Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 44

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  pole walki
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
2
Content available remote Środki rażenia współczesnego pola walki
80%
PL
W artykule przedstawiono środki rażenia współczesnego pola walki wraz z kierunkami rozwoju nowoczesnych, wyspecjalizowanych systemów przyszłego pola walki.
EN
Combat assets of the contemporary battlefield and some development trends for selected weapons of the future battlefields are presented in the paper.
3
Content available remote Perspektywy wykorzystania polskich robotów mobilnych na przyszłym polu walki
80%
PL
Na tle informacji o wybranych zastosowaniach i możliwościach współczesnych robotów mobilnych interwencyjno-inspekcyjnych, przedstawiono konstrukcję dwóch polskich mobilnych robotów pirotechnicznych. Zarysowano także koncepcję robota bojowego, przeciwminowego, do zadań antyterrorystycznych i rozpoznawczych.
EN
On background of selected applications and capabilities of intervention-inspection mobile robots, there is presented design of two pyrotechnics polish mobile robots. Also scratched the concept of mine combat robot for antiterrorism and recognize tasks.
PL
W artykule przedstawiono problemy wynikające z integracji stanowisk symulacji konstruktywnej ze środowiskiem symulacji wizualnej pola walki. Podane zostaną zasady tworzenia, dystrybucji i zarządzania bazą danych o terenie będącym wirtualnym środowiskiem symulacji i wykorzystywanym przez wszystkie stanowiska interaktywnej rozproszonej symulacji. Przedstawiona zostanie koncepcja i ogólne zasady łączenia stanowisk symulacyjnych. We wnioskach końcowych wyspecyfikowane zostaną zagadnienia, nad którymi koncentrować powinny się dalsze prace badawcze poprzedzające praktyczną realizację zadań związanych z integracją stanowisk symulacji konstruktywnej ze środowiskiem symulacji wizualnej pola walki.
5
Content available Metoda generacji obrazu VR w symulatorze pola walki
80%
PL
Artykuł opisuje zagadnienie wizualizacji wirtualnego pola walki na podstawie danych wygenerowanych przez ośrodki symulacji konstruktywnej. Autorzy proponują wykorzystanie modułu sprzęgającego tłumaczącego informację o dużym stopniu agregacji na postać możliwą do wykorzystania w systemach wirtualnej rzeczywistości. Ponadto określają koncepcję funkcjonowania generatora obrazu jako pasywnego elementu rozproszonego środowiska symulacyjnego.
7
Content available remote Informatyzacja pola walki
80%
8
Content available remote Żołnierz XXI wieku
80%
PL
W ramach nowoczesnego systemu (pierwszej generacji) armie świata wyposażają żołnierzy w nowe środki walki, aby osiągnęły gotowość do prowadzenia działań w latach 2010-2020. Ważnym czynnikiem powyższych przemian nie jest tylko przezbrojenie armii, ale opracowanie zasad prowadzenia działań z wykorzystaniem najnowszych technologii w zróżnicowanym otoczeniu zagrożeń. Prace włożone w opracowanie nowych technologii zaowocowały powstaniem „Zintegrowanego Systemu Żołnierza i Pododdziału“.
9
Content available remote Uzbrojenie i wyposażenie indywidualne żołnierza XXI wieku
80%
PL
Wystąpienie nawiązuje do I Konferencji nt. Polska Wizja Przyszłego Pola Walki uściślając obszar rozwiązań do uzbrojenia i wyposażenia indywidualnego żołnierza w dającej się przewidzieć przyszłości. Jest także informacją o podjętych przez Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Sprzętu Mechanicznego w Tarnowie działaniach w tej dziedzinie. Podobne poglądy OBR SM na wizję przyszłego pola walki były przygotowane do referowania na konferencji „Problemy techniki uzbrojenia” w Ryni w 2003 r. (znajdują się w zeszycie naukowym WITU z 2003 r.).
10
80%
PL
W artykule autor opisuje znaczenie wymiaru powietrzno-lądowego, zmiany struktur organizacyjnych oraz rosnące możliwości środków walki.
11
Content available remote Polska wizja przyszłego pola walki – możliwości i perspektywy
80%
PL
Rozwój informacyjnych technologii, w tym zwłaszcza Internetu, stwarza nowe jakościowo możliwości działania organizacji i prowadzenia walki. Dotyczy to przede wszystkim sfery dowodzenia i zarządzania, która warunkuje możliwości wykorzystania nowoczesnych środków technicznych. Efektywne wykorzystanie tych środków wymaga jednak jakościowo nowego podejścia do realizacji systemów informacyjnych, stosowanego w armii USA oraz NATO. Na podstawie własnej analizy dostępnych dokumentacji przetargowych i procesu ofertowego porównano metody realizacji systemów informacyjnych w NATO i SZ RP. Wiedza Ster-Projekt S.A. wynikająca z realizacji kontraktów na rzecz NATO da się w pełni wykorzystać w urzeczywistnieniu programu PWPPW.
