Przystąpienie do Unii Europejskiej wymusiło na Polsce szereg procesów związanych z przystosowaniem struktur administracyjno-prawnych do standardów obowiązujących we Wspólnocie. Jedną z dziedzin, której nie ominą zmiany, jest szeroko rozumiana geologia, a w jej ramach - sposób klasyfikowania gruntów. Ma to znaczenie głównie w kwestii gruntów spoistych, w których przypadku różnice w oznaczaniu i klasyfikowaniu są największe. W związku z tym następuje duża zmiana w podejściu do oceny i klasyfikowania gruntów. Nie pozostaje to bez wpływu na sposób interpretowania przekrojów geologiczno-inżynierskich wykonanych na podstawie profili otworów, gdzie grunt jest oznaczony według nowej normy. W artykule przedstawiono porównanie interpretacji przekrojów wykonanych na podstawie profili otworów, w których przypadku grunty oznaczono najpierw według dotychczas stosowanej normy PN-86/B-02480, a potem według normy PN-EN ISO 14688-1/2 2002.
EN
Access to the European Union has made Polish administrative and law structures conduct variety of processes to adjust to the standards required in UE. One of the necessary fields of adjustment is geology with the most problematic topic - soils’ classification. It has crucial meaning especially while classifying cohesive soils due to Polish standard and then according to ISO classification. Differences between those standards occur also in the interpretation of engineering-geological cross-sections created on the basis of borehole data where each soil is classified according to ISO standard requirements. The article presents comparison of cross-sections’ interpretations based on the data where soils are classified due to both standards: PN-86/B-02480, PN-EN ISO 14688-1/2 2002.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.