Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
|
2002
|
tom nr 7
58-59
PL
W czerwcowym numerze rozpocząłem dyskusję o celach jakie zamierzał osiągnąć ustawodawca po wprowadzeniu w życie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Omówiłem te, które dotyczyły samodzielności i autonomii przedsiębiorstw oraz funkcji gminy. Teraz chcę się zająć efektywnością ekonomiczną przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych oraz inwestycjami. Poprawie tej efektywności, zwiększeniu inwestycji oraz zatrzymaniu postępującej dekapitalizacji mają służyć ustawowe zapisy.
|
2007
|
tom nr 4
84-85
PL
Aby podmiot mógł świadczyć usługi w zakresie zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, powinien posiadać osobowość prawną. Mają ją spółki prawa handlowego i gminy, ale nie zakłady budżetowe. Czy mogą one zatem zawierać umowy? A jeśli nie, to jaki podmiot powinien być stroną stosunku obligacyjnego?
|
1999
|
tom nr 12
46-47
PL
Powoli ale systematycznie postępują prace nad nową ustawą o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków. Patronuje im, powołana przez Urząd Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, Rada ds. Standardów, Regulacji Ekonomicznej, Dostępności Usług oraz Metodologii Ustalania Opłat w Sektorze Wodociągowo-Kanalizacyjnym, wspierana technicznie i merytorycznie przez Amerykańską Agencję Rozwoju Międzynarodowego (USAID), reprezentowaną przez Research Triangle Institute. Zakłada się, że już w trakcie prac legislacyjnych gotowe będą zarządzenia wykonawcze, wskazujące na, przedyskutowane już w środowisku specjalistów i menedżerów, standardowe rozwiązania szczegółowe zagadnień będących przedmiotem ustawowych regulacji.
|
2001
|
tom nr 3
62-63
PL
Od lat publicyści postulują do władz państwowych o stabilizację przepisów podatkowych. Od lat z nowym rokiem pojawiają się nowości. Tegoroczne zmiany zasad naliczania podatku od nieruchomości w wielu przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych zaskoczyły nie tylko ich zarządy, ale także władze samorządowe. Mogą one mieć większy wpływ na wzrost kosztów niż inflacja.
|
2000
|
tom nr 6
85-85
PL
Ustalanie opłat za usługi wodociągowe i kanalizacyjne ma w Polsce już długą historię. W okresie ostatnich 25 lat stawki opłat za usługi wodociągowe i kanalizacyjne były ustalane w Polsce na podstawie rozporządzeń Rady Ministrów, wydawanych z obowiązku wynikającego z Prawa Wodnego uchwalonego w 1974 r.
|
2011
|
tom nr 6
45-45
PL
Czy miejski zakład wodociągów i kanalizacji ma prawo pozyskiwać oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i wykorzystywać zawarte w nich dane osobowe do sporządzania umów na dostarczanie wody i odbiór ścieków?
PL
Truizmem jest stwierdzenie, że przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne działają w warunkach monopolu naturalnego. Oczywiste jest bowiem, że z uwagi na uwarunkowania techniczne konkurencja na tym rynku w praktyce jest tyleż niemożliwa, co nieracjonalna z gospodarczego punktu widzenia. W konsekwencji przedsiębiorstwa sektora w sposób naturalny podlegają obostrzeniom wynikającym z przepisów ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (dalej: Ustawa). Warto przy tym odnotować, iż przepisy prawa (zarówno polskiego, jak i unijnego) nie zakazują zajmowania pozycji monopolistycznej na rynku. Prawodawca z góry zakłada bowiem, iż w pewnych określonych wypadkach funkcjonowanie monopoli jest naturalne. Z drugiej strony jednak przepisy w sposób restrykcyjny zakazują nadużywania takiej pozycji monopolistycznej w relacjach z odbiorcami danych produktów lub usług. Fakt posiadania pozycji monopolistycznej przez przedsiębiorstwa wodociągowo- -kanalizacyjne częstokroć powoduje, że ich działanie podlega kontroli organów antymonopolowych.
|
2012
|
tom nr 5
50-51
PL
Aby podjąć decyzję, czy jeszcze eksploatować technicznie sprawne urządzenia, czy też zastąpić je innymi, nowszymi, rokującymi mniejsze koszty albo lepsze wskaźniki charakteryzujące jakość i poziom świadczonych przez przedsiębiorstwo usług, potrzebne są dobre dane o stanie posiadanych urządzeń i potencjalnych osiągach nowych. Prywatny właściciel taką decyzje podejmowałby po wykonaniu stosownych kalkulacji, w pełnej świadomości wszystkich trudnych do przewidzenia uwarunkowań. Nieco inaczej jest w firmie publicznej, szczególnie gdy jest to przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne.
