Ogólne przepisy dotyczące pozwoleń emisyjnych, zawarte w ustawie P.o.ś., regulują także takie kwestie, jak: wymagania dotyczące wniosku o wydanie pozwolenia i treść samej decyzji, w tym szczególne elementy treści (np. wymóg ustanowienia zabezpieczenia roszczeń), podstawy odmowy wydania pozwolenia oraz uchylenia lub ograniczenia decyzji funkcjonującej.
W poprzednim wydaniu omówione zostały warunki, jakie należy spełnić, aby uzyskać pozwolenie emisyjne. Teraz kolej na omówienie przypadków, w których może nastąpić wygaśnięcie, cofnięcie oraz ograniczenie pozwolenia emisyjnego.
Ubiegłoroczna nowelizacja prawa ochrony środowiska w dużym stopniu dotyczy zagadnień dotyczących „prawa emisyjnego”. Do jego najważniejszych aspektów z pewnością należy zaliczyć pozwolenia emisyjne.
Pozwolenie zintegrowane jest szczególnym rodzajem pozwolenia emisyjnego, do którego są stosowane przepisy ogólne, dotyczące wszystkich pozwoleń, przy czym część z nich jest w określony sposób modyfikowana czy uzupełniana. Pozwolenie zintegrowane zastępuje wszelkie pozwolenia sektorowe.
Kompleksowa zmiana systemu prawa ochrony środowiska wywołana zastała koniecznością dostosowania go do wymagań wynikających z norm prawa obowiązującego w Unii Europejskiej. Nowa konstrukcja pozwoleń emisyjnych służy także temu celowi. W konsekwencji ideą wyjściową dla instytucji "pozwolenia" stało się założenie, że ruch instalacji, która powoduje wprowadzanie do środowiska substancji lub energii, jest takim sposobem korzystania zwykłego, który będzie co do zasady dozwolony po uzyskaniu zgody właściwego organu administracji publicznej, mającej postać decyzji administracyjnej o charakterze właśnie pozwolenia.
Jedną z najczęściej wykorzystywanych przez administrację publiczną form działania służących realizacji nałożonych na nią zadań, w tym związanych z ochroną środowiska, jest akt administracyjny, stosowany w szczególności dla ustalania dozwolonego zakresu takiego korzystania ze środowiska, które polega na wprowadzaniu do niego substancji i energii.
Kontynuując zagadnienia związane z ustalaniem treści pozwolenia zintegrowanego, specyficznego typu pozwoleń emisyjnych regulowanych przepisami Ustawy z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (t.j. DzU z 2024 r. poz. 54, dalej jako P.o.ś.), warto się odnieść do jednego z najważniejszych elementów treści tej decyzji, odróżniającego ją od tzw. pozwoleń sektorowych.
Koncepcja pozwoleń zintegrowanych jest jednym z głównych elementów ustawy P.o.ś. realizujących ideę zintegrowanego zarządzania emisjami, zawartą w dyrektywie 96/61 (dyrektywa IPPC). Pozwolenie zintegrowane ma obejmować całość oddziaływań na środowisko i zastępować wszelkie pozwolenia sektorowe. Idea zintegrowanego podejścia do problemu zakłada przede wszystkim konieczność patrzenia na oddziaływania na środowisko jako pewną całość, wywołującą określone skutki w całości, jaką tworzy środowisko.
Eksploatacja każdej instalacji prawie zawsze wiąże się z dokonywaniem emisji do środowiska. Emisja nie jest cechą charakterystyczną tylko instalacji służących spalaniu paliw. Przepisy regulują sposoby rejestracji i zarządzania różnymi jej rodzajami.
Pozwolenie emisyjne jest zagadnieniem nie tylko doniosłym, ale jako instytucja prawa administracyjnego jest niezwykle skomplikowane. Niniejsze opracowanie stanowi kontynuację rozważań zawartych w artykule Pozwolenie emisyjne w prawie ochrony środowiska - zagadnienia wybrane i poświęcone będzie zagadnieniem związanym z szeroko rozumianym „ustaniem" pozwolenia emisyjnego, to jest z jego wygaśnięciem, cofnięciem i ograniczeniem. Ustawa z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska reguluje w artykułach 193-200 powyższe instytucje związane z pozwoleniem emisyjnym, jako umożliwiającym korzystanie ze środowiska (w niniejszym artykule pojęcia te będą używane zamiennie).
Prawo ochrony środowiska jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się dyscyplin prawniczych. Asumptem dla ustawodawcy w podejmowaniu prawnej ochrony środowiska są zagrożenia jakie obecnie występują, a mające swoje źródło także w działalności przedsiębiorstw. Regulacje te podlegają ciągłym zmianom i uzupełnieniom - tak częstym, że stwarzają trudności w ich śledzeni” nawet specjalistom. Dodatkową trudność sprawia fakt, że jest to dziedzina prawa o charakterze interdyscyplinarnym, w której regułą jest posługiwanie się pojęciami właściwymi dla nauk przyrodniczych, technicznych i chemicznych
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.