wówczas do produkcji energii cieplnej z biogazu, wykorzystywanej do podgrzewania komór fermentacyjnych oraz na pozostałe własne potrzeby oczyszczalni. O produkcji energii elektrycznej w tamtych czasach oczywiście nie było mowy.
Przeróbka osadów ściekowych to obecnie jedno z największych wyzwań dla eksploatatorów oczyszczalni ścieków, zwłaszcza tych, które wyposażone są w agregaty kogeneracyjne. Eksploatując takie instalacje dążymy do odzyskania energii zawartej w osadzie poprzez produkcję biogazu w komorach fermentacyjnych. Z biogazu produkujemy energię elektryczną i ciepło, co pozwala na ograniczenie zakupu nośników energii (energii elektrycznej i gazu ziemnego). Z drugiej strony dążymy do ograniczenia ilości powstających osadów ściekowych (redukcji suchej masy osadów, poprawy stopnia odwodnienia osadów). Wszystkie te cele można zrealizować zwiększając rozkład suchej masy organicznej osadu wprowadzanego do komór fermentacyjnych.
W styczniu 2022 roku, w Dzienniku Ustaw (Dz.U. 2022 poz. 89) zostało opublikowane Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 31 grudnia 2021 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie komunalnych osadów ściekowych. Jest to kolejna zmiana przepisów wykonawczych w tym zakresie.
The study presents comparison of effectiveness in using microbial desulphurication of dairy industry. Comparative study covers two factors describing performance and effectiveness depending on medium and wastewater content: COD and sulphites. Authoress proves that usage of SRB can be successfully exploited in significant reduction of sulphates and their immediate change into sulphites, which can be separated from the wastewater in form of sluge.
PL
Badanie przedstawia porównanie efektywności w użyciu mikrobiologicznego odsiarczania w przemyśle mleczarskim. Badanie porównawcze obejmuje dwa aspekty opisujące wydajność i skuteczność w zależności od zawartości czynnika i ścieków: COD (chemical oxygen demand – chemiczne zapotrzebowanie tlenu) i siarczyny. Autor udowadnia, że użycie SRB może być pomyślnie wykorzystywane w znaczącej redukcji siarczanów i ich natychmiastową przemianę na siarczyny, które z kolei mogą być oddzielone od ścieków w formie szlamu.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.