Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  promieniowanie jądrowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Praca w warunkach narażenia na promieniowanie. Próba określenia skutków
100%
|
2000
|
tom vol. 43, z. 1
19-27
PL
Artykuł omawia na przykładzie pracowników Zakładów Przemysłowych R-1 w Kowarach skutki działania promieniowania.
2
Content available remote Zastosowanie promieniowania
63%
|
1999
|
tom vol. 42, z. 2
27-30
PL
Przedstawiono problemy zastosowania promieniowania we Francji, głównie wykorzystywanego w miernictwie przemysłowym, analizie i automatyce.Radiometria wyszła z wyspecjalizowanych laboratoriów, została włączona do wytwarzanych fabrycznie przyrządów, by uczestniczych w poprawie jakości pomiarów prowadzonych w systemie 'on-line' bez pobierania próbek czy kontaktu z mierzonym materiałem, a także przez ściany zbiorników.
3
Content available remote Promieniowanie jqdrowe w środowisku
51%
PL
Opisano promieniowanie kosmiczne i jego składowe. Scharakteryzowano promieniowanie skał i gleb. Podano rozktad dawki otrzymywanej przez mieszkańca Polski w podziale na poszczególne składniki. Wskazano obszary na świecie o silnie podwyższonym poziomie promieniowania naturalnego. Wyszczególniono aktywności typowych promieniotwórczych źródeł naturalnych oraz dawki, z którymi mamy do czynienia.
EN
Described are cosmic radiation and its components. Characterized is radiation coming from soil and rocks. Given is the divided into separate components dose distribution being received by a Polish inhabitant. Indicated are regions in the world where the background radiation level is notably high. Specified are different levels of typical natural radiation sources activity and doses that we deal with.
4
Content available remote Hipotezy ochrony radiologicznej
38%
PL
Niemal dwa lata po awarii w elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi wszyscy zastanawiają się nad konsekwencjami budowania elektrowni jądrowych. Wśród społeczeństwa popularne jest przekonanie, że każda dawka promieniowania jest szkodliwa dla zdrowia. Dodatkowo opinia ta podsycana jest przez każdy wypadek radiacyjny, m.in.: awarię w elektrowni Three Mile Island w 1979 roku czy Czarnobylu w 1986 roku. Jest to jednak tylko jedna z hipotez. Na pytanie, która z nich jest prawdziwa, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a zdania naukowców są podzielone. Istnieje wiele publikacji naukowych potwierdzających różne hipotezy, co w konsekwencji wprowadza jedynie coraz więcej wątpliwości, szczególnie wśród osób mających kontakt z promieniowaniem jonizującym podczas rutynowych badań diagnostycznych i pracy zawodowej.
PL
Tezą niniejszego artykułu jest, że elektrownie jądrowe wytwarzają w czasie normalnej pracy tak niewielkie ilości promieniowania, że nie mogą być one szkodliwe dla otoczenia, a doniesienia o szkodliwości emisji z elektrowni jądrowych opierają się na danych opracowywanych nieobiektywnie.
EN
The paper shows that nuclear power plants during normal operation emits so miniscule quantities of radiation that they cannot bring harm to the environment. The reports telling about harmful emissions from NPPs are based on the data which are treated in non objective way.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.