Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  product charge
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
|
2005
|
tom nr 3
25-25
PL
Jednym ze źródeł finansowania gospodarki odpadami, zgodnym z nowoczesnymi tendencjami rozszerzonej odpowiedzialności przemysłu za zanieczyszczanie środowiska i z zasadą "zanieczyszczający płaci", miała być sławetna ustawa o obowiązkach przedsiębiorców. Po jej wejściu w życie rozpoczął się boom gospodarczy, który charakteryzował się tworzeniem ogromnych ilości organizacji odzysku.
|
2013
|
tom nr 4
16-17
PL
WSA w Szczecinie uznał, że opłata produktowa nie jest podatkiem ani nieopodatkowaną należnością budżetu państwa.
|
2005
|
tom nr 6
22-22
PL
Ustawa o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej (Dz.U. Nr 33, poz. 291) została uchwalona przez Sejm 21 stycznia 2005 r., a weszła w życie 1 kwietnia 2005 r. (art. 2 ustawy nowelizującej).
|
2005
|
tom nr 1
26-27
PL
W ostatnich tygodniach na stronach internetowych Ministerstwa Środowiska pojawiło się sprawozdanie z realizacji Krajowego Planu Gospodarki odpadami. Przy tej okazji sprawozdania pojawiła się również nowa koncepcja systemu gospodarki odpadami w Polsce - czyli to, co nas wszystkich bardzo interesuje.
|
2008
|
tom Vol. 9
81-87
PL
W Polsce składowanie stanowi główna metodę unieszkodliwiania odpadów. Na składowiskach zdeponowano już ok. 1746031,3 tys. ton odpadów (stan na końcu 2006) . Z ogólnej ilości wytworzonych odpadów komunalnych w 2007 roku tj. 9877 tys. Mg , na składowiskach trafiło aż 8987 tys. Mg. Odpady te oprócz degradacji środowiska, zajmowania obszarów oraz ogromnych środków finansowych przeznaczonych na budowę i utrzymywanie składowisk, stanowią potencjalne źródło wtórnych surowców i paliw. System gospodarki odpadami opakowaniowymi jest oparty na wprowadzenie obowiązku zapewnienia odzysku i recyklingu części odpadów opakowaniowych. Obowiązek ten został określony w formie wskaźnika procentowego odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych, w stosunku do łącznej masy opakowań wprowadzonych na rynek, jaki muszą osiągnąć kraje członkowskie. W tym artykule zostanie omawiany wpływ opłaty produktowej na rozwój recykling niektórych odpadów opakowaniowych takich jak: szkło, makulatury, tworzywo sztuczne oraz metali.
EN
Landfill is the main neutralization method in Poland. Altogether more than 1746031,3 thousand tons of wastes are landfilled in Poland and every year his mount increases. According to the Statistical data, 9877 thousand tons was generated in 2007. 8987 thousand tons which makes up 90,91% was landfilled. These waste except degradation of natural environment, field occupying and the huge financial means designed for building and keep up the landfills, they proclaim the potential source of secondary materials and fuels. This papers the impact of charge product on selected of municipal solid waste (MSW) as: glass, waste paper, metals and plastics.
|
2009
|
tom nr 3
20-21
PL
Kryzys, który nastał we wrześniu 2008 r. na światowym rynku finansowym, miał swoje początki na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych. Jego załamanie nastąpiło w drugiej połowie 2007 r. Kryzys ten, którego skutki odczuwalne są na całym świecie, jest impasem całego systemu finansowego, w tym sektora bankowego.
|
2004
|
tom nr 5
26-27
PL
Opakowania szklane w 2002 r. stanowiły około 26% ogólnej masy opakowań (razem wprowadzono prawie 2,5 mln ton). Jeżeli chodzi o masę poddaną recyklingowi, opakowania szklane nie wypadają tak imponująco jak pozostałe grupy materiałowe - 15% wobec np. ponad 44% opakowań papierowych. W 2002 r. nie był to jednak wynik zły, ponieważ o 2% przekroczony został wymagany na ten rok poziom recyklingu. O ile w 2002 r. poziom zbiórki opakowań szklanych był wystarczający do zrealizowania celu, o tyle nad następnymi latami zaczynają pojawiać się czarne chmury.
