Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 144

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  produkcja energii elektrycznej
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
EN
The power units in the national power system, in the light of requirementsof the "Operation guidebook of the transmission grid", should be equipped with the systems and equipment enabling effective rapid load decreasing to load of the auxiliaries for example. There is described in the paper an example of modernisation of the 120 MW power unit control equipment fulfilling this requirement with preserved traditional way of operation of the power unit - the same as the way of operation of other power units in the power station.
PL
W świetle wymagań sformułowanych w "Instrukcji ruchu i eksploatacji sieci przesyłowej" jednostki wytwórcze krajowego systemu elektroenergetycznego powinny być wyposażone w układy i urządzenia pozwalające na skuteczne opanowanie znaczącego, skokowego zmniejszenia obciążenia, np. do poziomu potrzeb własnych. W artykule opisano przykład modernizacji układów automatyki bloku o mocy 120 MW, prowadzącej do spełnienia tego wymagania przy zachowaniu tradycyjnego sposobu obsługi bloku - zgodnego ze sposobem obsługi pozostałych bloków elektrowni.
PL
Wobec nieuchronności wzrostu kosztów sektora energetycznego warto spojrzeć na tę sytuację nie tylko z punktu widzenia odbiorcy końcowego, ale także całej gospodarki. Zaprezentowane scenariusze będą zdecydowanie różniły się pod względem wsparcia rozwoju polskiego przemysłu.
PL
1 stycznia 2009 r. w 30 krajach pracowało 438 elektrowni jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej 371 569 MWe. Było to niewiele więcej niż 10 lat wcześniej, chociaż energia produkowana w elektrowniach jądrowych wciąż rosła dzięki ciągłemu podnoszeniu współczynników wykorzystania mocy zainstalowanej.
PL
Praca bloków energetycznych funkcjonujących w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym (KSE) w ostatnim czasie uległa istotnym zmianom. Jeszcze kilkanaście lat temu bloki typoszeregu 200 MW funkcjonowały głównie w podstawie, podczas gdy dzisiaj ich praca w większości przypadków ma charakter regulacyjny. Powodów jest kilka, a do najistotniejszych można zaliczyć rosnący udział odnawialnych źródeł energii (OZE) w bilansie produkcji energii elektrycznej, jak również stopniowe wchodzenie do systemu nowych jednostek o dużej mocy.
PL
W Polsce coraz częściej stosuje się biogaz pozyskiwany z oczyszczalni ścieków. W artykule zostaną omówione kwestie wykorzystania tego paliwa do produkcji energii cieplnej i elektrycznej w oparciu o dwa przykłady.
PL
Wykorzystanie biomasy do celów energetycznych może przynieść wiele korzyści ekonomicznych i społecznych. Polityka ekologiczna, energetyczna i strukturalna Unii Europejskiej nadaje wysoki priorytet odnawialnym źródłom energii ze względu na ochronę środowiska, bezpieczeństwo energetyczne oraz rozwój obszarów wiejskich.
PL
Ostatni rok na rynku energii elektrycznej w Polsce postrzegany jest przede wszystkim przez pryzmat znacznego wzrostu cen energii elektrycznej. Najczęściej cytowaną informacją jest właśnie podwyżka cen prądu i jej ewentualne znaczenie dla całej gospodarki. Ta właśnie wiadomość zagłuszyła inne, istotne informacje dla całej branży. Warto pokusić się o analizę, dlaczego przytoczony wzrost cen energii elektrycznej - jego tempo, przyczyny oraz potencjalne skutki - jest tak reprezentatywnym czynnikiem dla polskiego sektora energetycznego w roku 2008.
PL
Podsumowując rok 2007, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na dotykający bezpośrednio działalności producentów ciepła System Handlu Emisjami. Kończy się bowiem pierwszy okres rozliczeniowy 2005-2007, przed nami - kolejny. Ten fakt nasuwa określone przemyślenia i pozwala na dokonanie pewnego podsumowania sposobu funkcjonowania Systemu oraz jego wpływu na działalność spółek ciepłowniczych. Rok 2007 to jednocześnie nowe regulacje prawne. Bardzo istotne zmiany w prawodawstwie polskim objęły głównie obszar wytwarzania energii elektrycznej, w tym, co miało szczególne znaczenie dla ECO jako jej producenta, zwłaszcza zmiany przepisów dotyczących wysokosprawnej kogeneracji.
