Rynek lotniczy w Polsce przeżywa obecnie okres prawdziwego rozkwitu. Największa dynamika wzrostu zauważalna jest w segmencie przewozów pasażerskich, co jest przede wszystkim efektem wdrażania zasad polityki „Open Sky” realizowanej przez Wspólnoty Europejskie (WE). Otwarcie rynku dla zagranicznej konkurencji zaowocowało między innymi intensywną ekspansją tak zwanych tanich linii lotniczych1, a ich działalność przyczyniła się do wyraźnej aktywizacji regionalnych portów lotniczych. W roku 2006 liczba obsłużonych pasażerów w krajowych portach regionalnych w stosunku do wyników roku poprzedniego zwiększyła się o 33,6%2, w 2007 roku zaś w porównaniu z danymi z 2006 roku o około 36%3. Porty lotnicze, takie jak Szczecin-Goleniów, Poznań-Ławica, Wrocław- -Starachowice oraz Zielona Góra-Babimost, zlokalizowane na zachodnich terenach Polski funkcjonują w specyfi cznych uwarunkowaniach, w bezpośrednim sąsiedztwie i obszarze oddziaływania wschodnioniemieckich portów lotniczych, dysponujących bogatszą i bardziej zróżnicowaną siatką połączeń. Pierwsze trzy znajdują się w sieci TEN-T, co oznacza, iż stanowią nie tylko ważną część sieci infrastruktury lotniczej kraju, ale i całej Europy
DE
Das Ziel des Artikel ist die Rolle und die Bedeutung des Flughafen Szczecin-Goleniów im Verkehrssystem der Woiwodschaft Westpommern charakterisieren, als auch die spezifi schen Bedingungen der Funktionierung und Entwicklung dieses Flughafen, in direkter Nachbarschaft des Flughafens der Regionen Mecklenburg/Vorpommern und Berlin/Brandenburg, anzeigen.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.