Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  polymer chemistry
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Wybrane rozwiązania z chemii i technologii polimerów
100%
|
2016
|
tom T. 95, nr 9
1676--1678
PL
Dokonano przeglądu prac Autora i jego współpracowników, opublikowanych w latach 1967–2011, z zakresu wykorzystania mocznika w chemii polimerów. Z mocznika otrzymywano nie tylko żywice i tworzywa mocznikowo-formaldehydowe, ale także melaminę, a z niej żywice melaminowo-formaldehydowe, karbaminiany i poliuretany bezizocyjanianowe, cyjanamid i policyjanamid, kwas izocyjanurowy oraz kwas izocyjanowy i cyjaniany metali, a z nich z kolei izocyjaniany bezfosgenowe. Przedstawiono też reakcje karbidu oraz wykorzystanie tworzyw skóropodobnych i odpadów skór, frakcji glicerolowej z produkcji biodiesla, odpadów poliuretanów oraz skrobi.
EN
A review, with 62 refs., of author’s own papers and patents concerning the use of urea and waste materials in polymer chemistry.
2
Content available remote Druga młodość papy
84%
|
1998
|
tom Nr 4
20-22
PL
Papa, powszechnie znany powłokowy materiał hydroizolacyjny znana jest już od ok. 200 lat. Materiał ten przez ostatnie 100 lat produkowany był w prawie nie zmienionej postaci. Jeszcze kilkanaście lat temu wydawało się, że osiągnł on już swoją szczytową fazę rozwoju. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że za sprawą chemii polimerów ten pospolity materiał budowlany przeszedł w ostatnich latach prawdziwą rewolucję jakościową.
|
|
tom T. 100, nr 11
1120--1122
PL
Państwa członkowskie UE są zobowiązane do zmniejszenia ilości tworzyw sztucznych kierowanych na składowiska odpadów. Zgodnie z zasadami nowoczesnej gospodarki odpadami oraz wymogami prawnymi obowiązującymi zarówno w Unii Europejskiej, jak i w Polsce należy dążyć do maksymalizacji m.in. odzysku materiałowego (recyklingu). Niekontrolowana gospodarka odpadami stwarza zagrożenia w środowisku, a ilość odpadów znacznie zwiększa się w ostatnich latach. W związku z tym technologicznie i ekonomicznie uzasadnione jest wykorzystanie odpadów jako surowców wtórnych oraz unieszkodliwianie ich w miejscu powstawania. Innowacyjnym rozwiązaniem jest modyfikacja chemiczna odpadów polistyrenu w kierunku uzyskania flokulantów polimerowych zastosowanych w procesach oczyszczania ścieków komunalnych. Pomimo że w procesach oczyszczania ścieków stosowane są małe ilości flokulantów polimerowych, to ich zużycie globalne jest stosunkowo duże. Wyniki przeprowadzonych badań potwierdzają efektywne zastosowanie uzyskanych ekopolimerów, a w przyszłości ich produkcję.
EN
LCA anal. was performed for the newly synthesized flocculants obtained from polymer production waste (sulfone deriv. of polystyrene and phenol-formaldehyde resin and amine deriv. of novolac) used in the industrial wastewater treatment process. The anal. was performed with the use of the SimaPro program, using the Eco-indicator 99 method. The most beneficial product for the environment used for the treatment of metallurgical and mine wastewater was the Na salt of the sulfone deriv. of phenol-formaldehyde resin (T novolak).
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.