Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 38

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  przedsiębiorstwo ciepłownicze
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Ciepłownictwo systemowe może dziś nie tylko funkcjonować, ale również rozwijać się. Konieczne jest tu jednak równoległe działanie na poziomie unijnym i krajowym. Nie stać nas na zmarnowanie potencjału, jaki ma sektor.
PL
Przedsiębiorstwa komunalne, postrzegane jako ostoja zacofania technicznego i konserwatyzmu ekonomicznego, od lat 90. podlegają stopniowym przemianom. Wydaje się, że na tle całego sektora przedsiębiorstwa ciepłownicze, które dość szybko i w szerokim zakresie zostały skomunalizowane, przodują w realizacji głębokiej restrukturyzacji formy i sposobu prowadzenia działalności gospodarczej.
PL
Problem przedstawiony w tytule dotyczy znaczącej większości przedsiębiorstw ciepłowniczych w Polsce, w tym również MPEC Nowy Sącz. Realia legislacyjne oraz zmieniające się warunki ekonomiczne wymuszają podejmowanie istotnych decyzji w zakresie źródeł ciepła. Proces dekarbonizacji staje się faktem niepodważalnym, a od przedsiębiorstw ciepłowniczych zależy, jak przejdą metamorfozę. Od tych decyzji zależy też ich "być albo nie być".
PL
Rozpoczęcie sezonu grzewczego oznacza dla wielu przedsiębiorstw wprowadzenie do stosowania nowych taryf dla ciepła. W wielu przypadkach zatwierdzenie taryfy dla ciepła przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki poprzedzone było długim i żmudnym postępowaniem administracyjnym. Przedsiębiorstwa ciepłownicze, odpowiadając na wezwania merytoryczne i dążąc do maksymalizacji zysku, starają się udokumentować wszystkie planowane koszty, co w prosty sposób przekłada się na ilość załączanej do wniosku o zatwierdzenie taryfy dla ciepła dokumentacji.
PL
Wdrożenie systemu zarządzania jakością w MPEC we Włocławku stało się skuteczną metodą dla osiągnięcia sukcesu na lokalnym rynku ciepła. Na przestrzeni wielu lat funkcjonowania systemu wprowadzane korekty upraszczały postepowanie przedsiębiorstwa, pozwalały jeszcze bardziej racjonalnie wykorzystać czas pracy pracowników oraz znacznie ograniczyć koszty działań projakościowych w spółce.
PL
Realizacja zadania własnego w zakresie zaopatrzenia w ciepło wymaga podjęcia przez gminę działalności gospodarczej. Działalność tę może prowadzić zarówno sama gmina np. w formie wydzielonego zakładu budżetowego lub powołana przez nią spółka prawa handlowego. Zadania te równie dobrze może realizować każdy inny niepowiązany kapitałowo i organizacyjnie z gminą podmiot gospodarczy, który zaopatrzenie w ciepło będzie realizował na warunkach określonych w odpowiedniej umowie.
PL
XXI wiek jest wyzwaniem technologicznym dla ludzkości pod wieloma względami. W sektorze energii dużo jest już wiadomych od lat, jednak sporo osób ciągle czuje się zaskoczonych zaistniałą sytuacją na rynku - zarówno w kontekście cen, jak i dostępności paliw. Panujący w Polsce energetyczny chaos decyzyjny nie rokuje nadziei na szybkie ustabilizowanie tego obszaru.
PL
Realizacja programu ELENA dla ciepłownictwa dostarcza wiele ciekawych spostrzeżeń dotyczących sytuacji w przedsiębiorstwach energetyki cieplnej. Oto najbardziej charakterystyczne zmiany i najczęściej występujące przeszkody stojące na drodze modernizacji sektora.
PL
Poniższy artykuł przedstawia sposób przeprowadzenia projektu reorganizacji procesów i struktury organizacyjnej. Pokazuje po kolei poszczególne etapy, ich uwarunkowania, działania, które należy podjąć oraz oczekiwane rezultaty. Przedstawiona metodologia jest wynikiem praktycznych doświadczeń firm DORADCA Consultants Ltd i Deloitte Advisory w prowadzeniu podobnych przedsięwzięć, można więc powiedzieć, że łączy know-how obydwu ww. spółek. Artykuł powstał przy współpracy konsultantów obu firm, w szczególności Olgierda Dzięcielskiego i Piotra Dury.
PL
Poniższy artykuł przedstawia sposób przeprowadzenia projektu reorganizacji procesów i struktury organizacyjnej. Pokazuje po kolei poszczególne etapy, ich uwarunkowania, działania, które należy podjąć oraz oczekiwane rezultaty. Przedstawiona metodologia jest wynikiem praktycznych doświadczeń firm DORADCA Consultants Ltd i Deloitte Advisory w prowadzeniu podobnych przedsięwzięć, można więc powiedzieć, że łączy know-how obydwu ww. spółek. Artykuł powstał przy współpracy konsultantów obu firm, w szczególności Olgierda Dzięcielskiego i Piotra Dury.
