Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 366

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 19 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  prywatyzacja
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 19 next fast forward last
|
2005
|
tom nr 10
56-56
PL
Partnerstwo publiczno-prywatne nie jest prywatyzacją w rozumieniu ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, czyli prywatyzacją majątkową, której istota polega na przejściu tytułu własności do przedsiębiorstwa w całości lub części (np. poprzez sprzedaż wszystkich albo części akcji spółki) z podmiotu publicznego na podmiot prywatny. Przejście tego tytułu ma charakter bezwarunkowy i bezterminowy.
|
2000
|
tom R. 4, nr 5
189-193
PL
Procesy prywatyzacji przedsiębiorstw w Polsce mają znaczenie dla ochrony środowiska. Ocena sytuacji ekologicznej przedsiębiorstw prowadzi do uporządkowania stanu formalno-prawnego korzystania ze środowiska i jest podstawą formułowania zobowiązań. Zobowiązania inwestycyjne i ekologiczne w umowach prywatyzacyjnych służą modernizacji i unowocześnieniu procesów produkcji, a tym samym ochronie środowiska.
EN
The process of privatization of companies in Poland affects environmental protection. Evaluation of the company ecological situation defines the formal/legal status of the use environment and can be a base to determine commitments. The investment and ecological commitments in the privatization contracts support modernization of manufacturing processes and, in this way, the environmental protection.
PL
Artykuł podzielony jest na trzy części. W części pierwszej przedstawiono w syntetycznym skrócie cele i przesłanki prywatyzacji kolejowych przedsiębiorstw przewozowych. W części drugiej zaprezentowane zostały możliwe (z punktu widzenia rozpatrywanych w publikacjach opcji) do zastosowania modele prywatyzacji spółek wchodzących w skład Grupy PKP S.A. Część trzecia zawiera możliwe scenariusze zmiany układu sił po procesie prywatyzacji (w zależności od przyjętego modelu). W podsumowaniu wskazano najważniejsze elementy instytucjonalne wpływające na przebieg i skutki prywatyzacji. W artykule przyjęto hipotezę: model przyjętej prywatyzacji spółek grupy PKP S.A. będzie w istotnym stopniu określał kierunek, sposób i stabilność ich wzrostu i rozwoju. Celem rozważań jest ukazanie potencjalnego układu sił wśród interesariuszy w zależności od przyjętej metody prywatyzacji. Każdy model prywatyzacyjny bowiem kształtuje określonego typu układ instytucjonalno-relacyjny w przedsiębiorstwie. Wskazany problem wydaje się fundamentalny dla dalszego przetrwania, wzrostu i rozwoju spółek przewozowych w warunkach rosnącej konkurencji międzygałęziowej.
EN
The article consists of three parts. The fi rst deals with general problems of privatization, the second part presents models of privatization and the advantages and disadvantages of this process. The third describes the change in the strength of various stakeholders in the privatization of railway companies. The main hypothesis is: privatization model has a signifi cant impact on growth and development companies.
|
1999
|
tom nr 11
746-753
PL
Przedstawiono telekomunikację jako nową dziedzinę rynkową. Omówiono problematykę jej restrukturyzacji, będącej jednym z warunków rozwoju nowej formy cywilizacyjnej społeczeństwa informacyjnego. Zaprezentowano sposoby prywatyzacji stosowane w Polsce i metody wyceny wartości przedsiębiorstw. Koncentrując się na Telekomunikacji Polskiej S.A. (TP S.A.), omówiono dotychczasowe wyniki jej restrukturyzacji własnościowej. Sformułowano wnioski dotyczące omówionej problematyki.
EN
Telecommunication is presented as a new market segment. It describes issues related to restructuring of the telecommunication sector as being one of the conditions for the development of the new civilisation form information society. Privatisation paths applied in Poland and the methods of assessing the value of enterprises have been presented. Focusing on the TP S.A.'s case, up-to-date results of its ownership restructuring have been discussed.
PL
Celem opracowania jest ogólna ocena regionalnych efektów procesu prywatyzacji działalności przemysłowej w Polsce zapoczątkowanego w 1989 r. w ramach transformacji dotychczasowej centralnie sterowanej gospodarki nakazowo-rozdzielczej w kierunku go-spodarki rynkowej. Zamieszczona w opracowaniu ocena zawiera wstępne wyniki kolejne-go etapu badań prowadzonych przez autora od kilku lat, na temat aspektów przestrzennych przekształceń własnościowych w przemyśle naszego kraju, wśród których prywatyzacja odgrywa rolę kluczową. Bez prywatyzacji większości potencjału wytwórczego, w tym także w przemyśle, sprawne funkcjonowanie gospodarki rynkowej w danym regionie nie wydaje się możliwe. Potwierdzają to doświadczenia wielu krajów i regionów w świecie.
11
Content available remote Związek z własnością - związek z decyzją
80%
|
2002
|
tom nr 1
24-24
PL
Z tez przedstawionych w artykule pt. "Odliczanie" ("Pneumatyka" nr 6/2001) wynika, że jednym z rozwiązań mających na celu uzdrowienie sytuacji w jednoosobowych spółkach skarbu państwa [JSSP] jest prywatyzacja firmy. Kontynuując ten temat, należy stwierdzić, że choć sama prywatyzacja nie gwarantuje jeszcze sukcesu rynkowego, to tworzący się w jej wyniku związek decyzji z własnością oznacza przekroczenie niedostrzegalnej czasami granicy pomiędzy zarządzaniem "na niby" a zarządzaniem prawdziwym i odpowiedzialnym.
|
2010
|
tom nr 5
66-67
PL
Przedsiębiorstwa komunalne, które zgodnie z wolą organów stanowiących gmin nie przyjęły innej formy prawnej, 1 lipca 1997 r. zostały przekształcone w jednoosobowe spółki. Poddano je tym samym komercjalizacji, która w swej istocie może stanowić przygotowanie do następnego etapu przekształceń własnościowych, jakim jest prywatyzacja.
|
2006
|
tom nr 10
40-41
PL
O tym, co niedomaga w otoczeniu ekonomiczno-prawnym branży wodociągowo-kanalizacyjnej, napisano już wiele. Najwyższy czas na refleksję nad terapią, która będzie miała na celu poprawę metod zarządzania publicznymi wodociągami.
|
2008
|
tom nr 9
34-35
PL
W firmowanym przez Ministerstwo Skarbu Państwa Programie Prywatyzacji Podmiotów Komunalnych (PPPK) - projekcie współfinansowanym przez Unię Europejską i realizowanym w latach 2004-2006 - uczestniczyło 150 podmiotów z ponad 100 gmin, co stanowi ponoć prawie 5% przedsiębiorstw komunalnych w Polsce. Po połowie były to spółki prawa handlowego i zakłady budżetowe.
first rewind previous Strona / 19 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.