Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 67

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  pies
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
PL
Widok psich nieczystości zdaje się wpisany w polski krajobraz. Psimi kupami usiane są podwórka, parkowe trawniki, przyuliczna zieleń, a nawet chodniki i deptaki. Nic więc dziwnego, że temat ten - niczym bumerang - powraca w gminnych debatach dotyczących utrzymania czystości.
PL
Psy i koty należą do tych zwierząt, które najliczniej i najczęściej towarzyszą człowiekowi. Niekiedy wpisują się w krajobraz miast, tworząc ich swoisty klimat, a niekiedy powodują liczne sąsiedzkie konflikty.
EN
Dogs and cats are both the kind of creatures that most often accompany humans. In some cases they blend into the city landscapes, creating their own peculiar climate, in other - they are the cause of many neighbourhood quarrels. Dogs almost exclusively live with humans, the loose ones are picked up by animal control services. More and more cities are providing infrastructure to make for their existence in public spaces among people (i.e. dogparks or toilets) and their owners are being imposed with many obligations. Whereas cats live happily ever after both in the wild and with people.
PL
Psy w mieście i skutki ich ekskretów (tj. wydzielin fizjologicznych) były, są i zapewne jeszcze długo będą przedmiotem zasadnych utyskiwań obywateli na patologiczną beztroskę wyprowadzających psy do przestrzeni publicznej i brak kultury respektowania powinności wobec środowiska ludzkiego i przyrodniczego.
PL
W Polsce podatek od posiadania psa obowiązywał do 31 grudnia 2007 r. Jego wysokość ustalana była przez gminy, ale została ograniczona przez rozporządzenie ministerialne. Po raz pierwszy podatek od psów domowych wprowadzono w Królestwie Prus w 1810 r.
PL
Dla świadomych właścicieli "zwierząt towarzyszących", jak w weterynaryjnym żargonie nazywa się właścicieli psów i kotów, nie jest bynajmniej rzeczą dziwną, że sprzątanie nieczystości czworonogów i regularne ich odrobaczanie są dobre i konieczne dla utrzymania zdrowia zarówno naszych pupili, jak i ludzi (w szczególności dzieci).
PL
Poznaniacy zawsze byli znani z dbałości o czystość i porządek. Jednak obecnie (pomimo znaczących osiągnięć w dziedzinie recyklingu odpadów) w odczuciu wielu mieszkańców miasta wizerunek Poznania nie odbiega znacznie od innych aglomeracji - dzikie wysypiska śmieci i zanieczyszczone chodniki stają się coraz częstszym widokiem.
PL
Temat sprzątania po psach wraca jak bumerang. Szczególnie jaskrawo pojawia się na przedwiośniu, kiedy spod okrywy śnieżnej wydostają się na powierzchnię kilkumiesięczne ślady obecności psów. W krajach wysokorozwiniętych obserwuje się szybki wzrost popularności zwierząt towarzyszących. Tendencja ta jest widoczna zwłaszcza w dużych miastach i na przedmieściach.
PL
Przy rozwiązywaniu w Polsce problemu psich nieczystości z powodzeniem można stosować wzorce europejskie. Jednak i na naszym podwórku mamy sporo dobrych przykładów. Jest tylko jedna rzecz, która nam w Polsce nie do końca wychodzi - to synchronizacja działań i wzajemne, wielopłaszczyznowe uzupełnianie się.
PL
W wysoko rozwiniętych społecznościach Europy Zachodniej i Azji odpowiedź na pytanie "Czy właścicieli psów należy karać za niesprzątanie pozostawionych nieczystości?" brzmi zdecydowanie - "tak". W ostatnich latach Polska stara się nadgonić dzielący nas w tym zakresie dystans i dorównać tym krajom. Sporo nam jednak jeszcze brakuje.
PL
Psy, koty i ptaki to zwierzęta, które najliczniej i najczęściej towarzyszą człowiekowi. Niekiedy wpisują się w krajobraz miast, tworząc ich swoisty klimat czy wręcz stając się turystyczną atrakcją. Innym razem są przyczyną sąsiedzkich konfliktów.
PL
Znowelizowana - z mocą od 1 stycznia 2012 r. - ustawa z 1997 r. o ochronie zwierząt wprowadza nowe zasady nabywania różnego rodzaju zwierząt domowych. Odrębnie potraktowano przy tym psy i koty - choć jest w tym pewien pozór. Nowe przepisy sprowokowały sporo w sumie dość histerycznych zachowań - o czym można się przekonać, czytając ogłoszenia typu: "sprzedam smycz - pies gratis". Czy nie zachodzi tu jakieś nieporozumienie?
PL
W Polsce 21 miast i gmin uczestniczy w programie "Podaj łapę", którego celem jest rejestracja i identyfikacja zwierząt. Organizatorem programu jest Krajowe Biuro ds. Identyfikacji i Rejestracji Komputerowej Zwierząt w Gdańsku. Biorąc pod uwagę, że liczbę psów w kraju szacuje się na 6 mln, to ujęcie w gminnych bazach danych ok. 80 tys. spośród nich stanowi zaledwie 1,3% całkowitej liczby zwierząt. Po takim zestawieniu widać, jak wiele jest jeszcze do zrobienia!
PL
Kanada w światowym rankingu krajów, w których najlepiej mieszkać, zajmuje pierwsze miejsce. Pozycja ta wynika z sumy ocen składowych, związanych z bezpieczeństwem ogólnym obywateli, możliwościami pracy, poziomem korupcji, opieki socjalnej i medycznej, atrakcyjnością turystyczną, rozwojem infrastruktury oraz kilkoma wskaźnikami gospodarczymi, które nie są dla naszego tematu najważniejsze. Ponieważ Kanada systematycznie od kilku lat lokuje się w tej czołówce, dlatego też rozważania na psie tematy mogą być interesujące.
PL
Usłyszałem, jak biegający w parku miejskim Burek szczeknął do Azora: "zima nasza - wiosna wasza". Kiedy dobrze się zastanowić, tkwi w tym dużo racji. Powód jest bardziej prozaiczny niż nam się wydaje - psie odchody do niedawna skrzętnie skrywał śnieg oraz konserwował mróz. Kiedy jednak ociepli się, powróci tradycyjna wiosenna gehenna: jak tu przejść chodnikiem, aby nie wdepnąć w psią kupę?
PL
Elektroniczna rejestracja psów jest szeroko stosowana w Unii Europejskiej, szczególnie w Belgii i Holandii. W tych krajach czipowane są również koty, a czytniki mają na swoim wyposażeniu uprawnione do kontroli służby. W Polsce jeszcze wiele gmin boryka się z problemem braku rejestrowanych psów.
PL
Podatek od psów domowych po raz pierwszy wprowadzono w Królestwie Prus w 1810 r. jako jeden z tzw. podatków od luksusu. Prawodawcy wyszli wówczas z założenia, że posiadacz niebędącego zwierzęciem użytkowym psa musi posiadać duży zasób środków finansowych.
PL
Skrywane zimą pod kołderką z białego puchu, na wiosnę przerażająco kontrastują z pierwszymi jej oznakami - zieloną trawą i kolorowymi kwiatami. Rokrocznie wraz z topniejącym śniegiem powraca jak bumerang temat zalegających na chodnikach i skwerach psich nieczystości.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.