|
2001
|
tom nr 9
32-33
PL
Nie pierwszy raz na tych łamach piszę o uwarunkowaniach działalności przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. Impulsem do napisania tego artykułu jest publikowany w tym numerze wywiad z Pawłem Chudzińskim - Prezesem Zarządu Poznańskich Wodociągów i Kanalizacji, a w szczególności prezentowana przez niego koncepcja misji firmy.
|
2001
|
tom nr 11
64-65
PL
Kontrola elektryzuje wszystkich. I choć najbardziej boją się ci co broją, to jej przebieg i wyniki są powodem niepokoju większości kontrolowanych. Uzasadniony jest on szczególnie wtedy, gdy kryteria ocen są niezbyt precyzyjne, a wnioski formułowane jednostronnie.
|
2001
|
tom nr 10
54-55
PL
Pisząc dotychczas zarówno o projekcie, jak też o już uchwalonej ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (DzU z 2001 r. Nr 72, poz. 747), uwagę swoją skupiałem przede wszystkim na jej "paradoksie zasadniczym". Oto deklarując, że przygotowuje się akt prawny, który stworzy przychylne podstawy prawne dla prywatyzacji tradycyjnie bardzo publicznego sektora, w ustawie wykreowano wizję przedsiębiorstwa, którego budżet, długoterminowe i roczne plany inwestycyjne oraz regulamin świadczonych usług są głosowane przez rady gmin. Trudno sobie wyobrazić prywatnych przedsiębiorców ze zdrowym rozsądkiem angażujących się w ten biznes.
|
2001
|
tom nr 11
74-75
PL
Aby dostosować nasze przedsiębiorstwa do standardów europejskich wydano w tym roku cały szereg regulacji prawnych. Zapowiadane są nowe. Aby dobrze interpretować akty już wydane i nie popełniać błędów w tych, które się dopiero ukażą, trzeba znać szczególne uwarunkowania polskich przedsiębiorstw wodociągowych. Artykuł ten adresuję do doradców polityków, do tych którzy będą redagować teksty stosownych aktów prawnych, radnych oraz innych działaczy samorządowych, w nadziei, że pomoże im lepiej poznać te uwarunkowania tak, aby byli lepszymi moderatorami potrzebnych zmian.
|
2011
|
tom nr 7
52-53
PL
Gmina jako regulator przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego powinna w regulaminie dostarczania wody i odprowadzania ścieków jasno określić standardy charakteryzujące poziom usług świadczonych przez przedsiębiorstwo. Podstawą ustaleń wartości wskaźników w odniesieniu do odpowiednich standardów mogą być wyniki benchmarkingu.
|
2001
|
tom nr 7
67-68
PL
6 czerwca na 110 posiedzeniu Sejmu trzeciej kadencji głosowano nad poprawkami Senatu do Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Odrzucono (331 głosów za odrzuceniem, 22 przeciw, wstrzymał się 1 poseł) tylko najistotniejszą poprawkę, pozostawiając zapis przyznający radzie gminy a nie zarządowi, jak słusznie moim zdaniem chciał Senat, kompetencje do zatwierdzania taryf proponowanych przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne.
|
2010
|
tom nr 2
48-49
PL
Delegatura Najwyższej Izby Kontroli w Zielonej Górze skontrolowała tamtejsze przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, ustalając m.in., że "negatywnie ocenia działalność usługową spółki z uwagi na nierzetelne ustalenie taryf za wodęi ścieki...".
|
2011
|
tom nr 3
56-57
PL
Funkcję regulatora, który ma chronić odbiorców usług przed monopolistycznymi praktykami przedsiębiorstw, ustawodawca przypisał władzom gminy. Te od ponad siedmiu lat nie bardzo wiedzą, jak ją realizować. Jedną z przyczyn niewiedzy są rozmyte w obowiązujących przepisach prawa zasady regulacji.
|
2001
|
tom nr 12
63-64
PL
Święta są dobrym pretekstem do życzeń. Ulegając świątecznym nastrojom dla tych, którzy w przyszłym roku będą działać w otoczeniu prawnym nowej ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę, przygotowałem listę życzeń. Ich spełnienie wydaje się konieczne dla realizacji celów założonych przez ustawodawców.
|
2012
|
tom nr 5
42-49
PL
Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, która weszta w życie w 2001 r., nie wprowadziła mechanizmu kontroli działalności przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych przez wyspecjalizowanego regulatora rynku - czego należy żałować. A taka instytucja funkcjonuje chociażby w sektorach energetycznym, telekomunikacyjnym czy transportu kolejowego.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.