Ten artykuł opisuje zjawisko kulturowe, jakim jest selfie. Opisano w nim uwarunkowania psychologiczno- społeczne, a także tło historyczne. Ponadto wzbogacono aspekt teoretyczny badaniami na próbie 196 respondentów z terenu trzech uczelni. Zawarte w kwestionariuszu ankiety pytania próbowały znaleźć odpowiedź na wiele pytań, czasami nawet kontrowersyjnych, jak np. aspekt selfie w sytuacji intymnej. Tematem tego artykułu jest próba znalezienia odpowiedzi na pytanie: co jest przyczyną fenomenu selfie na całym świecie, w tym w Polsce. Jakie znaczenie ma selfie dla badanych (w wąskim zakresie) przeze mnie osób (single, mający partnera i po rozwodzie). To istotne, gdyż wiemy, że takie zdjęcia są zamieszczane w mediach społecznościowych, ale dlaczego i jak często - tego zazwyczaj nie wiemy. Interesowała mnie częstotliwość zamieszczania zdjęć przez badanych, obrabianie zdjęć programami graficznymi, zamieszczanie zdjęć w sytuacji intymnej jak i śledzenie polubień w serwisach społecznościowych. Badana próba pozwala spojrzeć na zjawisko i wyciągnąć pewne wnioski, co opisałem obszernie w podsumowaniu.
W marcu 2020 roku większość zawodów sportowych na świecie została zawieszona z powodu pandemii COVID-19. W tej sytuacji zapotrzebowanie kibiców na informacje o najlepszych sportowcach nie mogło być w pełni zaspokojone w sposób tradycyjny, czego wynikiem był wzrost popularności mediów społecznościowych. Celem artykułu jest identyfikacja czynników wpływających na zaangażowanie fanów sportu w mediach społecznościowych, bazując na przykładzie Instagrama. Jako wskaźniki uwzględniono liczbę polubień i komentarzy, a także liczbę polubieni i komentarzy podzieloną przez liczbę followersów (właściwe wskaźniki zaangażowania). Wyniki przeprowadzonego badania pokazują jakie typy postów generowały największe zaangażowanie.
EN
In March 2020, most sports competitions in the world were suspended due to the COVID-19 pandemic. Fan demand for information about top athletes could not be fully satisfied traditionally, that is why social media have grown in popularity. This article aims to identify the factors that affect the engagement of sports fans on social media and is based on the example of Instagram. The number of likes, comments as well as the number of likes and comments divided by the number of followers (appropriate engagement rates), were taken into account as engagement indicators. The results clearly show what types of posts generated the most engagement.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.