Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  proppants
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
|
|
tom nr 130
575--580
PL
Materiały podsadzkowe stosowane w zabiegach hydraulicznego szczelinowania dzielą się na kilka rodzajów. Są to: piasek kwarcowy odpowiednio przygotowany, żywicowane materiały podsadzkowe, materiały ceramiczne, spieki. Podstawą takiego podziału jest wytrzymałość tych materiałów na działające w szczelinie naprężenia ściskające. Najczęściej stosowanym materiałem podsadzkowym jest piasek kwarcowy, jednakże jego wytrzymałość kwalifikuje go do stosowania w złożach zalegających na małych i średnich głębokościach. Bardziej wytrzymałym na naprężenia ściskające materiałem jest żywicowany piasek kwarcowy. Prowadzone w INiG prace doprowadziły do uzyskania nowych materiałów podsadzkowych opartych całkowicie na polskich produktach i na własnej technologii. Uzupełnieniem podstawowych badań tych materiałów takich jak testy przepuszczalności i przewodności, testy wytrzymałościowe, analiza sitowa, pomiar zanieczyszczeń, rozpuszczalności w kwasie itp. jest przebadanie wpływu żywicy zastosowanej do pokrywania ziaren piasku na właściwości płynów szczelinujących, bowiem kontakt płynów sieciowanych związkami metalo-organicznymi z żywicowaną podsadzką powoduje istotną redukcję stabilności płynu szczelinującego. To niekorzystne zjawisko można wyeliminować poprzez modyfikację receptur płynów szczelinujących. W referacie przedstawiono wyniki badań wzajemnego oddziaływania żywicowanych podsadzek i płynów szczelinujących.
EN
The paper reports results laboratory investgation of interactions betwenn fracturing fluids and resin-coated proppants (RCP). Those include: — the RCP effect on fluid pH, — the influence on fluid viscosity and stability, — the effect on crosslinking and breaking fracturing fluid.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.