Celem artykułu jest rekonstrukcja modelu „Nowego Ruchu Edukacji Dorosłych” (New Adult Learning Movement – NALM) jako salutogenetycznego podejścia do edukacji dorosłych. Scharakteryzowano podstawy teoretyczne i obszary metodyczne NALM (kształcenie akademickie, doświadczenie życiowe, rozwój duchowy), które sięgają do założeń antropozoficznych i są ukierunkowane na rozwija- nie poczucia koherencji poprzez wzmacnianie wewnętrznych intencji jednostki do rozwijania woli uczenia się przez całe życie i wspierania zrównoważonego rozwoju integralnej osobowości. Zaprezentowano konteksty uczenia się z własnej biografii i kategorię duchowości w naukach o wychowaniu.
Celem artykułu jest rekonstrukcja modelu „Nowego Ruchu Edukacji Dorosłych” (New Adult Learning Movement – NALM) jako salutogenetycznego podejścia do edukacji dorosłych. Scharakteryzowano podstawy teoretyczne i obszary metodyczne NALM (kształcenie akademickie, doświadczenie życiowe, rozwój du- chowy), które sięgają do założeń antropozoficznych i są ukierunkowane na rozwija- nie poczucia koherencji poprzez wzmacnianie wewnętrznych intencji jednostki do rozwijania woli uczenia się przez całe życie i wspierania zrównoważonego rozwoju integralnej osobowości. Zaprezentowano konteksty uczenia się z własnej biografii i kategorię duchowości w naukach o wychowaniu.
EN
The aim of this article is to reconstruct the model of the “New Adult Learning Movement” (NALM) as a salutogenetic approach to adult education. The theoretical foundations and methodological areas of NALM (academic learning, life experience, spiritual development) are characterised, which derive from anthroposophic assumptions and are aimed at developing a sense of coherence by strengthening the inner intentions of the individual to develop the will for lifelong learning and foster the sustainable development of an integral personality. Contexts for learning from one’s biography and the category of spirituality in the adult education are presented.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.