13
Content available remote Rozwój artyleryjskich środków ogniowych w aspekcie wymogów pola
80%
PL
W artykule przedstawiono najważniejsze etapy w rozwoju artyleryjskich środków ogniowych po II wojnie światowej. W latach dziewięćdziesiątych powstało wiele nowoczesnych konstrukcji sprzętu, które nie wytrzymują próby czasu, ze względu na małą mobilność strategiczną. Z uwagi na możliwość użycia wojsk w różnych częściach świata, artyleria powinna być wyposażona w lżejsze środki ogniowe, łatwe do przerzutu drogą powietrzną, posiadające większą skuteczność. Autorzy wskazują na zautomatyzowane działa i wyrzutnie NLOS, charakteryzujące się dużą siłą, zasięgiem i precyzją ognia, mobilnością oraz odpornością na oddziaływanie przeciwnika i warunki zewnętrzne.
PL
Autor w swoim artykule opisał współczesne środki walki, które poszerzają spektrum działań wojsk i stwarzają im możliwość prowadzenia działań powietrzno-lądowych. Charakteryzują się one dużym rozmachem, szybko zmieniającym się położeniem wojsk, manewrowym działaniem wojsk na samodzielnych kierunkach, możliwością zdecydowanego uderzenia, rozcięcia zgrupowania, szybkiego wyjścia na jego tyły i skrzydła w celu okrążenia, odizolowania zgrupowań, a następnie rozbijania go częściami. W działaniach niebagatelną rolę odgrywa szerokie stosowanie "manewru pionowego" tzn. desantów powietrznych, działań powietrzno-szturmowych i minowania zdalnego, co ułatwia szybsze zamknięcie pierścienia okrążenia. Taki charakter działań zmusza dowódców i sztaby walczących wojsk do przewidywania zagrożeń, określania możliwych wariantów działania strony przeciwnej oraz wyboru skutecznego działania wojsk, często w warunkach ekstremalnych, przy dążeniu do zminimalizowania własnych strat.
15
Content available remote Straty od ognia wojsk własnych w działaniach bojowych
70%
PL
Artykuł omawia istotny problem prowadzenia działań bojowych, jakim są straty w wyniku ognia wojsk własnych. Wskazane są przykłady historyczne, dotyczące też wojen obecnego wieku obrazujące ten aspekt pola walki. Autor wskazuje również przyczyny i sposoby unikania tego typu strat w czasie prowadzenia działań w różnych warunkach terenowych, w kontekście współdziałania rodzajów wojsk i sił zbrojnych.
16
70%
PL
Z analizy współczesnych działań wojennych wynika, że ciężar walki powoli przesuwa się na niższe szczeble organizacyjne obejmując nimi poziom batalionu. Zatem taki pododdział, by podołać zadaniom realizowanym na polu walki winien charakteryzować się samowystarczalnością i samodzielnością. Winien wykazywać się także manewrowością jego elementów i odpowiednim potencjałem bojowym.
PL
Działanie zespołowe UCAVs na sieciocentrycznym polu walki jest możliwe i w niedalekiej przyszłości stanie się standardem w operacjach szczególnie niebezpiecznych. Przedsięwzięcia takie sprowadzają czynnik ludzki do jedynie 20% udziału w całej misji. Dzięki temu na obszarze działań wojennych zyskuje się czas i możliwości na planowanie kolejnych działań. Ograniczenia w działaniu dużych formacji UCAVs są tylko kwestią wprowadzenia doskonalszego i bardziej złożonego algorytmu architektury współpracy.
18
Content available remote Pluton i drużyna w natarciu w terenie zabudowanym
60%
PL
Walka w mieście dobrego wyszkolenia indywidualnego żołnierzy oraz umiejętności sprawnego działania w zespole. Atakujący w terenie zabudowanym muszą się liczyć z oddziaływaniem ogniowym z bardzo dobrze zamaskowanych stanowisk.
PL
W artykule podano ocenę porównawczą maszyny inżynieryjno-drogowej MID i jej odpowiedników przyjmując za kryterium oceny stan wyposażenia inżynieryjnego oraz ilość i rodzaj prac możliwych do wykonania na współczesnym polu walki.
EN
The paper make an assesment MID and it’s equivalent in other armies compare engineering equipment, number and kind possible to make on a present-day battle field.
20
Content available remote Powietrzno-lądowy wymiar walki w specyficznych środowiskach
60%
EN
A significant increase of the importance of fighting in specific battlefield environments brought out the necessity to adapt the concept of fighting in air – land dimension to these conditions. Their specific character and resulting difficulties have often required working out entirely new developments ensuring high effectiveness of these actions. Novodays at constantly increasing battlefield dynamism that shows mainly in widely applied manoeuvre in all possible dimensions, the air – land operations play a vital role. In difficult terrain conditions, white conducting operations in many, often isolated directions, in fast changing situations, only strictly co-ordinated land and air operations allow to achieve measurable results ensuring rapid use of favourable conditions and to develop and gain success.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.