Projekty renowacyjne obejmujące przewody ciśnieniowe zdobywają na świecie coraz większy udział w rynku CIPP (ang. Cured In Place Pipe). M.in. dlatego w 2018 r. zostanie opublikowany nowy standard odnoszący się do renowacji przewodów ciśnieniowych z wykorzystaniem tej metody. Niniejszy artykuł dotyczy zachowania zmęczeniowego w tych przewodach w warunkach dynamicznego obciążenia.
Obliczenia wytrzymałościowe rur z materiałów tradycyjnych (materiałów traktowanych jako sprężyste, do których ma zastosowanie prawo Hooke’a) najczęściej polegają na sprawdzeniu stanu wytężenia materiału. Jeżeli naprężenia w ściance rury wywołane działającym obciążeniem nie przekroczą naprężeń krytycznych, to konstrukcję taką uważa się za bezpieczną. Takie też kryteria oceny bezpieczeństwa konstrukcji są nadal często stosowane przez wielu projektantów w odniesieniu do rur z tworzyw sztucznych. Traktują więc oni rury z tworzyw sztucznych tak, jakby wykazywały one właściwości sprężyste (brak pełzania i relaksacji) a nie lepkosprężyste. Konsekwencją takiego postępowania jest albo przewymiarowanie konstrukcji albo zagrożenie jej bezpieczeństwa. Nie jest to więc konstrukcja optymalna. Należy wziąć więc pod uwagę jak właściwości lepkosprężyste materiału wpływają na zachowanie się konstrukcji w różnych warunkach jej obciążenia, odkształcenia czy temperatur)' eksploatacji w funkcji czasu. W niniejszym artykule zostaną przedstawione warunki projektowe dla rur ciśnieniowych z tworzyw sztucznych i wynikające stąd uwarunkowania eksploatacyjne.
3
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Bezwykopowa renowacja z wykorzystaniem rękawów GRP utwardzanych promieniowaniem UV jest obecnie efektywną i ekonomiczną metodą naprawy rurociągów różnego typu i o różnym przeznaczeniu. Szczególne warunki muszą spełniać te wykładziny, które przeznaczone są do przewodów ciśnieniowych oraz tych do kontaktu z wodą pitną.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.