|
2004
|
tom nr 2
30-31
PL
Przedsiębiorcy oraz organizacje odzysku realizując obowiązki w zakresie odzysku i recyklingu, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o obowiązkach przedsiębiorców są zobowiązani do złożenia rocznego sprawozdania o wysokości należnej opłaty produktowej. Sprawozdanie musi być złożone do 31 marca roku kalendarzowego następującego po roku, którego opłata dotyczy. Należy podkreślić, że jest to jedyne sprawozdanie składane przez przedsiębiorcę, na podstawie ustawy o obowiązkach. Od 1 stycznia obowiązują nowe wzory formularzy.
|
2004
|
tom nr 6
14-15
PL
Rok 2004 to już trzeci rok funkcjonowania tzw. ustawy o opłacie produktowej. Wprowadziła ona wiele zmian w życiu gospodarczym Polski. Celem niniejszego arykułu będzie ocena efektu oddziaływania tych zmian na nasze otoczenie. Ustawa o opłacie produktowej poprzez swoje zapisy ma doprowadzić do powstania i sprawnego funkcjonowania Krajowego Systemu Recyklingu Odpadów Opakowaniowych (KSROO), którego nadrzędnym celem będzie selektywna zbiórka i recykling odpadów opakowaniowych, zgodnie z wymogami, jakie na nasz kraj nałożyła UE.
|
2004
|
tom nr 12
16-16
PL
W latach 90., po kilku latach funkcjonowania w gospodarce odpadami wolnej amerykanki, dzięki której "kwitły" dzikie wysypiska odpadów, szczególnie widoczny był brak przepisów regulujący działalność tej branży. Wielu urzędników nie zadało sobie trudu znalezienia i ukarania winnych.
|
2002
|
tom nr 4
11-11
PL
Każdy kierowca wie jakim problemem jest wyładowany akumulator, który jest elementem w samochodzie zużywającym się szybciej niż inne części instalacji elektrycznej. Jego prawidłowe funkcjonowanie wymaga regularnej kontroli i uzupełniania elektrolitu, ponieważ zły stan akumulatora wpływa nie tylko na trudności w uruchomieniu silnika, ale daje się we znaki całemu układowi elektronicznemu w pojeździe.
|
2010
|
tom nr 1
32-33
PL
Przedsiębiorcy uczestniczący w systemie gospodarowania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym są zobowiązani do sporządzania określonych dla danego rodzaju działalności sprawozdań. Następnie powinny być one przesyłane do głównego inspektora ochrony środowiska w terminach wyznaczonych w ustawie.
|
2009
|
tom nr 4
10-11
PL
W projekcie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi przewidywana jest konstrukcja prawna opłaty recyklingowej. Projekt ten opublikowano na stronach Ministerstwa Środowiska i opatrzono datą 19 listopada 2008 r.
|
2005
|
tom nr 1
22-24
PL
Baterie należą do odpadów, którym poświęcono szczególną uwagę w przepisach prawnych. Zapisy dotyczące baterii znajdują się zarówno w ustawie o odpadach i ustawie o obowiązkach przedsiębiorców, jak i w ustawie - Prawo ochrony środowiska, a także w szeregu aktów wykonawczych do tych ustaw.
PL
Nowelizacja ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej, a także regulacje prawne w aspekcie obowiązków przedsiębiorców były głównym tematem spotkania szkoleniowego "Opakowania a środowisko", organizowanego przez Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Opakowań.
|
2004
|
tom nr 10
16-16
PL
Pakiet ustaw legislacyjnych powstałych na przełomie 2001 i 2002 r., wraz z późniejszymi zmianami, reguluje gospodarkę odpadami, dostosowując polskie prawo do dyrektyw Unii Europejskiej. Przedmiotowe regulacje prawne, ze względu na nałożenie obowiązków na przedsiębiorców poprzez wprowadzenie opłat produktowych i depozytowych, miały nie tylko dostosować nasze prawo do unijnego, ale również stać się finansową bazą dla rozwoju polskiego przemysłu recyklingowego surowców wtórnych.
|
2004
|
tom nr 7-8
10-10
PL
Polska ma zaledwie 3 lata na zbudowanie systemu odzysku i recyklingu zużytych opakowań, który zapewni pełne wprowadzenie w życie dyrektyw unijnych oraz przepisów prawa polskiego w tym obszarze.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.