Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  podzielniki ogrzewania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Systemy rozliczania kosztów ogrzewania w świetle wymagań norm PN-EN
100%
PL
W artykule omówiono stan prawny stosowania nagrzejnikowych podzielników kosztów ogrzewania jako narzędzia do rozliczania kosztów ogrzewania zależnych od zużycia ciepła. Wskazano na brak uregulowań prawnych dotyczących systemów rozliczeń i kryteriów oceny ich poprawności. Wskazano na te postanowienia PN-EN dotyczące podzielników kosztów, których spełnienie nakłada równocześnie warunki na system rozliczeń.
PL
Wykorzystanie podzielników kosztów ogrzewania (pko) do rozliczania kosztów zużycia ciepła należy traktować jako jedno z działań mających służyć oszczędzaniu energii cieplnej przez indywidualnych użytkowników lokali mieszkalnych. Aby przynosiło ono pożądane efekty należy je sytuować w całym ciągu przedsięwzięć mających na celu usprawnienie funkcjonowania instalacji c.o. budowanych w tak zwanych starych technologiach. Dla tych potrzeb zarządcy budynków powinni mieć programy kompleksowej modernizacji tych instalacji obejmujące ocenę rozwiązań i stanu technicznego, konieczne przedsięwzięcia modernizacyjne, ich zakres, koszt i kolejność wprowadzania. Wiadomo, że dzisiaj mało którego zarządcę stać na jednoczesne unowocześnienie wszystkich elementów instalacji c.o., trzeba te działania rozłożyć w czasie i realizować sukcesywnie, w miarę pozyskiwania na ten cel niezbędnych środków. Natomiast efekty mogą przynieść tylko takie przedsięwzięcia modernizacyjne, które stworzą warunki dla właściwego funkcjonowania instalowanych urządzeń bądź dokonanych zmian konstrukcyjnych lub technologicznych w instalacji c.o. Artykuł ten omawia zmiany modernizacyjne, które są konieczne w instalacji c.o. przed zainstalowaniem pko. W części stanowi kompilację informacji zawartych w kilku publikacjach mojego współautorstwa lub autorstwa omawiających szerzej sam problem, także zagadnienia towarzyszące. Są to pozycje od 1 do 5 w wykazie bibliografii do niniejszego artykułu. Jest przeznaczony głównie dla inwestorów tego rodzaju przedsięwzięć. Dla lepszej czytelności tekstu w jednym z punktów są wyjaśnione użyte w artykule ważniejsze pojęcia i określenia.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.