PL
Ilościowa ocena efektu wymiany pomp c.o. i c.w.u. Czasokres zwrotu nakładów z tytułu ograniczenia zużycia energii.
EN
Methods and results of calculation for pump replacement in municipal hot water systems.
PL
Przez określenie „sieci teleinformatyczne” powszechnie rozumiemy internet i sieci biurowe. Można powiedzieć, że sieci teleinformatyczne tym różnią się od sieci telekomunikacyjnych, że pozwalają nie tylko przesyłać sygnał, ale również kreować nowe usługi i oferować je na odległość. Oferentami tych usług stają się nie tylko operatorzy (dostawcy sieci), lecz również zwykli użytkownicy. Przytłaczająca większość tych usług kreowana jest w oparciu o protokoły i standardy należące do świata internetu, którego podstawa funkcjonowania to IP - Internet Protocol. Tradycyjni operatorzy telekomunikacyjni, wdrażający usługi internetowe, stają się operatorami teleinformatycznymi.
PL
Analiza szeroko rozumianego Prawa energetycznego nasuwa spostrzeżenie, że z działalnością ciepłowniczą związane są liczne obowiązki, które jednak nie zawsze są należycie zidentyfikowane przez przedsiębiorstwa ciepłownicze. Ich niewypełnienie grozi poważnymi sankcjami w postaci kar pieniężnych, bądź trudnościami w procesie zatwierdzania taryf dla ciepła.
PL
Bezpieczeństwo energetyczne współczesnych jak również przyszłych pokoleń oraz ochrona środowiska w skali globalnej i lokalnej, to dwa z trzech strategicznych celów, jakie stawia sobie Unia Europejska" w obszarze polityki energetycznej. Przystąpienie Polski do Wspólnoty wiąże się z koniecznością dostosowania się do jej postanowień oraz wdrożenia dyrektyw umożliwiających realizację tych priorytetów. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie powiązań miedzy strategią zrównoważonego i trwałego rozwoju a zmianami w polskich przedsiębiorstwach ciepłowniczych.
EN
The relations between the strategy of balanced and permanent development and the changes in the Polish heat engineering companies are described.
15
Content available remote Strategia rozwoju przedsiębiorstw ciepłowniczych w warunkach konkurencji
88%
PL
W warunkach konkurencji znaczącą rolę w procesach rozwoju przedsiębiorstw ciepłowniczych odgrywają zagadnienia popytowo-podażowe związane z postępem technologicznym, dywersyfikacją bazy paliwowej sektora i dążeniem do realizacji zasad zrównoważonego rozwoju. Istotna jest także akceptacja społeczności lokalnych szczególnie do racjonalnego funkcjonowania i rozwoju lokalnych rynków energii. Złożoność tych problemów oraz ich specyfika stwarzają wiele dylematów decyzyjnych oraz kwestii dyskusyjnych, które wymagają pilnego rozwiązania w obszarze regionalnej gospodarki energetycznej [4]. W niniejszym artykule przestawiono zatem główne uwarunkowania rozwoju przedsiębiorstw ciepłowniczych w nawiązaniu do obecnej sytuacji, ale także i perspektyw rozwoju w świetle założeń polityki energetycznej do 2020 roku.
PL
Przedsiębiorstwo ciepłownicze, by mogło właściwie funkcjonować w otoczeniu na konkurencyjnym rynku, musi mieć zapewniony zbyt na swój produkt, posiadać pewne grono odbiorców oraz intensyfikować działania dla poszerzenia udziału w rynku ciepła. Jednym z bardzo ważnych czynników w działalności rozwojowej jest niewątpliwe inwestowanie, które oznacza "każde wykorzystanie w przedsiębiorstwie zasobów kapitałowych dzisiaj dla osiągnięcia pożądanych korzyści w przyszłości”.
PL
Efektywny system ciepłowniczy warunkuje dostęp do finansowania ze środków publicznych i daje ciepłowniom przywileje, np. możliwości wyboru przez odbiorców ciepła, alternatywnych do ciepłownictwa systemowego, sposobów zaopatrzenia odbiorców w ciepło. Czy taki system jest możliwy w Polsce?
19
Content available remote Strategia działania przedsiębiorstw ciepłowniczych w warunkach konkurencji
75%
PL
W artykule przedstawiono główne uwarunkowania rozwoju przedsiębiorstw ciepłowniczych w powiązaniu do aktualnej sytuacji, ale także i perspektyw rozwoju w warunkach gospodarki rynkowej.
EN
The paper presents the main conditions for the developmen of district heating companies in relations to the current situation, but also the prospect for development in a market economy.
PL
Przedsiębiorstwa ciepłownicze zamierzają korzystać z różnych źródeł OZE, także tych dotychczas niewykorzystywanych. Stosunkowo największym zainteresowaniem przedsiębiorstw cieszą się kotły na biomasę jako bezpośrednie zamienniki dla kotłów węglowych.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.