|
2020
|
tom Nr 1
78--89
PL
Dyskusja o zmianach klimatu i jego skutkach trwa. Towarzyszą jej niestety różnego rodzaju negatywne zdarzenia w środowisku i atmosferze, przywołując choćby przerażające w skutkach i trudne do opanowania pożary w Australii, która, co warto podkreślić, jest jednym z największych na świecie producentów węgla kamiennego (Newcastle), którego spalanie uważane jest powszechnie za jedno z głównych źródeł efektu cieplarnianego i smogu. Dyskusja o czystości powietrza, którym oddychamy, podjęta swego czasu w Polsce z dużą intensywnością, ostatnio nieco przycichła, choć najnowsze dane na temat smogu w naszym kraju nie są adekwatne do owej deklarowanej intensywności i poziomu działań.
13
80%
|
|
tom T. 2
81-90
EN
These study starts from the observation that there is a renewed interest in small-scale electricity g generation. The author start with a survey of existing small-scale generation technologies s and then move on with a discussion of the major benefits and issues of small scale electricity generation. Different technologies are evaluated in terms of their possible contribution to the listed benefits and issues. Small-scale generation is also commonly called distributed generation, embedded generation or decentralized generation. It appears that there is no consensus on a precise definition as the concept encompasses many technologies and applications.
PL
Niniejsza analiza bierze swój początek od obserwacji, że istnieje ponowne zainteresowanie produkcją energii elektrycznej na małą skalę. W pracy przedstawiono analizę istniejących technologii, a następnie omówiono główne korzyści i problemy związane z wytwarzaniem energii elektrycznej w małej skali. Technologie te są oceniane pod względem potencjalnego udziału wymienionych korzyści i problemów. Wytwarzanie energii na małą skalę jest powszechnie nazywane generacją rozproszoną lub zdecentralizowanym wytwarzaniem. Nie ma precyzyjnej definicji generacji rozproszonej, ponieważ jako pojęcie obejmuje ona wiele technologii i zastosowań.
|
|
tom Nr 1
46--50
PL
Transformacja energetyczna bez udziału społeczeństwa nie jest możliwa. Lokalne inicjatywy, jak spółdzielnie energetyczne, mające na celu wytwarzanie i konsumpcję energii z OZE to zatem przyszłość.
|
|
tom Nr 4
28--31
PL
Najważniejszy fakt, który trzeba uznać współcześnie, jest następujący: kryzys finansowy w USA i w UE oraz eksplozja innowacyjności w energetyce OŹE/URE (odnawialne źródła energii/urządzenia rozproszonej energetyki) podcięły na zawsze podstawy finansowania projektów inwestycyjnych węglowych i jądrowych (ogólnie projektów WEK, czyli wielkoskalowej energetyki korporacyjnej) o czasie realizacji wynoszącym kilkanaście lat, czasie życia wynoszącym 40÷60 lat, wymagających nakładów inwestycyjnych idących w miliardy €.
PL
Do wyprodukowania energii elektrycznej wykorzystuje się niejednokrotnie bardzo duże ilości wody. Ile potrzeba jej na cele chłodnicze?
PL
Energia elektryczna wytwarzana z węgla brunatnego jest dzisiaj najtańsza, dlatego racjonalne i optymalne gospodarowanie jego zasobami jest jednym z ważniejszych zadań w nadchodzącym okresie.
|
|
tom Nr 1
28--33
PL
Wydaje się, że w ostatnim czasie o sytuacji kogeneracji w Polsce powiedziano i napisano już prawie wszystko. Z jednej strony, że poprawia efektywność energetyczną, obniża emisję CO2 i zasilając systemy ciepłownicze, przyczynia się do poprawy jakości powietrza w miastach. Z drugiej strony - że bez systemu wsparcia kogeneracja się nie rozwinie i jej krajowy potencjał pozostanie niewykorzystany. Zgoda co do podstawowych faktów jest powszechna, ale mimo tego nadal brakuje skutecznych działań, które umożliwiłyby rozwój kogeneracji w Polsce.
PL
Wg danych Barometru Eurobserv’er w końcu 2011 roku na terenie Polski działało 1616 MW elektrowni wiatrowych, które wyprodukowały 2580 GWh energii elektrycznej.
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.