Podejmując temat rekultywacji terenów pogórniczych, najczęściej mamy na myśli przykłady dużych wyrobisk i zwałowisk, np. takich, z jakimi mamy do czynienia w górnictwie węgla brunatnego. Jawią nam się przykłady wielkich zwałowisk kopalń Bełchatów, Turów czy Konin, które w przeciągu kilku dekad w wyniku systematycznej i planowej rekultywacji na tyle wkomponowały się w naturalne otoczenie, że dzisiaj niewiele osób wie, że są to obiekty pogórnicze.
EN
The article concerns the issue of land reclamation after mineral deposits extraction on the basis of concessions issued by district heads. Due to the requirements of the regulations these concessions regard open pits that are small, mostly shallow and lie in quaternary layers. Although their reclamation does not pose any major problems, in practice they are rarely the subject of sound rehabilitation works. The problem is not irrelevant at all. These open pits are small but they are numerous and common. They lead to the bad publicity of the mining industry and what is even worse, they contribute to illegal landfills. In the article, apart from the problem description, some solutions have been proposed.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Już ponad trzy lata przedsiębiorcy wytwarzający kruszywa i surowe do ich produkcji zobowiązani są stosować przepisy ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne. Wprowadziła ona sporo zmian dotyczących obowiązków związanych z prowadzeniem przez nich gospodarki wodnościekowej. Upływ czasu powoduje, że z większym dystansem i doświadczeniem możemy dziś przeanalizować jak powinno wyglądać ich spełnianie. Jednym z bloków tematycznych, które warto w tym aspekcie omówić, są wymagania i obowiązki dotyczące wykorzystania w wody w produkcji kruszyw. Zagadnieniu temu poświęcony jest niniejszy artykuł.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.